Wiersze i wierszyki dla najmłodszych

Krótkie wierszyki i rymowanki towarzyszą nam od najmłodszych lat. Są lubiane przez najmłodszych, gdyż szybko wpadają w ucho i łatwo się ich nauczyć. Nie tylko urozmaicają czas spędzony z rodzicem, ale niosą ze sobą wiele innych zalet. Dziecko ćwiczy pamięć, uczy się rozpoznawać głoski, a także rozumieć to, co słyszy, zaczynają kojarzyć słowa z ich znaczeniem. Wierszyki pozytywnie wpływają na rozwój mowy, gdyż dzieci dostrzegają melodię języka.

Dlaczego warto czytać wierszyki ze swoim dzieckiem?

Wiersze dla dzieci są bardzo ważnym elementem jego dorastania. Uczą dziecko najważniejszych wartości, mają wpływ na wyobraźnię, a także rozbudzają w dziecku ciekawość świata. Badacze udowadniają, że maluchy, które znają rymowanki, mogą stać się zaawansowanymi czytelnikami już będąc czterolatkami. Dziecko skupia się podczas recytacji na konkretnym zadaniu, ćwiczy swoje zmysły i pamięć. Jak już zostało wyżej wspomniane, wierszyki wpływają także na rozwój mowy. Dziecko uczy się nowych słów bez presji, poprzez zabawę.

Badania pokazują, że regularne czytanie rymowanek pomaga dzieciom rozwijać ważne funkcje poznawcze. Dzięki rymom młodzi ludzie uświadamiają sobie, że słowa, choć brzmią podobnie, w rzeczywistości mają różne znaczenia. Poezja pozwala dziecku tworzyć sekwencje i rozumieć strukturę zdania. Pomaga to mózgowi przetwarzać i przyswajać informacje, co może być korzystne w późniejszej nauce matematyki i języków obcych.

Poezja może też pomóc dzieciom w rozwoju emocjonalnym i społecznym. Czytanie poezji rozwija ich osobowość w zabawny i ekspresyjny sposób. Wybierz więc ze swoim dzieckiem ulubiony tomik poezji i często recytujcie razem wiersze, a szybko zauważycie pozytywne skutki.

Najpopularniejsi autorzy wierszyków dla dzieci

Najpopularniejszymi autorami wierszy dla dzieci są zdecydowanie Jan Brzechwa i Julian Tuwim.

Każdy z nas zna „Idzie Grześ”, „Abecadło” czy „Bambo”. Od lat cieszą i uczą najmłodszych. Warto też zapoznać się z twórczością Marii Konopnickiej. Wierszyki są pełne przygód i humoru, nie tylko wychowują, ale i bawią. „Lokomotywa”, „Na straganie” czy „Kaczka dziwaczka” to moim zdaniem pozycje obowiązkowe dla każdego malucha.

Zobacz także  Metody Wychowawcze - Jak sprawnie wychować

Wpis zainspirowany komentarzem jednego z naszych czytelników na naszych blogowych czwartkach.