Artykuł sponsorowany
Niezależnie od tego, czy Twoje dziecko przygotowuje się do egzaminu z matematyki na poziomie ósmoklasisty, czy maturzysty, warto by zapoznało się z technikami rozwiązywania zadań matematycznych. Dlaczego warto je znać i na czym polegają?
Od czego zacząć?
Rozwiązywanie zadań matematycznych, zwłaszcza tych egzaminacyjnych, opiera się na schematach. Dlatego im częściej rozwiązujemy dany rodzaj ćwiczenia, tym łatwiej i szybciej dojdziemy do prawidłowego rozwiązania. W poznaniu metod rozwiązywania zadań pomocne mogą okazać się repetytoria do matematyki.
Warto również zapoznać się z formułą egzaminu, z którym będzie musiał zmierzyć się uczeń. Najczęściej znajdziemy zadania otwarte oraz zamknięte z różnych działów m.in. geometrii, układów równań i nierówności, algebry czy statystyki.
Jedną z ważniejszych umiejętności, która pozwoli na prawidłowe rozwiązanie zadania, jest nie tylko zdolność logicznego myślenia, ale czytania ze zrozumieniem. Przed rozpoczęciem liczenia warto kilka razy zapoznać się z treścią zadania, by upewnić się, co dokładnie należy zrobić.
Kolejnym krokiem będzie wypisanie danych zawartych w treści zadania. Jest to bardzo pomocne zwłaszcza w przypadku zadań tekstowych, gdzie w poleceniu podane są najważniejsze założenia, które trzeba przyjąć. W poleceniu nie ma niepotrzebnych danych, dlatego nawet z pozoru najmniej znacząca informacja może pomóc w rozwiązaniu zadania.
Wybór odpowiedniej metody rozwiązania zadania
Istnieje wiele technik rozwiązywania zadań. Warto jednak pamiętać, że w zadaniach otwartych na egzaminie ma znaczenie nie tylko prawidłowy wynik, ale również sam tok rozumowania. Dlatego podczas powtórki materiału i nauki warto zapoznać się również z możliwymi sposobami rozwiązania danego typu zadań, by na egzaminie nie stanowiło to większego wyzwania.
W przypadku zadań z nieznaną zmienną warto skorzystać z układu równań i nierówności. Korzystając z podstaw algebry, będziemy w stanie rozpisać zawarte w poleceniu informacje w formie równania, a po jego przekształceniu uzyskać wynik.
Do rozwiązania niektórych typów zadań matematycznych konieczna będzie znajomość wzorów. Uczniowie poznają je już w początkowych latach edukacji, np. ucząc się, w jaki sposób obliczyć pole danej figury. Znajomość wzorów przyda się nie tylko w geometrii, ale również w obliczaniu pierwiastków i potęg czy logarytmów.
W przypadku zadań tekstowych największe znaczenie będzie miała umiejętność przekształcenia informacji na język matematyczny.
Rozwiązanie i sprawdzenie zadania
Rozwiązanie zadania to już połowa sukcesu. Warto jednak pamiętać, że podczas działań matematycznych nawet drobna pomyłka wpłynie na wynik całego zadania. Dlatego warto sprawdzać wykonane obliczenia. Jeśli rozwiązujemy test, warto ponownie wrócić do zadań otwartych, by upewnić się, że nie zrobiliśmy żadnej pomyłki, np. przy przenoszeniu wartości równania na drugą stronę.
Powiedzenie, że trening czyni mistrza, w szczególny sposób odnosi się do matematyki i umiejętności rozwiązywania zadań. Im więcej okazji do ćwiczenia, tym łatwiej będzie nam opanować techniki rozwiązywania działań matematycznych.
Artykuł sponsorowany