Sprawdź, czy Twoje dziecko jest bezpieczne w samochodzie

Martwisz się o bezpieczeństwo swojego dziecka w szkole, na wakacjach tutaj odpowiedzialność spada na człowieka odpowiedzialnego za organizacje wycieczek szkolnych i za każdym razem, gdy bawi się na zewnątrz. Ale czy przestrzegasz wszystkich standardów bezpieczeństwa podczas podróży? Zapoznaj się z najbardziej aktualnymi przepisami i sprawdź, czy nie ma w nich wzmianki o przewożeniu dzieci w samochodzie.

Nowo zaktualizowane Prawo o ruchu drogowym wprowadza kilka zmian dotyczących bezpiecznego przewożenia dzieci w samochodzie. Wcześniej obowiązywał limit wieku 12 lat, który mówił, że dzieci muszą być przewożone w foteliku lub innym urządzeniu przytrzymującym. Teraz wszystkie dzieci poniżej 150 cm wzrostu muszą używać takich urządzeń, niezależnie od wieku!

Co mówią przepisy o bezpiecznym przewożeniu dzieci?

Jeśli jesteś właścicielem samochodu lub ciężarówki M1 lub N1, N2 lub N3, musisz mieć dziecko w urządzeniu przytrzymującym. Skrót M1 jest używany dla samochodów ciężarowych, które przewożą maksymalnie 8 osób i mają cztery koła; natomiast kategorie N1, N2 i N3 obejmują pojazdy przeznaczone do transportu ładunków o wadze mniejszej niż 3,5 tony do ponad 12 ton.

Zgodnie z najnowszymi przepisami bezpieczny fotelik samochodowy lub inne urządzenie podtrzymujące to takie, które odpowiada wadze i wzrostowi dziecka. Muszą być wykonane zgodnie z warunkami technicznymi określonymi w przepisach Unii Europejskiej i w regulaminach EKG ONZ. Sprawdź także, czy jest fotelik zainstalowany jest zgodnie z zaleceniami producenta.

Wyjątki, czyli kiedy nie trzeba przewozić dziecka w foteliku

Prawo zezwala na podróżowanie dziecka poza fotelikiem samochodowym w następujących okolicznościach:

  • w pojazdach takich jak karetki, samochody policyjne i wozy strażackie, a także taksówce;
  • jeśli w samochodzie jest troje dzieci, a na tylnym siedzeniu można zamontować tylko dwa foteliki, możemy przewozić dziecko na tylnym siedzeniu za pomocą pasa bezpieczeństwa. Dziecko musi mieć co najmniej trzy lata;
  • jeśli stan zdrowia dziecka nie pozwala mu na używanie fotelika samochodowego, musi ono jednak zapinać pasy bezpieczeństwa. Kierowca powinien również posiadać odpowiednie zaświadczenie lekarskie.
Zobacz także  Co zrobić gdy niemowlę płacze w gondoli? Skuteczne porady dla rodziców

Pamiętaj! Wymień fotelik po kolizji!

Wielu rodziców nie zdaje sobie sprawy, że nawet po niewielkim wypadku samochodowym należy całkowicie wymienić fotelik samochodowy dziecka. Nawet jeśli nie ma widocznych uszkodzeń fotelika, może on mieć niewidoczne uszkodzenia strukturalne, które mogą okazać się niebezpieczne dla dziecka w razie kolejnej kolizji.

Nie musimy płacić za nowe urządzenie z własnej kieszeni, jeśli zadbany o dobre ubezpieczenie.

Otrzymasz zwrot kosztów za nowy fotelik lub kolejny egzemplarz, gdy:

  • kolizja miała miejsce nie z twojej winy – można wtedy otrzymać odszkodowanie z polisy OC sprawcy
  • posiadasz polisę autocasco (AC) – wówczas w swoim pakiecie możesz posiadać taką opcję
  • kupiłeś fotelik od producenta, który umożliwia taką opcję – warto kupować foteliki od takich producentów, którzy oferują taką możliwość. Żeby otrzymać zwrot kosztów, wystarczy przedstawić dowód zakupu i udowodnić, że fotelik był zamontowany w aucie, gdy wydarzył się wypadek. Bardzo przydatna w tym wypadku będzie notatka policyjna.

Jeśli często podróżujesz z dzieckiem, powinieneś rozważyć zakup dodatkowego ubezpieczenia assistance (ASS). Ten rodzaj ubezpieczenia zapewnia natychmiastową pomoc po kolizji, w tym opiekę nad dzieckiem, transport medyczny, pokrycie kosztów zakwaterowania lub dalszej podróży.

Ważne!

Nie kupuj używanego fotelika! Nigdy nie wiesz, jaka była jego historia i czy nie uczestniczył w wypadku. Na bezpieczeństwie nie warto oszczędzać.

Prawo a zasady bezpieczeństwa

Nieprzestrzeganie przepisów dotyczących bezpieczeństwa pojazdów może skutkować karą w wysokości 150 zł i 6 punktami ujemnymi. Pamiętaj jednak, że nie chodzi tu o kary, ale o ochronę życia i dobra naszych dzieci.