Ryzykowna ciąża po 45 roku życia

ciąża po 45 roku życia

Ciąża, nazywana często stanem błogosławionym jest zazwyczaj niezwykle emocjonującym wydarzeniem w życiu każdej przyszłej mamy. Matka natura umożliwia kobietom wydawanie na świat potomstwa przez naprawdę długi okres czasu. Szacuje się jednak, że po ukończeniu 45 roku życia zajście w ciąże staje się znacznie trudniejsze, co nie oznacza, iż jest niemożliwe. Czy dojrzała przyszła mama ma powody do obaw?

Dlaczego ciąża po 45 roku życia może być ryzykowna?

Tak naprawdę nie istnieje magiczna granica wiekowa, po której przekroczeniu kobieta nagle staje się mniej płodna lub jej ewentualna ciąża może być bardziej ryzykowna. Warto jednak sobie uświadomić, że z wiekiem, ludzki organizm jest zwyczajnie słabszy, a w przypadku kobiet zmniejsza się chociażby liczba jajeczek zdolnych do zapłodnienia, co w efekcie często powoduje problemy z poczęciem. Przyszłe mamy, które mają więcej niż 40 lat obawiają się również różnego rodzaju wad chromosomalnych u dziecka, a także tego, że mogą mieć większe problemy z donoszeniem ciąży, niż ich młodsze koleżanki. Ciężarne, które mają więcej niż 45 lat są również nieco częściej narażone na wysokie ciśnienie, cukrzycę ciążową czy chociażby problemy z łożyskiem. Sam poród, to również ryzykowne wydarzenie, a dziecko może przyjść na świat jako wcześniak lub mieć zbyt małą masę urodzeniową (zobacz, jak przygotować wyprawkę dla noworodka ). Dojrzały organizm po porodzie może także dłużej się regenerować, jednak warto mieć na uwadze, że każda kobieta jest zupełnie inna.

Czy istnieją jakieś plusy ciąży po 45 roku życia?

Naturalna ciąża po 45 roku życia nie musi jednak oznaczać tylko i wyłącznie problemów ze zdrowiem! Kobiety, którym udaje się w nią zajść, powinny po prostu być pod czujną kontrolą lekarza, a także decydować się na wszelkiego rodzaju dodatkowe badania, jakie pozwolą szybko wykryć ewentualne nieprawidłowości. Dojrzałe mamy często mają znacznie więcej czasu i wyrozumiałości dla siebie samych oraz dla noworodka. Są spełnione zawodowo i mogą poświęcić rok lub nawet kilka lat na to, aby jak najlepiej zająć się swoim upragnionym maleństwem. Należy także zwrócić uwagę na to, że ryzyko różnego rodzaju powikłań oraz zagrożeń dla mamy czy maluszka wcale nie wiąże się tylko i wyłącznie z wiekiem i są na nie narażone ciężarne w absolutnie każdym wieku. Ciąża po 45 roku życia nie musi zatem być od początku powodem do niepokoju.

Zobacz także  Wyprawka do przedszkola: Lista niezbędnych rzeczy dla przedszkolaka

Kiedy jest dobry czas na posiadanie potomstwa? Na to pytanie trudno jest odpowiedzieć, gdyż odpowiedzialni przyszli rodzice często czekają na podjęcie decyzji o założeniu rodziny. Wiele kobiet zwyczajnie nie czuje się gotowych na to, aby zostać mamą, a instynkt pojawia się u nich znacznie później, niż u innych. Nowoczesna medycyna pozwala monitorować przebieg ciąży i wykrywać różne nieprawidłowości już na wczesnym etapie. Zachodząc w ciąże przed 50 rokiem życia należy bezwzględnie zadbać o to, aby trafić na dobrego specjalistę i mieć na uwadze, że owszem, może być to ryzykowny czas, jednak równie dobrze może się okazać, że wszystko będzie w jak najlepszym porządku.