Rodzicielstwo bliskości w teorii i praktyce

Rodzicielstwo bliskości to coraz częściej słyszany termin. Czym ono tak naprawdę jest i na czym polega? Przede wszystkim na postępowaniu zgodnym z naturą i intuicją, oddziaływaniu pełnym miłości oraz zrozumienia. Oparta jest ona na siedmiu filarach. Wymaga ona od rodziców świadomości swojego postępowania i dojrzałości, a także zaufania do siebie i do dziecka.

  1. Buduj więź z dzieckiem od momentu jego narodzin.

Rodzice rozpoczynają budowanie relacji ze swoim dzieckiem już od samego początku jego życia. Opiekujemy się dzieckiem, karmimy, nosimy, tulimy. Wszystko to ma wpływ na nasze relacje.

  1. Karm piersią.

Karmienie piersią jest świetnym sposobem na budowanie relacji z dzieckiem. Oczywiście karmienie butelką nie uniemożliwia budowania bliskości z własnym dzieckiem.

  1. Noś dziecko.

Maluszek będący blisko rodziców poznaje zasady funkcjonowania w stadzie, odczuwa ciepło rodziców, co daje mu poczucie bezpieczeństwa. Rozmawiaj z nim, śpiewaj do snu, opowiadaj, wiersze i wierszyki dla najmłodszych.

  1. Śpij blisko.

Oczywiście nie musisz spać z dzieckiem w jednym łóżku. Możesz postawić łóżeczko lub dostawkę po prostu blisko swojego łóżka. Umożliwi to nocną opiekę nad maleństwem i wspomoże budowanie bliskości.

  1. Reaguj, gdy dziecko płacze.

Pamiętajmy, że jest to jego sposób na komunikowanie się z nami. Jeśli chcemy zyskać jego zaufanie i dbać o jego poczucie bezpieczeństwa absolutnie nie możemy go lekceważyć.

  1. Wystrzegaj się dziecięcych treserów.

Postępuj w zgodzie ze sobą, ale miej na uwadze dobro dziecka oraz relacje z nim.

  1. Zachowaj balans.

Rodzicielstwo bliskości polega na zachowaniu równowagi we wszystkim. Nie bój się stawiać granic. One również dają poczucie bezpieczeństwa.

Rodzicielstwo bliskości to przede wszystkim sposób bycia. Pamiętajmy, że nic nie w wychowaniu dziecka nie przyniesie takiego zysku, jak zaufanie i miłość dziecka.