Przepuklina pachwinowa u dziecka – objawy, diagnostyka i leczenie

Przepuklina pachwinowa u dziecka to nieprawidłowość, która najczęściej dotyczy chłopców (znacznie rzadziej rozpoznawana jest u dziewczynek). Ryzyko wystąpienia przepukliny jest większe u wcześniaków niż u niemowląt urodzonych w terminie. Sprawdź, jakie są najczęstsze objawy przepukliny pachwinowej u dzieci. Dowiedz się, na czym polega diagnostyka i leczenie tej wady wrodzonej, zanim udasz się z dzieckiem na konsultację u specjalisty.

Jakie są typowe objawy przepukliny pachwinowej u dziecka?

Przepuklina pachwinowa u dziecka to wada wrodzona, która manifestuje się pod postacią zgrubienia czy miękkiego guzka zlokalizowanego powyżej pachwin (u dziewczynek nieprawidłowość ta schodzi w kierunku wargi sromowej większej, z kolei u chłopców w kierunku moszny). Wada wrodzona jest rozpoznawana u 3-4,5% niemowląt, jednak stwierdza się ją aż 3-10 razy częściej u chłopców niż u dziewczynek. Wypukłość powiększa się przy płaczu, krzyku lub kaszlu (na skutek zwiększania się ciśnienia w rejonie jamy brzusznej), a gdy dziecko się uspokoi, guzek się cofa. Diagnozowaniem i leczeniem przepukliny pachwinowej u dziecka zajmuje się chirurg dziecięcy.

Jakie są możliwe powikłania przepukliny pachwinowej u dzieci?

Jak podkreślają lekarze, podstawowym powikłaniem związanym z pojawieniem się przepukliny pachwinowej u dziecka jest jej uwięzgnięcie. Co to dokładnie oznacza? Otóż przemieszczone w obręb przepukliny jelita brzękną, dochodzi do zaburzeń ukrwienia oraz martwicy jelit, a następnie do zapalenia otrzewnej. Powikłaniu towarzyszą objawy takie jak nieodprowadzalny guz w pachwinie, regularne bóle brzucha (o charakterze napadowym) oraz wymioty. Z tego względu w przypadku wystąpienia tego typu niepokojących symptomów konieczne jest rozpoczęcie szybkiej interwencji chirurgicznej (jako rodzic powinieneś udać się z dzieckiem na ostry dyżur). Miej świadomość, ze poza ryzykiem uwięzgnięcia przepuklina pachwinowa upośledza codzienne funkcjonowanie dziecka, obniża jakość życia, gdyż powoduje ciągły dyskomfort oraz utrudnia aktywność fizyczną.

Zobacz także  Zdrowie najmłodszych – co warto dodać do diety dziecka?

Jakie wygląda rozpoznanie przepukliny pachwinowej u dziecka?

Jak wygląda proces diagnostyczny przepukliny pachwinowej u dziecka? Najpierw lekarz bada niemowlę w pozycji stojącej (tj. trzymane pionowo przez jednego z rodziców). Wówczas uwypukla się miękkie guzek w okolicy pachwinowej lub powiększenie się worka mosznowego. Jeśli doszło do stanu uwięźniętej przepukliny pachwinowej, uwypuklenie jest twarde i bolesne, skóra ponad guzkiem może być nieco zaczerwieniona. W razie jednorazowego pojawienia się przepukliny pachwinowej u dziecka i braku jej cech w badaniu fizykalnym lekarz może wykryć niezamknięty uchyłek otrzewnej, przeprowadzając badanie USG.

Dwa sposoby leczenia przepukliny pachwinowej u dziecka

Przepuklina pachwinowa u dziecka to najczęstsza choroba wymagająca operacji u najmłodszych pacjentów (tzw. choroba chirurgiczna wieku dziecięcego). Jedna z technik operacyjnych polega na nacięciu skóry w pachwinie, otwarciu kanału pachwinowego i wypreparowaniu worka przepuklinowego (chirurg dziecięcy przecina go i zaszywa w rejonie wyjścia z jamy brzusznej). Inna metoda wykorzystuje laparoskop (stosowany u niemowląt od 6 mies. życia i starszych dzieci). Lekarz wprowadza kamerę przez pępek i zamyka worek przepuklinowy specjalnym wchłanialnym szwem, dzięki nakłuciu skóry w pachwinie. Po zabiegu w wyznaczonym terminie odbywa się wizyta kontrolna.

Przed operacją przepukliny pachwinowej u dziecka bez względu na metodę zabiegową trzeba wykonać morfologię krwi i badanie grupy krwi. Konieczne jest też spotkanie z lekarzem anestezjologiem, który dobiera najlepszy sposób znieczulenia dziecka, uwzględniając m.in. jego wiek, masę ciała i stan ogólny zdrowia.