Program wymiany ze Stanami Zjednoczonymi – FLEX

wymiana do usa

FLEX (Future Leaders Exchange Program), jest całorocznym programem edukacyjnym, polegającym na wymianie uczniów szkół średnich, pomiędzy szkołami w Stanach Zjednoczonych i tymi, które zlokalizowane są w Polsce.  Ta wymiana studencka do USA to dla wielu osób ogromna szansa.

Organizacją FLEX w Polsce, zajmuje się fundacja American Councils i aby złożyć wniosek, mogący nam umożliwić wzięcie udziału w wymianie do USA za darmo, należy wejść na stronę domową fundacji. Tam znajdziemy kryteria rekrutacyjne oraz wszystkie inne, niezbędne informacje, które ułatwią nam zapoznanie się z zasadami i warunkami udziału w programie wymiany uczniów. Warto jest wiedzieć, że oprócz Polski we FLEX, uczestniczy w nim 21 innych państw. Całe przedsięwzięcie, finansowane jest przez Departament Rządu Stanów Zjednoczonych, a do życia program został powołany, dokładnie w 1992 roku w ramach inicjatywy  Eurasian Secondary School Initiative FREEDOM Support Act.

Główne idee programu wymiany do USA

FLEX, jest programem, który polega na tym, że mamy dzięki niemu szansę, udać się na cały rok szkolny do Stanów Zjednoczonych i uczęszczać tam do amerykańskiego liceum. Dla uczniów jest to ogromna szansa na lepsze poznanie kultury, obyczajów i zasad społecznych panujących w tym ogromnym i zarazem ciekawym kraju, który oddziela od Europy obszar całego oceanu. Gdy uda się ci już przejść poszczególne etapy rekrutacyjne programu wymiany, możesz zacząć przygotowywać się do wyjazdu za ocean oraz do zamieszkania z amerykańską rodziną, która zdecydowała się na kompleksowe ugoszczenie cię i otaczanie tym samym nad tobą opieki. Następny krok to ważna sprawa, jaką jest uczestnictwo w zajęciach i lekcjach w amerykańskiej szkole średniej. Przebywając przez cały okres roku szkolnego w USA, mamy również okazję na to, by przybliżyć obywatelom i mieszkańcom tego państwa, wiele elementów naszej, polskiej kultury i sprawić, by tym samym, mogli się oni czegoś dowiedzieć od nas na temat Polski. Ułatwi to nam na pewno, jedna z opcji programu, jaką jest mieszkanie uczniów w domach amerykańskich rodzin, które zgłosiły swój udział we FLEX w ramach wolontariatu. Ten rodzaj strategii, jak twierdzą organizatorzy oraz pomysłodawcy programu FLEX, sprawia, że uczestnicy wymiany, wracają do domu zmotywowani i przeświadczeni o tym, że ich wpływ na własne otoczenie, środowisko społeczne i rówieśników jest w pełni uzasadniony i ma dla nich samych, głęboki sens.

Zobacz także  Jak radzić sobie ze złością: skuteczne sposoby na gniew dla rodziców

Jak działa i na czym polega FLEX?

Ze względu na ideę wzajemnego zrozumienia i szacunku, Departament Rządu Stanów Zjednoczonych, ściśle określił zasady uczestnictwa w wymianie. Co roku laureatami udaje się zostać jedynie niewielkiej grupie uczniów, których w roku szkolnym 2020/2021 było 41. Koszty jakie generowane są ze środków programu pokrywają podróż do USA i powrót do Polski, wydatki osobiste ucznia w wysokości miesięcznego stypendium 200 dolarów, zakwaterowanie u rodziny goszczącej, szkolenie przedwyjazdowe oraz koszty związane z uczestnictwem w programie szkolnym amerykańskiej szkoły średniej. Oprócz tego, laureaci programu wymiany mogą za darmo skorzystać z ubezpieczenia medycznego na czas pobytu w USA, mogą brać udział w wybranych przez siebie amerykańskich wydarzeniach lokalnych oraz mieć pewność, że ich dodatkowe, nieoczekiwane wydatki związane ze szkołą, zostaną pokryte w wysokości 300 dolarów miesięcznie.

Koniec wymiany i powrót do domu

Po powrocie do kraju, alumni, czyli uczniowie, którzy wzięli udział w wymianie do USA, mogą dołączyć do międzynarodowej sieci Programu Alumnów FLEX, której głównym zadaniem jest, wspieranie alumnów poprzez dotacje oraz wybrane specjalnie dla nich, oferty dalszego rozwoju zawodowego. Program, który swoje działanie rozpoczął w 2015 roku, zdołał pomóc absolwentom szkół średnich, zdobyć pracę w różnego rodzaju sektorach gospodarki, w tym w sektorze rządowym, w biznesie, organizacjach non-profit, a także w branży edukacyjnej i dziennikarskiej. Wymiana do USA to na pewno ciekawa przygoda.