Opowiadanie dzieciom bajek z morałem

bajki z morałem

Dzieci uwielbiają spędzać czas z rodzicami, a jednym z najlepszych sposobów na budowanie więzi rodzinnych jest wspólne czytanie książek. Bajki z morałem towarzyszą wielu najmłodszym już od pierwszych lat życia. Jakie są korzyści czytania bajek najmłodszym? O tym w naszym wpisie.

Bajki bawią i uczą

Wspólne czytanie książeczek dzieciom to nie tylko wspaniale spędzony czas, ale i mnóstwo okazji do tego, by rozwinąć zasób słów posiadanych prze dziecko, ale nie tylko. To również doskonała okazja do tego, żeby najmłodsze pociechy poznały wspaniałe, baśniowe historie stworzone dawno temu. Nierzadko właśnie w bajkach z morałem znaleźć można ponadczasowe treści, do których potem rodzice mogą odnosić się podczas różnych pogadanek ze swoimi dziećmi. Warto podkreślić, że znane bajki z morałami nie tylko bawią, ale właśnie przede wszystkim uczą.  Stanowić mogą więc świetną formę wsparcia rodzicielskiego w nieraz niełatwym procesie wychowawczym. Właściwie czego dokładnie nauczyć się mogą małe dzieci podczas słuchania bajek? O tym w dalszej części publikacji.

Najbardziej znane bajki z morałem

Do najpopularniejszych znanych bajek z morałem dla dzieci, cieszących się niesłabnącym zainteresowaniem mimo upływu lat, zaliczyć należy takie bajki jak „Kopciuszek”, „Kot w butach”, „Królewna Śnieżka i siedmiu krasnoludków”, „Dziewczynka z zapałkami”, „Pinokio”.  W wielu z wymienionych bajek pojawia się motyw kłamstwa i konsekwencji, które niesie za sobą mówienie nieprawdy. Czytanie dzieciom wartościowych opowieści, wśród których nieraz zdarza się bajka z morałem o kłamstwie, to jedna z form najlepszego spędzenia wolnego czasu z pociechą.  To bowiem nie tylko nieporównywalne z niczym innym budowanie bliskości, ale i wspólne poznawanie tego, jakie wartości w życiu są wartościami nadrzędnymi. Warto podkreślić również to, że wspólne spędzanie wolnego czasu z dzieckiem, poświęcone czytaniu książek z bajkami, niejednokrotnie będzie też skłaniać do rozmowy o wysłuchanych właśnie opowieściach. Niech to będzie czas spędzony na żywych dyskusjach, który pozostanie w umyśle dziecka na długie lata. Niech będzie też jednocześnie jednym z najpiękniejszych wspomnień z beztroskiego okresu dzieciństwa. Nieraz bowiem w życiu dorosłym wraca się do tych chwil i je bardzo miło wspomina, uśmiechając się w sercu do tych wyjątkowo przyjemnych wspomnień. A prawidłowe wartości, zakodowane od dzieciństwa, procentują później w ich praktykowaniu w codziennym, dorosłym już życiu.

Zobacz także  Blogi rodzicielskie

Budowanie bezcennej więzi

Opowiadanie dzieciom bajek z morałem będzie również stwarzało idealne okoliczności do tego, by budować więź. Ta zaś, raz zbudowana w okresie najwcześniejszego dzieciństwa pociech, zaprocentuje później również w przyszłości. Stanowić bowiem będzie fundament zaufania do osób, które wcześniej poświęciły swój czas na wspólne czytanie i poznawanie bajkowych historii. Ten fundament będzie też procentował w późniejszym okresie dorosłości dziecka, które najprawdopodobniej będzie powielać ten schemat budowania bliskości ze swoim potomstwem.

Dzieci uwielbiają spędzać czas z rodzicami, a jednym z najlepszych sposobów na budowanie więzi rodzinnych jest wspólne czytanie książek. Bajki z morałem towarzyszą wielu najmłodszym już od pierwszych lat życia. Jakie są korzyści czytania bajek najmłodszym? O tym w naszym wpisie.