Messor barbarus – jak założyć kolonię, jak hodować, jak karmić?

Szukasz gatunku mrówek, który sprawdzi się w przypadku początkujących hodowców? A może rozglądasz się za prostą w utrzymaniu hodowlą, która pozwoli ci obserwować fascynujący świat w mikroskali? Messor barbarus to naprawdę interesujący wybór. Sprawdź, dlaczego tak jest i w jaki sposób powinieneś zajmować się tym typem mrówek!

Messor barbarus – charakterystyka gatunku

Popularne żniwiarki to niezwykle chętnie wybierane pod kątem domowych kolonii mrówki. Wielu hodowców, w szczególności tych początkujących, sięga przede wszystkim po gatunek Messor barbarus. W naturze nie występują one w Polsce, z łatwością można jednak natrafić na nie w basenie Morza Śródziemnego. Są więc przyzwyczajone do wyższych temperatur, o czym warto pamiętać, zakładając hodowlę. Co ciekawe, nie muszą one zimować, chociaż ten proces pozwoli im na szybsze odzyskanie sił po zimie.

W przypadku tego konkretnego rodzaju mrówek z łatwością będziesz w stanie zrozumieć system kastowy. Żniwiarki tworzą swoje własne miniaturowe społeczeństwo, w którym na pierwszym planie jest oczywiście królowa. To właśnie na niej skupiona jest uwaga całej kolonii. Robotnice zajmują się potomstwem i czystością tuneli, dzięki czemu reszta mrówek może swobodnie poruszać się po całym mrowisku. Można też wyróżnić żołnierzy, którzy mają za zadanie chronić kolonię i królową przed ewentualnymi zagrożeniami, a także zdobywać pożywienie.

Kolonia mrówek messor barbarus – o czym pamiętać przed jej założeniem?

Messor barbarus to gatunek stosunkowo łatwy w hodowli i to właśnie dlatego polecany jest początkującym fanom mrówek. Kolonię na początkowym etapie rozwoju możesz zamówić przez Internet, na przykład za pośrednictwem sklepu https://mrowson.pl/produkt/messor-barbarus/. Oczywiście pierwsza faza rozwoju przebiega w specjalnie zabezpieczonej probówce. Dopiero gdy kolonia osiągnie liczbę 20-40 osobników, można przenieść ją do formikarium. Messor barbarus to gatunek ekspansywny, dlatego warto postawić na model wykonany z akrylu bądź gipsu.

Zobacz także  Kiedy dziecko zaczyna pełzać: Etap pełzania u niemowlaka i jego rozwój

Gatunek ten lubi ciszę i spokój. Warto więc kupić specjalną czerwoną folię, która z jednej strony pozwoli ci doglądać rozwój mrówek, a z drugiej ograniczy ilość światła dostającego się do kolonii. Warto przy tym pamiętać o utrzymywaniu temperatury w granicach 24-28 stopni Celsjusza, wysokiej wilgotności oraz ograniczeniu jakichkolwiek drgań.

Dokarmianie mrówek – czym żywią się messor barbarus?

Pod kątem przyjmowanego pożywienia Messor barbarus to dość wyjątkowy gatunek. Chociaż oczywiście jego przedstawiciele lubią spożywać owady i białko pochodzenia zwierzęcego, prawdziwym rarytasem są wszelkiego rodzaju nasiona. Mrówki te tworzą specjalne „banki nasion”, z których następnie pobierają pożywienie i przetwarzają je na tzw. mrówczy chleb. Jest on bogaty we wszelkie wartości odżywcze, których kolonia potrzebuje do prawidłowego funkcjonowania.

Możesz zaopatrzyć się w gotowe mieszanki skrojone pod wymagania tego gatunku albo samodzielnie skompletować ulubione smakołyki żniwiarek. W tym gronie można wymienić mak, sezam, chia, rzepak, proso, len czy nasiona traw. Do tego oczywiście powinieneś zapewniać im odpowiednią ilość wody. Jeśli zadbasz o powyższe kwestie, będziesz mógł cieszyć się zdrową i prężnie rozwijającą się kolonią!