Ulga na dziecko to jedno z najczęściej wykorzystywanych odliczeń podatkowych w Polsce. Niestety nie każdy rodzic może z niej skorzystać. W regulacjach decydujących o przysługiwaniu tego uprawnienia ustawodawca określił m.in. maksymalną wysokość dochodów oraz wymogi dotyczące dziecka, takie jak obowiązek edukacji.
Kto może skorzystać z ulgi na dziecko?
-
Prawo do tzw. ulgi rodzinnej przysługuje osobom, które wychowują dziecko i uzyskują dochody opodatkowane według skali podatkowej. Dotyczy to zarówno rodziców biologicznych, jak i opiekunów prawnych czy rodzin zastępczych. Kluczowe jest jednak faktyczne sprawowanie opieki – ulga nie należy się osobom, które mają jedynie formalną władzę rodzicielską, ale jej nie wykonują.
-
Aby ulga na dziecko mogła być przyznana, należy spełniać określone kryteria. Podatek można odliczyć, jeśli dziecko:
-
jest niepełnoletnie,
-
otrzymuje rentę socjalną lub zasiłek pielęgnacyjny (bez względu na wiek),
-
jest pełnoletnie, ale uczy się, nie przekracza limitu dochodów i nie ukończyło jeszcze 25 roku życia.
-
W przypadku jednego dziecka obowiązują również limity dochodowe – 112 000 zł rocznie dla małżeństw i osób samotnie wychowujących dziecko oraz 56 000 zł dla osób samotnych, które nie pozostają w związku małżeńskim. Jeśli jednak rodzice mają więcej niż jedno dziecko (na które przysługuje ulga) lub wychowują dziecko z niepełnosprawnością, limity nie obowiązują.
Ulga na dziecko – kiedy nie zostanie naliczona?
Ulga nie zostanie naliczona, jeśli podatnik nie spełni warunków formalnych lub przekroczy limit dochodu.
Przeszkodą może być zbyt niski lub zerowy podatek dochodowy – ponieważ ulga jest odliczana od podatku, a nie od dochodu, musi być, z czego ją potrącić.
Z ulgi nie mogą skorzystać osoby, które uzyskują dochody opodatkowane na podstawie podatku liniowego lub ryczałtu ewidencjonowanego. Oznacza to, że prawo do ulgi nie obejmuje części przedsiębiorców. Dlatego też, wybierając formę opodatkowania, warto zastanowić się, która z nich będzie najkorzystniejsza również pod tym względem. Eksperckie artykuły i kalkulatory, które pomogą Ci podjąć decyzję, znajdziesz na portalu dla przedsiębiorców Firmove.pl.
Problematyczne bywają też sytuacje, w których podatnik nie sprawuje faktycznej opieki nad dzieckiem – wtedy również ulga nie przysługuje, nawet jeśli formalnie jest on rodzicem.
Przeszkodą w skorzystaniu z ulgi rodzinnej może być podjęcie przez dziecko pracy zarobkowej i przekroczenie przez nie określonego limitu dochodu określanego na podstawie wysokości renty socjalnej w danym roku podatkowym. Przeczytaj więcej o uldze na dziecko w 2025 na Firmove.pl.
Jak skorzystać z ulgi na dziecko, składając rozliczenie roczne?
Aby skorzystać z ulgi, pracownik musi złożyć roczne zeznanie podatkowe – formularz PIT-36 lub PIT-37 – oraz załącznik PIT/O. W załączniku należy wpisać liczbę dzieci oraz ich numery PESEL, a jeśli ich nie posiadają – imię, nazwisko i datę urodzenia. Rozliczenia można dokonać elektronicznie, np. przez system e-PIT, lub tradycyjnie – w formie papierowej.
Jeśli rodzice pozostają w związku małżeńskim, ale chcą rozliczać się osobno, ulgę mogą podzielić po połowie lub w dowolnej proporcji – w zależności od porozumienia. Brak porozumienia oznacza automatyczne podzielenie ulgi na pół. Ważne jest, aby zadbać o poprawność danych i terminowe złożenie dokumentów, ponieważ nieprawidłowości mogą skutkować odrzuceniem wniosku lub koniecznością składania korekty.
Artykuł sponsorowany