Kalendarz ząbkowania: kiedy u dziecka pojawiają się pierwsze zęby?

Choć zęby kształtują się u dzieci już w okresie życia płodowego, kiedy przychodzą na świat, nie są one widoczne. Wyrastają one przez dziąsła w pierwszych miesiącach życia malucha, co może być dla niego bolesne. Kiedy spodziewać się pierwszy zębów u dziecka, jak rozpoznać ząbkowanie i pomóc maluchowi ukoić ból? Oto kilka wskazówek przydatnych dla każdego opiekuna niemowlęcia.

Kalendarz ząbkowania dziecka

Przede wszystkim warto pamiętać, że tempo pojawiania się zębów może być różne w zależności od dziecka. U każdego proces ten może przebiegać delikatnie inaczej, a nieco szybsze czy wolniejsze wychodzenie zębów niż przewidziano w ogólnym kalendarzu, nie jest powodem do zmartwień. Pamiętaj także, że wyrzynanie zębów trwa dość długo, zwykle do około 2. roku życia, choć na szczęście nieprzyjemne objawy nasilają się jedynie przelotnie.

Kiedy spodziewać się ząbkowania u dziecka:

  • Około 5-6. miesiąca życia – w tym czasie rozpoczyna się ząbkowanie, a u maluchów najpierw wyrzynają się dwie dolne jedynki.
  • Między 8. a 12. miesiącem życia pojawiają się górne jedynki.
  • Między 12. a 15. miesiącem życia u malucha wyrzynają się górne i dolne dwójki.
  • Około 13-19. miesiąca życia dzieciom wyrzynają się pierwsze trzonowce, czyli tak zwane czwórki.
  • Do około 23. miesiąca życia dziecko powinno mieć już tak zwane trójki.
  • Po 2. roku życia maluchom wychodzą ostatnie zęby tylne, co może mieć miejsce nawet aż do 3. urodzin.

Jak rozpoznać objawy ząbkowania?

Zbliża się czas ząbkowania? Przyda Ci się miękka szczoteczka dla niemowląt, gryzaki wypełniane wodą czy małe lusterko dentystyczne, jeśli chcesz dokładnie przyjrzeć się pierwszym ząbkom malucha. Tylko jak rozpoznać, że to właśnie ząbkowanie? Wyrzynające się zęby nie od razu będą widoczne czy wyczuwalne przez dziąsło. O ząbkowaniu świadczą takie objawy jak:

  • opuchnięcie i zaczerwienienie jamy ustnej, w tym przede wszystkim dziąseł;
  • nadmierne ślinienie i wystawianie języka;
  • nadwrażliwość na dotyk w okolicy ust;
  • wkładanie rąk i różnych przedmiotów do ust;
  • pocieranie policzków;
  • niepokój, płaczliwość, senność.
Zobacz także  Przekąski urodzinowe dla dzieci: kolorowe, zdrowe i pyszne dania na kinderbal

U niektórych dzieci wraz z ząbkowaniem może przejściowo pojawiać się delikatnie podwyższona temperatura ciała. Zwykle najbardziej bolesne jest wyrzynanie pierwszych zębów, a ostatnie z nich często wychodzą niemalże bezboleśnie. Nieprzyjemne objawy nasilają się przejściowo i trwają po kilka dni, choć w ciągu pierwszych miesięcy życia dziecka mogą regularnie nawracać.

Jak pomóc dziecku przy bolesnym ząbkowaniu?

Ząbkowanie może być trudnym czasem i dla dziecka zmęczonego bólem i dyskomfortem, i dla rodziców, którzy przez rozdrażnienie malucha z trudem przesypiają noce i znajdują czas na odpoczynek. Istnieją sposoby, żeby ułatwić całej rodzinie przejście tego etapu. Przede wszystkim jest to regularne masowanie obolałych dziąseł dziecka. Potrzebna Ci do tego bardzo delikatna i miękka szczoteczka do zębów dla dzieci. Masaż możesz wykonywać również sterylną gazą. Pamiętaj o ostrożności – delikatne dziąsła niemowlaka są niezwykle podatne na podrażnienia, które zwiększą uczucie dyskomfortu.

Podczas bolesnego ząbkowania unikaj podawaniu dziecka twardych pokarmów, które wymagają gryzienia. Przygotuj dla niego gryzaki, najlepiej miękkie modele, które możesz schłodzić w lodówce. Jeśli maluch jest wyraźnie rozdrażniony, a domowe sposoby nie pomagają, możesz sięgnąć po maści i inne środki łagodzące.