Jaką szczoteczkę dla niemowlaka wybrać?

szczoteczka dla niemowląt

Szczotkowanie zębów nie tylko usuwa z jamy ustnej różnego rodzaju bakterie, ale także resztki jedzenia, które zalegają między zębami. Bakterie gromadzące się na zębach tworzą kamień nazębny, który następnie prowadzi do próchnicy. Dlatego higiena jamy ustnej jest bardzo ważna już we wczesnym dzieciństwie. Każdy dorosły wie jak bardzo ważne jest codzienne szczotkowanie zębów, dlatego najlepiej jak rodzice od najwcześniejszych lat wprowadzą ten nawyk dla swojego dziecka. W przyszłości zaowocuje to zmniejszonym ryzykiem chorób dziąseł. Sprawdź jaką szczoteczkę dla niemowlaka najlepiej wybrać.

Szczoteczka do zębów – jaką najlepiej wybrać?

Podczas zakupów szczoteczki dla niemowląt należy przede wszystkim pomyśleć o bezpieczeństwie. Jaka szczoteczka dla niemowląt będzie najlepsza? Na rynku znajdziemy cztery rodzaje szczoteczek do higieny jamy ustnej:

  • Szczoteczka dla niemowląt wykonana z silikonu – wygląda jak guma do żucia, która posiada uchwyt. Dzięki uchwytowi dziecko może swobodnie ją trzymać w ręku i wkładać do buzi. Taki typ szczoteczki może w dobry sposób pomóc dzieciom skojarzyć higienę jamy ustnej z przyjemnością, a także dobrą zabawą. Trzeba pamiętać o ważnej rzeczy – aby złagodzić dyskomfort ząbkowania przed użyciem trzeba ją schłodzić.
  • Szczoteczka nakładana na palec – ten typ często występuje w zestawie z nakładką masującą dziąsła. Wykonana jest z silikonu i posiada krótkie włosie. Szczoteczki te nie uszkadzają delikatnych dziąseł u niemowląt i nie powodują dyskomfortu w okresie ząbkowania. Przez to jak zostały wykonanie są łatwe w użyciu i pozwalają rodzicom dokładnie kontrolować dziecko. Poprzez nakładanie szczoteczki na palce można w ciekawy sposób wyrobić nawyk dbania o zdrowe zęby. Można stosować je także w trudno dostępnych miejscach.
  • Szczoteczka dla niemowląt w wersji manualnej – zwykła szczoteczka do zębów, która wykonana jest z miękkich włosków. Na rynku dostępne są np. modele z grzechotkami wbudowanymi w rączkę lub rączki w kształcie ulubionych postaci z kreskówek – co ułatwia znalezienie odpowiedniej szczoteczki dla dziecka.
  • Szczoteczka dla dzieci elektryczna – na rynku możemy znaleźć różne rodzaje szczoteczek elektrycznych dla małych dzieci. Szczoteczka dla dziecka elektryczna działa w taki sam sposób jak szczoteczki dla dorosłych. Zawsze staraj się łączyć proces mycia zębów wraz z zabawą, a dzieci z radością zaczną sięgać po szczoteczkę do zębów, a także wyrobią sobie odruchu mycia zębów po każdym posiłku – który jest kluczem do zdrowej jamy ustnej w przyszłości.
Zobacz także  Wędliny z Szynkowaru - Co to jest?

Kiedy najlepiej kupić szczoteczkę do zębów dla dziecka?

W pierwszych miesiącach życia, przed rozpoczęciem wyrzynania się zębów mlecznych dziecka, nie ma jeszcze potrzeby zaopatrywania się w szczoteczkę do zębów. W tym okresie wystarczy tylko przetrzeć dziąsła gazą nasączoną przegotowaną wodą, ziołami czy także roztworem soli fizjologicznej. Codzienna pielęgnacja zębów mlecznych u starszych dzieci może zapobiec rozwojowi bakterii, jednak trzeba wiedzieć, że jeszcze przed wyrżnięciem się pierwszych zębów można delikatnie masować dziąsła, aby zapoznać je ze szczoteczką.