Jak zapewnić dziecku kontakt z rówieśnikami

Przez pierwsze lata życia dziecka to rodzice są centrum dziecięcego wszechświata, coraz częściej słyszymy o różnorakich wypowiedziach ekspertów. Osobiście polecam teorię rodzicielstwo bliskości. Jednak nie możemy zapominać, że bardzo ważne są także kontakty z rówieśnikami. To dzięki nim kształtowane są umiejętności społeczne.

Dlaczego tak ważny jest kontakt z rówieśnikami?

Oczywiście umiejętności społeczne kształtowane są także podczas kontaktu z rodzicami, ale interakcje te mają inny charakter niż te z dziećmi w podobnym wieku. Dorośli ustalają reguły, kontrolują i czasem pozwalają wygrywać. W przypadku dzieci sprawa wygląda inaczej. W tych interakcjach dzieci są dla siebie partnerami, którzy wspólnie ustalają reguły. Zanim dojdą do porozumienia, niejednokrotnie dochodzi do konfliktów, dzięki którym ćwiczone są negocjacje.

Dziecko idąc do przedszkola, wchodząc w grupę maluchów, gdzie każde dziecko jest inne, uczy się funkcjonować w grupie. Tu dowiaduje się, że to, że mama ustępowała, nie oznacza, że tak będzie w każdym przypadku. Kolega na placu zabaw czy piaskownicy może nie być ustępliwy. Pojawiają się silne emocje, dziecko uczy się je rozpoznawać i kontrolować. Dziecko w ten sposób rozwija swoją inteligencję emocjonalną. Uczy się empatii, rozpoznając emocje innych osób. Wspólna zabawa ma też wiele innych korzyści. To ciekawy trening kreatywności, a także sposób na poznanie siebie. Dziecko dowiaduje się o sobie np.czy lubi podejmować ryzyko lub, czy jest ustępliwe. Podczas zabawy także uczy się nowych słów oraz rozwija umiejętność komunikowania się z innymi. Dzięki obserwacji rówieśników i ich naśladowaniu może nauczyć się też różnych czynności (np. kopania piłki).

Jeśli Twoje dziecko nie ma rodzeństwa i nie chodzi do przedszkola, możesz po prostu odwiedzić pobliski plac zabaw lub umawiać się ze znajomymi, którzy posiadają dzieci w podobnym wieku. Szukaj okazji do kontaktu swojej pociechy z rówieśnikami i patrz, jak pięknie się rozwija.