Gry komputerowe towarzyszą nam od wielu lat, a z roku na rok baza produkcji dla graczy powiększa się o nowe tytuły, które oferują całą gammę nowości w wirtualnym świecie. Coraz to nowsza technologia przekłada się na coraz bardziej realistyczną grafikę w samych grach komputerowych. Takie produkcje jednak potrzebują o wiele większej mocy obliczeniowej aniżeli produkcje z poprzednich lat, stąd gracze ciągle zmuszeni są rozbudowywać swój sprzęt. Choć gry komputerowe często kojarzą się z grami dla dzieci, tak zdecydowana większość produkcji na rynku kierowana jest dla starszych graczy.
Klasyfikacja gier ze względu na wiek dziecka
Gry komputerowe to rozrywka dla najmłodszych, młodzieży, czy dorosłych. Z grami można spędzać długie godziny zarówno podczas solowej gry, jak i również podczas spotkań z rodziną, przyjaciółmi, czy też w Internecie poprzez rozgrywkę online. Warto pamiętać jednak, iż nie każda produkcja kierowana jest dla każdego gracza. Informacja o tym, dla jakiej grupy wiekowej kierowana jest dana gra – jest zazwyczaj umieszczona na pudełku bądź w opisie internetowym.
Klasyfikacja samych gier dokonywana jest za pomocą stosownego oznaczenia PEGI. PEGI, czyli z angielskiego Pan European Game Information w wolnym tłumaczeniu oznacza Ogólnoeuropejski system klasyfikacji gier. Za pomocą PEGI rodzice dzieci są w stanie w bardzo łatwy sposób stwierdzić, czy dana produkcja jest przeznaczona dla aktualnej grupy wiekowej ich pociech, czy też nie. Oznaczenie PEGI wyróżnia 5 różnych klasyfikacji gier.
System kategorii wiekowych PEGI
Cały system kategorii wiekowych PEGI opiera się na pięciu kategoriach wiekowych, z których każda zawiera inne wartości oraz informacje. Zatem wyróżnić można takie klasyfikacje jak: 3, 7, 12, 16, 18.
PEGI 3
Oznaczone kolorem zielonym PEGI 3 informuje, iż dana gra komputerowa przeznaczona jest dla każdej grupy wiekowej. Taka gra jest wolna od wszelkich treści, które mogłyby przestraszyć dziecko. PEGI 3 gwarantuje nam zatem brak przemocy, wulgaryzmów, nagości oraz innych tego typu treści. Jeśli jednak przemoc w jakieś formie występuje – twórcy muszą przedstawić ją w kontekście komicznym.
PEGI 7
Również oznaczona kolorem zielonym kategoria PEGI 7, nie różni się zbytnio od wcześniejszej kategorii poza faktem, iż takie produkcje mogą posiadać dźwięki lub całe sceny, które potencjalnie mogą wystraszyć młodszych graczy. W grach komputerowych określonych kategorią PEGI 7 dopuszczalne są lekkie formy przemocy.
PEGI 12
Kategoria oznaczona kolorem żółtym informuje, iż wszelka przemoc ukazana w produkcjach kategoryzowanych PEGI 12 może nabrać bardziej realistycznego charakteru. Przemoc taka może być stosowana wobec postaci fantastycznych, ludzi przypominających zwierzęta lub samych zwierząt. W kategorii PEGI 12 dopuszczalna jest również lekka doza nagości z zaznaczeniem, a wulgaryzmy muszą mieć łagodny wydźwięk, a ich treść w żadnym wypadku nie może zawierać odwołań do seksu.
PEGI 16
Również oznaczona kategorią żółtą PEGI 16 informuje, iż wszelkie aktywności seksualne oraz przemoc mogą być realistycznie przedstawione w takiej produkcji. Kategoria wiekowa 16 jest również z założenia bardziej odporna na brutalne sceny, narkotyki, przemoc oraz nagość.
PEGI 18
Kategoria oznaczona kolorem czerwonym PEGI 18 oznacza nie mniej nie więcej fakt, iż do tej kategorii trafiają produkcje zawierające sceny brutalne, przemoc wobec zwierząt bądź osób niewinnych. W grach oznaczonych jako PEGI 18 również natknąć można się na otwarte sceny seksu, zażywania narkotyków, a wulgaryzmy stosowane są często oraz bez żadnych cenzur językowych.
Gry komputerowe klasyfikowane według wieku
Praktycznie każdy zagrał kiedyś w jakąś grę komputerową. Obecne gry kategoryzowane są za pomocą systemu klasyfikacji PEGI, dlatego też rodzice dzieci młodszych nie muszą dłużej zastanawiać się, czy dana produkcja będzie odpowiednia dla ich pociech. Czym jest PEGI? PEGI 18 co to znaczy? Takie pytania pojawiać mogą się często wśród osób, które nie są zaznajomione z systemem PEGI. Sam system jednak warto znać, aby móc trafić z daną produkcją dla docelowej grupy wiekowej graczy.
Ewa Pawłowska, 25-letnia nauczycielka pracująca w prywatnym przedszkolu. Choć jeszcze nie ma własnych dzieci, jej pasja do pracy z najmłodszymi jest niezaprzeczalna. Popołudniami dzieli się swoją wiedzą jako nauczycielka angielskiego online, wprowadzając dzieci w fascynujący świat języka. Jako redaktor naszej strony, Ewa przynosi świeże spojrzenie na rodzicielstwo, inspirując rodziców do kreatywnego podejścia w wychowywaniu dzieci oraz do poszukiwania różnorodnych form rozwoju dla najmłodszych.