Dlaczego warto jeździć konno?

jazda konno

Jazda konna wywiera bardzo dobry wpływ zarówno na kondycję fizyczną i jak psychiczną. Niesie za sobą bardzo długi szereg zalet, a nawet jest stosowana w terapii zarówno u dorosłych jak i u dzieci. Obecnie cieszy się bardzo dużą popularnością. Co dokładnie trzeba wiedzieć posyłając dziecko na takie zajęcia?

Aspekt fizyczny i zdrowotny

Jazda konna dla dzieci to przede wszystkim poprawa kondycji i dobroczynny wpływ na postawę, ponieważ angażuje i wzmacnia ona różne grupy mięśniowe zarówno górnych, jak i dolnych części ciała. Ma potwierdzony naukowo korzystny wpływ na trawienie. Wspiera również działanie układy sercowo-naczyniowego. Usprawnia ciało i pomaga zachować prawidłową wagę. Ponadto poprawia koordynację ruchową i utrzymywanie równowagi, a także stabilność. Jest doskonałą aktywnością fizyczną i zapewnia dziecku lepsze funkcjonowanie w życiu codziennym.

Dobroczynny wpływ na psychikę i układ nerwowy

Przede wszystkim aktywność ta redukuje u dziecka stres i niweluje napięcia. Jazda konno dla dzieci to możliwość rozwinięcia pasji, szansa na relaks. Ponadto sam kontakt ze zwierzęciem pozwala dziecku nawiązać z nim relację, budzi chęć do spędzania czasu w naturze i na świeżym powietrzu. Dziecko uczy się rozumieć konia i szanować zwierzęta. Dzięki lekcjom jazdy konnej u dziecka kształtuje się charakter i rozwija cierpliwość, uczy się dyscypliny i dbania o zwierzę, a także odpowiedzialności. Dzieci mające kontakt z tymi zwierzętami lepiej radzą sobie z lękami, potrafią szybciej znajdować rozwiązania w różnych sytuacjach i mają lepszą samoocenę.

Czy istnieją ograniczenia co do wieku?

Wszystko zależy od tego jaką wybierze się stajnię. Każda z nich ma swój regulamin i należy najpierw się z nim zapoznać. W niektórych jest określony wiek od jakiego można zapisać dziecko na pierwsze lekcje indywidualne, ale zazwyczaj jest to około 5 lat, więc dzieci mogą bardzo szybko zacząć zajęcia i od najmłodszych lat nawiązywać więź ze zwierzęciem. Trzeba jednak pamiętać, że sam wiek to jeszcze nie wszystko. Bardzo ważny jest stopień rozwoju dziecka i dlatego lekcje dostosowuje się indywidualnie do potrzeb danej osoby. Początkowe lekcje to zazwyczaj spacery w siodle, gdzie dziecko może zapoznać się ze zwierzęciem, przyzwyczaić się, wyczuć jego rytm. Im dziecko starsze i bardziej rozwinięte, a także, im lepiej poznało już konia tym bardziej angażujące są lekcje. Ważne jest też to, że nauka jazdy konnej to nie tylko sama jazda, ale także pielęgnacja konia, nauka wielu nowych informacji i dbałość o zachowanie porządku w stajni.

Zobacz także  Jak nauczyć dziecko jeździć na rowerze

Zanim zapiszesz dziecko na pierwszą lekcję jazdy konnej

Zanim dziecko uda się na swoją pierwszą lękcję jazdy konnej, należy znaleźć odpowiednią stajnię i instruktora, który będzie miał wiedzę i doświadczenie, a także cechy takie jak odpowiedzialność i cierpliwość. Dobry instruktor na pewno pomoże również wybrać odpowiedniego konia, który będzie łagodny i wytrenowany, a także dobrze reagujący na pracę z dziećmi.

Jeżeli chodzi o samo przygotowanie dziecka to trzeba go uświadomić, iż do zwierzęcia należy mieć odpowiedni szacunek i empatię oraz, że trzeba będzie się o niego troszczyć i pomagać przy czynnościach porządkowych i pielęgnacyjnych. Dziecko musi wiedzieć, że aktywność jaką jest jazda konna to zabawa, pasja i relaks, ale także nauka o zwierzęciu i zachowanie dyscypliny.

Poza tym zostaje jeszcze jeden ważny aspekt – odzież ochronna – a przede wszystkim zakupienie dobrej jakości kasku, który będzie zapewniał dziecku bezpieczeństwo.