Dlaczego małe dzieci zachowują się agresywnie?

To znowu jeden z tych dni, kiedy Twoje dziecko zachowuje się gorzej niż zwykle. Dziś krzyczy głośniej niż kiedykolwiek i uderza cię swoimi małymi rączkami. Przynajmniej tym razem nie rzuciło się na podłogę… W takich chwilach czujesz, że wariujesz i że wypróbowałeś już wszystkie możliwe rozwiązania bezskutecznie. Ale musi być coś, co zadziała… Jednak nim zajmiemy się działaniami, pierw spróbujmy zrozumieć, dlaczego dziecko tak postępuje.

Agresywne zachowanie a rozwój dziecka

Wybuchy złości i agresywne zachowanie są niepokojące zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci. Musimy pamiętać, że są one normalną częścią wczesnego rozwoju malucha. To, jak często się pojawiają, z jaką siłą i jak długo trwają, zależy indywidualnie od każdego dziecka. Maluchy dopiero uczą się komunikować ze światem. Nie potrafią jeszcze jasno wyrażać siebie, więc są sfrustrowane – co powoduje, że wpadają w furię. Świetnie opowiedziała o krzywdach, które takie zachowania mogą wywołać w swoim manifeście Alice Miller – Wychowanie dla pokoju. W połączeniu z faktem, że system emocjonalny wciąż się rozwija i brakuje mu umiejętności społecznych, mamy gotową mieszankę wybuchową.

Czego nie powinniśmy robić?

Najgorsze, co możemy zrobić w takiej sytuacji, to nałożyć na dziecko karę. Zastosowanie „klapsów” jest całkowicie nie do przyjęcia. Czy zauważyłeś, jak bardzo jest to niedorzeczne? Jak można powstrzymać dziecko przed agresją, kiedy samemu jest się agresywnym? Spójrzmy prawdzie w oczy: przemoc fizyczna nie zmniejszy agresywności.

Jak reagować, gdy małe dziecko zachowuje się agresywnie?

  1. Zatrzymać agresywne zachowanie.
    W delikatny, ale stanowczy sposób obejmij dziecko, tak by uniemożliwić mu uderzenie.
  2. Zapewnij prywatność.
    Jeśli akt agresji ma miejsce w towarzystwie innych osób, pamiętaj, żeby zabrać dziecko w ustronne miejsce. Daj dziecku czas na uspokojenie się.
  3. Pomóż dziecku używać słów
    Obejmując dziecko, utrzymuj kontakt wzrokowy i spokojnym, stanowczym głosem wyjaśniamy, że nie bijemy się nawzajem.
  4. Podsumowanie – rodzinny rachunek sumienia
    Gdy dziecko już jest spokojne, przeprowadzamy z dzieckiem rozmowę na temat tego, co się wydarzyło. Mówmy o swoich uczuciach i zademonstrujmy rozwiązanie.
Zobacz także  Ciastka bez cukru – poznaj przepis na pyszne ciasteczko dla diabetyka

Jak zapobiegać agresji?

Przede wszystkim poświęcaj uwagę swojemu dziecku. Słuchaj uważnie, gdy do Ciebie mówi. Okazuj swoje uczucia i tul, gdy tylko możesz. Ważny jest także stały rytm dnia, organizuj aktywne zabawy i pozwalaj na dokonywanie małych wyborów. Dzieci uczą się przez modelowanie. Bądź dla dziecka najlepszym wzorem do naśladowania. Stwórz mu otoczenie wolne od agresji i negatywnych wzorców. Jeśli to nie pomoże, nie bój się skorzystać z pomocy profesjonalisty. Pamiętaj jednak, że jest to naturalny etap rozwoju każdego dziecka, przez który musimy go w mądry sposób przeprowadzić. Dziecko z czasem będzie lepiej sobie radzić z komunikacją i samokontrolą. Dajmy mu czas i bądźmy mądrymi opiekunami.