Co to jest fonoholizm?

Co to jest fonoholizm?

Świat nieprzerwanie idzie do przodu i tym samym przedstawia społeczeństwu nowe propozycje technologiczne. Kiedy w szeroki obieg weszły telefony komórkowe, kwestią czasu było uzyskanie pozytywnych oraz negatywnych skutków tego fenomenu. Do tych negatywnych zalicza się między innymi fonoholizm – niebezpieczne uzależnienie, które bezustannie poszerza swoje zasięgi również wśród dzieci. Czym dokładnie objawia się to uzależnienie i co trzeba o nim wiedzieć? Fonoholizm – definicja, objawy i porady.

Czym jest fonoholizm?

Fonoholizm, mimo że pojawił się na świecie nie tak dawno temu, jest popularnym uzależnieniem szczególnie wśród osób młodych i dzieci. Najprościej rzecz ujmując fonoholizm to uzależnienie od telefonu. Jego nadużywanie, nieumiejętność rozstania się z nim oraz strach towarzyszący temu, co by było bez telefonu, to najpopularniejsze objawy fonoholizmu, chociaż tak naprawdę jest ich zdecydowanie więcej.

Uzależnienie to z roku na rok pochłania coraz większą ilość ludzi. Technologia, która pozwala na wypuszczanie coraz wymyślniejszych gadżetów, sprawia, że rynek telefonów komórkowych co rusz zyskuje nowe opcje. Niegdyś nowinką technologiczną były telefony z klapką oraz klawiaturą QWERTY, natomiast teraz ogromną uwagę zwraca się na wielkość ekranu oraz pojemność pamięci.

Zdając sobie sprawę z tego, jak niebezpieczny fonoholizm jest, pozostaje zadać sobie jedno podstawowe pytanie: fonoholizm – co to uzależnienie tak naprawdę robi z ludźmi?

Fonoholizm i jego objawy

Kwestia fonoholizmu jest nieco bardziej złożona niż mogłoby się wydawać. Istnieją objawy, które wyraźnie wskazują na to, że dziecko może mieć problem z nadużywaniem smartfonu i że należy podjąć odpowiednie kroku ku temu, aby zapobiec dalszemu rozwojowi uzależnienia. Do głównych objawów fonoholizmu zalicza się:

  • nieumiejętność rozstania się z telefonem na dłuższą chwilę oraz bezustanne myślenie o tym, czy ktoś na przykład nie zadzwonił czy nie napisał;
  • strach przed tym, że bateria w smartfonie się rozładuje, co skutkuje ciągłym ładowaniem jej oraz ładowaniem ewentualnego powerbanka;
  • ignorowanie innych zobowiązań, w tym prac w domu czy lekcji na rzecz telefonu;
  • ciągłe przeglądanie mediów społecznościowych, zakładanie kolejnych kont i odświeżanie strony głównej;
  • sięganie po telefon w przypadku nudy, kiedy dookoła są jeszcze inne rozrywki nieobejmujące ekranów cyfrowych;
  • bagatelizowanie higieny snu oraz potrzeby wysiłku fizycznego na rzecz korzystania ze smartfonu;
  • coraz rzadsze uczęszczanie w spotkaniach towarzyskich oraz niechęć do wychodzenia z pokoju, żeby ten kontakt pielęgnować;
  • nagrywanie wszystkiego oraz wszystkich, robienie zdjęć telefonem, edycja ich i nieumiejętność rozstania się z tym urządzeniem.
Zobacz także  Do jakiego wieku dziecko musi być pod opieką: wytyczne dla rodziców

Wyżej wymienione objawy są zaledwie zalążkiem tego, jak to uzależnienie może tak naprawdę wyglądać. Są to ogólne zarysy wskazujące na fakt, że być może fonoholizm jest już w początkowym stadium rozwoju u dziecka. Jeżeli przynajmniej kilka takowych objawów ma miejsce, należy podjąć odpowiednie kroki.

Sposoby na zwalczanie fonoholizmu

Leczenie uzależnień nigdy nie jest łatwe. Bardzo często trwa to długo, a efekty nie są zadowalające w początkowych etapach odstawienia. Mogłoby się wydawać, że skoro fonoholizm nie jest tak szkodliwy, jak inne śmiertelne uzależnienia to jego zwalczanie można potraktować lżej. Nic bardziej mylnego! Co więc zrobić, żeby zacząć tę ciężką drogę z walką z uzależnieniem?

Wszystko zależy głównie od tego, jak bardzo dziecko jest uzależnione od telefonu i w jakim jest wieku. Im dziecko młodsze, tym łatwiej jest znaleźć jakieś zastępcze zajęcie: klocki, układanki, zabawy z użyciem elementów sportowych. Problem pojawia się przy dzieciach w wieku szkolnym, które do pewnego stopnia polegają na Internecie. Są one bardziej samodzielne i same wyznaczają sobie granice, które w przypadku fonoholizmu szybko się zacierają.

Pierwszym etapem zawsze powinna być szczera rozmowa, podczas której nastąpi wytłumaczenie dziecku, dlaczego jego postępowanie może mieć negatywne skutki. Dobrze jest też wyjaśnić do czego fonoholizm może doprowadzić. W kolejnym etapie można zawrzeć próby zmniejszenia użytkowania telefonu: odstawienie go przed snem, poświęcenie większej uwagi na odrabianie lekcji. Ostatecznie znalezienie dziecku jakichś hobby, które nie polegają na wpatrywaniu się w ekran telefonu to również dobry pomysł. Sporty, czytanie książek, rysowanie czy nawet gry planszowe – wszystko to może odciągnąć dziecko od smartfonu. Niemniej jednak należy mieć na uwadze fakt, że jeśli uzależnienie jest bardzo silne to konieczna być może wizyta u psychologa dziecięcego, który z pewnością będzie umiał pomóc z zaistniałą sytuacją.