Co sprawia, że matematyka jest królową nauk?

królowa nauk

Każdy przynajmniej raz w swoim życiu usłyszał frazę – matematyka jest królową nauk. Stwierdzenie to pokazuje bowiem, że matematyka stanowi podstawę całego rozwoju naukowego ludzkości oraz pokazuje jak ważną rolę odgrywa ona w rozwoju innych nauk, a także w doskonały sposób ukazuje wszechstronność matematyki poprzez możliwość zastosowania jej w rozmaitych obszarach życia. Jednak co sprawia, że matematyka to królowa nauk? Wyjaśniamy!

Matematyka jako królowa nauk — co warto wiedzieć?

Matematyka, zana królową nauk, przenika do niemal  wszystkich pozostałych dziedzin i przedmiotów ścisłych — fizyki, biologii czy chemii.  W końcu to na matematyce opierają się wszystkie realizowane badania i analizy, a jej zrozumienie pozwala na wytłumaczenie wielu procesów zachodzących w otaczającym nas świecie. Chcąc zrozumieć, dlaczego królowa nauk jest tylko jedna, warto uświadomić sobie, jaki wkład ma matematyka na rozmaite obszary nauki czy naszego życia. Wśród najważniejszych aspektów pływający na prawdziwość “matematyka jest królową nauk”, można wymienić bowiem takie stwierdzenia jak:

  • Matematyka to klucz do upraszczania i zrozumienia otaczającej człowieka rzeczywistości

Matematyka to logiczna dziedzina wiedzy, która pozwala na znajdowanie powiązań pomiędzy kolejnymi stwierdzeniami. Umiejętność wykonywania podstawowych działań oraz zrozumienie zdefiniowanych praw czy reguł sprawia, że królowa nauk może nie mieć przed nami tajemnic —umiejętność poruszania się pomiędzy stworzonymi twierdzeniami i prawami, a także odpowiednie podejście do problemu sprawia bowiem, że z łatwością można poradzić sobie także z trudniejszymi zagadnieniami wymagającymi wielu działań, uproszczeń czy kolejnych założeń.

  • Matematyka to przedmiot, który jest przydatny w codziennym życiu

Matematyka to dziedzina nauki, która w znaczący sposób wpływa na codzienne funkcjonowanie człowieka oraz pozwala na ułatwienie wielu codziennych czynności. Znajomość podstawowych praw i założeń przydaje się bowiem zarówno podczas wybierania farby do malowania pokoju, określenia ilości wody potrzebnej do napełniania basenu czy wydzielania składników do gotowania, a także podczas zarządzania domowym budżetem i odprowadzania podatków.

  • Matematyka ułatwia codzienność

Umiejętność logicznego myślenia, a także szybkiego operowania posiadanymi danymi sprawia, że ludzie znacznie szybciej i trafniej podejmują kolejne decyzję czy rozwiązują pojawiające się problemy. Wszystko to przekłada się na usprawnienie codziennego funkcjonowania w świecie i polepszenie życia.

  • Matematyka pozwala na ćwiczenie także innych umiejętności

Zrozumienie matematyki, a co za tym idzie zdobycie umiejętności myślenia matematycznego pozwala na szybkie kojarzenie określonych faktów i zjawisk, znajdowanie podobieństw i różnic oraz klasyfikowana świata, wyciągania wniosków oraz zdobycie umiejętności logicznego i analitycznego, a także kreatywnego myślenia o świecie.

  • Matematyka pozwala na trenowanie umysłu

Królowa nauk umożliwia trenowanie umysłu, które znacznie zwiększa jego umiejętności poznawcze, logiczne, analityczna czy pamięciowe. Stały kontakt z matematyką, pozwala na zachowanie sprawności i otwartości umysłu, które znacznie obniża ryzyko schorzeń, takich jak choroba Alzheimera.

  • Matematyka pozwala na rozwój wielu dziedzin

Matematyka to wszechstronna dziedzina wiedzy, bez której trudno jest wyobrazić sobie rozwój biologii, chemii, fizyki czy informatyki.

Zobacz także  Metoda Montessori: czym jest i jak pomaga w edukacji przedszkolnej?