Błędy i wszelakie niezgrabności językowe są powszechnie stosowane wokół nas. Poprawna polszczyzna powinna być ważna dla każdego Polaka, jednak nie zawsze tak jest. Popularne „włanczam” zamiast „włączam”, „wziąść” zamiast „wziąć” można usłyszeć także u osób występujących w mediach. Brak znajomości poprawnej polszczyzny stała się wręcz plagą. Niestety takie osoby nie zdają sobie sprawy, że robią błędy oraz że są złym wzorem do naśladowania, kształtującym kolejne pokolenie Polaków.
Poprawne wzorce od najmłodszych lat
Bardzo ważne jest, by już od najwcześniejszych lat życia, dzieci miały odpowiednie wzorce do naśladowania. Następnie, jeśli odpowiemy sobie na pytanie, kiedy posłać dziecko do przedszkola, i poślemy je tam, nauczy się dużo szybciej zasad pięknego mówienia. Jeśli będą otaczać się piękną, poprawną polszczyzną, w przyszłości będą posługiwać się nią w sposób poprawny i swobodny. Istotne, byśmy sami byli dobrym przykładem i pomagali najmłodszym kształtować prawidłowo posługiwanie się językiem polskim. Bardzo ciekawą propozycją, która pomoże nam w tej drodze, jest książka, której autorką jest Agata Hącia.
“Co robi język za zębami – poprawna polszczyzna dla najmłodszych” to pozycja, która w zabawny i przyjemny dla dzieci sposób, uczy poprawnej polszczyzny. Znaleźć w niej można nie tylko zasady poprawności językowej, ale także ćwiczenia logopedyczne i ciekawostki związane z językiem, co sprawia, że jest ona atrakcyjna dla dzieci. Nauka przez zabawę jest najefektywniejszą formą przyswajania wiedzy, dlatego warto z niej korzystać, wychowując kolejne pokolenia.
Damian Nowicki, mieszkaniec Bydgoszczy, ojciec od pięciu lat i miłośnik aktywnego trybu życia. Jego córka Zosia to nie tylko radość, ale także inspiracja do odkrywania nowych pasji. W wolnym czasie najchętniej wsiada na rower, ciesząc się bliskością natury i aktywnością na świeżym powietrzu. Jako redaktor naszej strony, Damian dzieli się swoim doświadczeniem rodzicielskim oraz pasją do aktywnego stylu życia.