Bieg na orientację

Biegi na orientację (w skrócie BnO) to sport, w którym celem jest jak najszybsze odkrycie punktów kontrolnych zaznaczonych na mapie. Na starcie zawodnik otrzymuje tylko kompas i mapę. Jego zadaniem jest odnalezienie punktów w kolejności, ale wybór trasy należy do niego. Zawodnicy są pogrupowani w różne kategorie wiekowe od 10 do 70 lat, co zapewnia, że każdy rywalizuje z osobami w swoim wieku.

Kontakt z naturą

Biegi na orientację odbywają się zazwyczaj w lesie, ale czasami w parku lub na przedmieściach. Daje to dzieciom doskonałą okazję do spędzenia czasu na świeżym powietrzu, poznania różnych elementów przyrody i docenienia jej piękna. Aktywność na świeżym powietrzu jest zawsze lepsza niż zabawa w domu czy przed komputerem tworząc kolejna własną grę; świeże powietrze nie tylko korzystnie wpływa na zdrowie fizyczne, ale także na rozwój umysłowy i emocjonalny. W przypadku biegów na orientację dzieci i młodzież szybko przystosowują się do biegania bez względu na warunki pogodowe.

Obsługa mapy i orientacja w terenie

W przypadku biegu na orientację niezbędna jest umiejętność posługiwania się mapą i kompasem. Uczestnik, nim rozpocznie bieg, musi nauczyć się zasad nawigacji, a co za tym idzie, myślenia przestrzennego, czytania ukształtowania terenu i jego elementów. Jest to umiejętność, która przydaje się od wieków.

Ćwiczenie dla mózgu

Celem biegu na orientację jest znalezienie każdego punktu na mapie w odpowiedniej kolejności i w jak najkrótszym czasie. Każdy, kto myśli, że jest to po prostu zwykły spacer, jest w błędzie – ta aktywność wymaga zdolności sportowych i strategicznego myślenia.

Nauka samodzielności i podejmowania decyzji

Bieg na orientację to głównie sport indywidualny. Na trasie jest się zdanym na własne umiejętności. Oczywiście młodsze osoby zazwyczaj pokonują trasę w towarzystwie osób starszych np. rodziców. Biegi na orientację są atrakcyjne dla osób o wysokim poziomie intelektu. Ktoś, kto nie potrafi szybko myśleć, prawdopodobnie będzie miał trudności z tym sportem, ponieważ wymaga on tak szybkiego myślenia i ciągłej uwagi na trasie. Ze względu na to, że jest to gra wymagająca dokładnego studiowania i zwracania uwagi na szczegóły, jest niezwykle trudna dla kogoś, kto nie potrafi lub nie chce podejmować szybkich decyzji.