Atopowe zapalenie skóry to jedna z najczęściej występujących chorób dermatologicznych. Na ogół objawy tej dermatozy pojawiają się już w wieku niemowlęcym. Rodzice maluszków powinni zatem wiedzieć, jak rozpoznać AZS, choć oczywiście ostateczną diagnozę stawia dermatolog. W tym artykule znajdziesz informacje na temat tego, jakie są objawy atopowego zapalenia skóry u niemowląt. Sprawdź, co powinno zwrócić Twoją uwagę!
Czym jest atopowe zapalenie skóry?
Atopowe zapalenie skóry jest przewlekłą chorobą zapalną, dla której charakterystyczna jest intensywna suchość skóry wywołana niedostateczną ilością lipidów i białek. AZS towarzyszy silny, uporczywy świąd i występowanie różnych zmian skórnych. Dodatkowo, u pacjentów z AZS na skórze z większą łatwością namnaża się gronkowiec złocisty, kolonizujący ja w postaci biofilmu.
W ciągu 30 ostatnich lat liczba przypadków AZS u niemowląt podwoiła się, a nawet potroiła w krajach zachodnich. Nieodpowiednio pielęgnowana i nieleczona skóra z AZS pogarsza komfort życia dzieci i ich rodziców.
Objawy AZS u niemowląt
Początek choroby może występować u osób w różnym wieku, jednak 60 procent chorych ma pierwsze zmiany w okresie niemowlęcym, pomiędzy 4. a 6. miesiąca życia. Choroba rzadziej pojawia się u małych dzieci pomiędzy 1. i 5. rokiem życia, może też dawać objawy dopiero w wieku dorosłym.
U niemowląt zmiany skórne pojawiają się na policzkach, a także na rękach, nogach, brzuszku. Skóra jest zaczerwieniona – w obrębie rumienia często występują drobne pęcherzyki, niekiedy na obrzękowym podłożu, a także drobne ranki i pęknięcia. Wydzielina sącząca się z nadżerek zasycha w żółtawe strupy. Objawem, na który muszą zwrócić uwagę rodzice, jest także uporczywe drapanie skóry i odczuwalny dyskomfort dziecka, który powoduje jego płacz i problemy z zasypianiem.
Pamiętaj o tym, że nie wolno lekceważyć wyżej wymienionych objawów, które świadczą o tym, że niemowlę lub małe dziecko najprawdopodobniej choruje na atopowe zapalenie skóry. U dzieci z AZS istnieje większe ryzyko współistnienia innych chorób atopowych, takich jak alergiczny nieżyt nosa, alergia pokarmowa oraz astma oskrzelowa (tzw. marsz atopowy).

Okresy zaostrzenia i remisji AZS
W stanach zaostrzenia AZS na skórze pojawiają się plamy – najpierw różowe, później czerwone. Stan zapalny skóry powoduje intensywny świąd, a gdy dziecko drapie się, stan zapalny się nasila. W konsekwencji pojawiają się małe pęcherzyki z płynem i tworzą się strupy, skóra może też być obrzęknięta. Na tym etapie dziecko odczuwa jeszcze większy świąd, a drapanie się prowadzi do powstawania ran, co jeszcze bardziej komplikuje sytuację.
Miejscowe stosowanie leków przepisanych przez specjalistę leczy skórę i powoduje redukcję stanu zapalnego i swędzenia – następuje remisja AZS, jednak skóra nadal pozostaje sucha. W okresie remisji AZS należy codziennie stosować emolienty! Po kilku tygodniach może nastąpić ponowne zaostrzenie choroby, jednak odpowiednia pielęgnacja często wydłuża okres remisji, a nasilenie zmian jest mniejsze.
Przyczyny AZS
Skąd się bierze AZS u niemowląt? Osoby z AZS mają szczególne uwarunkowania genetyczne, które mogą przejawiać się również w obszarze układu oddechowego (astma), otolaryngologii (alergiczny nieżyt nosa), oczu oraz układu pokarmowego. Skóra niemowląt z AZS przepuszcza alergeny takie jak roztocza, przez co staje się bardziej wrażliwa, co powoduje reakcję obronną układu odpornościowego w postaci pojawienia się różnych nieprzyjemnych objawów na skórze. Skórę dziecka z AZS może również podrażniać sierść zwierząt.
Atopowe zapalenie skóry u niemowląt nie musi być chorobą, która spędza sen z powiek zarówno dziecku, jak i jego rodzicom. Kluczowe jest odpowiednie leczenie i codzienna pielęgnacja przy zastosowaniu zaawansowanych, specjalistycznych produktów.