Współczesne dzieci spędzają dużo czasu przed komputerami, konsolami, smartfonami i laptopami. Większość czasu spędzają grając w różne gry mobilne, komputerowe i wideo. Niektórzy ludzie są tym faktem zdruzgotani. Ale czy na pewno mają rację? Oczywiście, że trzeba wyznaczać granice i się ich trzymać. Bezsprzecznie ważne jest monitorowanie klasyfikacji gier PEGI, aby młodzi ludzie grali w gry odpowiednie do wieku.
Poza grami dzieci spędzają czas na portalach społecznościowych. Często angażują się tam w ryzykowne i niepożądane zachowania. Niestety, coraz częściej stają się zarówno sprawcami, jak i ofiarami cyberprzemocy.
Niezmiernie ważne jest, by od samego początku pokazywania dziecku jak konstruktywnie może wykorzystać technologię. Dzieci z natury są bardzo ciekawe świata i otwarte, o ile tylko to, co im zaproponujemy będzie dla nich atrakcyjne i podane w sensowny sposób.
Bardzo dobrym pomysłem na mądre spędzanie czasu przed komputerem jest programowanie. Nie chodzi tu wcale o naukę skomplikowanej składni języków programowania czy też pisanie długich linii kodu programistycznego. Ważne jest zrozumienie samego mechanizmu, idei i korzystanie z narzędzi, które przeznaczonego są do jego wieku, a takie istnieją.
Potraktujmy to, jak bieg na orientację, które nasze dziecko musi przebiec, aby znaleźć się tam gdzie chce, być za kilka lat. Może zostanie programistą albo specem od IT.
Obecnie na rynku dostępne są książki, które pomogą dziecku zainteresować się tematem i pokażą mu, jakim ciekawych narzędziem do nauki mogą być nowoczesne technologie. Warto zapoznać się z tym tematem, gdyż nauka przez zabawę to najlepszy sposób na rozwój i zdobywanie wiedzy.
Ewa Pawłowska, 25-letnia nauczycielka pracująca w prywatnym przedszkolu. Choć jeszcze nie ma własnych dzieci, jej pasja do pracy z najmłodszymi jest niezaprzeczalna. Popołudniami dzieli się swoją wiedzą jako nauczycielka angielskiego online, wprowadzając dzieci w fascynujący świat języka. Jako redaktor naszej strony, Ewa przynosi świeże spojrzenie na rodzicielstwo, inspirując rodziców do kreatywnego podejścia w wychowywaniu dzieci oraz do poszukiwania różnorodnych form rozwoju dla najmłodszych.