O rysowaniu i malowaniu z przedszkolakiem

Wpis reklamowyRysowanie i malowanie to jedna z ważniejszych aktywności dziecka. Dzieci nie tylko to lubią, ale też jest to dla nich bardzo korzystne rozwojowo, gdyż rozwija tzw. motorykę małą. To świetne ćwiczenie rozwijające panowanie przez dziecka nad ręką.

Dzieci na ogół lubią rysować i malować, o ile ich do tego jako dorośli nie zniechęcimy. Ta aktywność ma jednak również inne, niezwykle istotne, znaczenie. W ten sposób rozwija się bowiem kreatywność malucha, jego wyobraźnia i sposób postrzegania świata.

Kiedy mój brat był kilkulatkiem, siedząc na kanapie razem z naszym Tatą i jego znajomym, zajętymi rozmową, stworzył kredkami świecowymi na ścianie wielkie malowidło. Pominę “radość” mojej Mamy, gdy po powrocie do domu ujrzała to dzieło, zwłaszcza że obaj panowie zauważyli je dopiero w tym momencie. Z perspektywy dorosłych były to zupełnie przypadkowe bohomazy. Gdy moja mama zduszonym głosem spytała: “Co to jest?”, mój brat ze spokojem odparł: “Lokomotywa”.

Dziecko, rysując czy malując, postrzega świat wokół siebie inaczej niż my, a ten sposób postrzegania z wiekiem zmienia się – dziecko zaczyna rysować więcej szczegółów, w pewnym momencie dostrzega perspektywę, itp. Coraz lepiej też kontroluje to, co robi ręką, więc też coraz dokładniej odwzorowuje na kartce to, co faktycznie widzi.

Na ogół w domu wolimy, gdy dziecko rysuje, np. kredkami, niż kiedy maluje. Cóż, ryzyko pobrudzenia siebie i wszystkiego dookoła niewątpliwie przy zabawie farbami jest dużo większa. Farby dają jednak zupełnie inne odczucia i możliwości, a – jak wiadomo – dzieci dzielą się na czyste i szczęśliwe.

Wspominam o tym wszystkim, bo wpadła w moje ręce książeczka stworzona przez Gosię Herbę i Mikołaja Pasińskiego pod tytułem “Van Dog”. Książka jest o tyle nietypowa, że nie ma żadnej fabuły. Nie znajdziemy tu żadnej gotowej historii. Co nie znaczy, że nie ma w niej wcale tekstu. Owszem, jest – ale tylko pojedyncze słowa, zdania, wpisane w przepiękne ilustracje. Całość pomyślana jest tak, byśmy mogli wspólnie z dzieckiem stworzyć własną opowieść.

Van Dog przez cały dzień na łące maluje obraz, a wokół niego dzieje się wiele spraw, czasem dość absurdalnych. Oglądanie obrazków, budowanie historii może stać się okazją do rozmowy o malarstwie, o samej łące, do rozbudzania kreatywności i wyobraźni. Wszystko to ma zachęcić do stworzenia przez dziecko własnego obrazu.

Świetna przygoda – i dla dziecka w wieku przedszkolnym, i dla dorosłych. No, dobra, przyznam się: Sam, oglądając, zacząłem w myślach opowiadać swoją historyjkę.


Książkę kupisz tutaj

10 sprawdzonych sposobów, jak wspomóc dziecko w nauce programowania - pobierz darmowy ebook

POLECAMY