• Kategoria: Polecamy
  • Data:

Na Dzień Babci i Dzień Dziadka – jak nie gnuśnieć na emeryturze

Wpis reklamowyWiększość z nas, chodząc do pracy, po cichu marzy o emeryturze, o czasie na odpoczynek. Rzeczywistość często okazuje się jednak daleka od naszych wyobrażeń.

Jedni mają pracę, która jest ich pasją, dla innych, co chyba częstsze, jest ona dokuczliwym kieratem. Większość z nas jednak po wielu latach czuje zmęczenie, zwłaszcza że z wiekiem i sił mamy coraz mniej.

Zaczynamy więc marzyć o emeryturze. Marzymy, że przyjdzie ten czas, gdy nie trzeba będzie już zrywać się do pracy, gdy można będzie odpocząć, kiedy zyskamy mnóstwo wolnego czasu i będziemy mogli spędzać go tak, jak lubimy.

Rzeczywistość potrafi jednak okazać się odmienna od naszych wyobrażeń, marzeń i planów. Dla wielu ludzi przejście na emeryturę to bardzo trudny moment w życiu. Okazuje się, że kiedy pracowali, czuli się potrzebni, mieli cel w życiu, a po przejściu na emeryturę tego im brakuje. Stały rytm dnia i tygodnia ułatwiał życie, a teraz nie ma i tego. Praca oznaczała spotkania z ludźmi, na emeryturze, choć czasu niby więcej, to spotkań mniej. Nie żyjemy też w jednym z bogatych krajów, w którym emerytów stać na to, by na przykład spełniać marzenia o podróżach.

Obecnie sprawę komplikuje dodatkowo pandemia koronawirusa. Co z tego, że czasu człowiek ma więcej, skoro nie ma dokąd pójść, bo wszystko pozamykane? Kawiarnie, restauracje, kina, teatry – wszystko stało się niedostępne. Co gorsza nie wiadomo, kiedy wrócimy do normalności.

Nasi dziadkowie i babcie zostają więc często w domach, niemal uwięzieni. Pracowałem w ośrodku sportowym, w którym odbywało się mnóstwo zajęć dla seniorów. Teraz ośrodek zamknięty, zajęć nie ma. Domy kultury też pozamykane. To może rodzić frustrację, ale też odbija się na zdrowiu i kondycji starszych ludzi.

Jeśli nie masz jeszcze prezentu dla Dzień Babci i Dzień Dziadka, to pomyśl o rozwiązaniu, co pozwoli rozwiązać ten problem. Takim świetnym prezentem może moim zdaniem być zapisanie ich do Klubu Aktywnych. Dzisiejsi seniorzy coraz lepiej radzą sobie z internetem, ba!, często lepiej nawet niż ich wnuki. W Klubie Aktywnych mogą poznawać nowych ludzi, spotykać się z nimi online na wspólne ćwiczenia i inne aktywności (np. kalambury). Abonament klubowy nie jest drogi, bo kosztuje tyle, ile wydajemy miesięcznie na Netflixa czy inną platformę filmową. Warto oczywiście rozważyć tę opcję również niezależnie od Dnia Babci czy Dnia Dziadka, ale te święta mogą być doskonałą okazją, by tego spróbować.

Więcej informacji o Klubie Aktywnych znajdziesz tutaj


Tekst powstał we współpracy z KlubAktywnych.pl
10 sprawdzonych sposobów, jak wspomóc dziecko w nauce programowania - pobierz darmowy ebook

POLECAMY