• Kategoria: Żyjemy
  • Data:

Rodzice zdalnie pracujący

Za sprawą pandemii wiele osób odkryło pracę zdalną. Dla mnie jest ona codziennością od dawna, choć w moim przypadku pewnie właściwsze byłoby mówienie po prostu o pracy online w domu, wszak nie mam gdzieś tam daleko szefa nad sobą ani zespołu, z którym musiałbym przez internet współpracować.

Przyznam, że bardzo sobie taki tryb pracy zawsze chwaliłem. Mogłem łatwo łączyć to z domowymi i rodzicielskimi obowiązkami, sam regulować czas wykonywanych zadań, wyznaczać cele i je realizować. Wszystko było fajnie. Aż pojawił się koronawirus.

Gdyby bowiem za sprawą koronawirusa ludzie musieli tylko przejść na tryb pracy zdalnej, to pewnie nie byłoby to aż takim problemem. Jasne, taki tryb ma swoje wady i zalety, wymaga zmiany nawyków, ale da się to zrobić. Problem w tym, że równolegle zamknięte zostały szkoły i przedszkola, więc przechodzący na telepracę rodzice równocześnie zostali zmuszeni do zajęcia się dziećmi w czasie, gdy wykonują swoje obowiązki zawodowe.

Z badań przeprowadzonych przez Pracuj.pl wynika, że 8 na 10 rodziców uważa, iż praca zdalna spowodowana przez panującą pandemię koronawirusa sprawia im większe trudności niż pracownikom, którzy nie mają dzieci. Co więcej, 57% ma obecnie problemy z oddzieleniem czasu prywatnego i życia zawodowego. Tylko niecała połowa (48%) badanych z tej grupy uważa, że łączenie ról rodzicielskich i zawodowych nie sprawia im obecnie trudności.

Konstancja Zyzik, Talent Acquisition & Capabilities Development Manager w Grupie Pracuj.pl komentuje:

Dane te potwierdzają szczególność sytuacji, w której znaleźli się rodzice pracujący zdalnie. Wielu z nich uczy się teraz funkcjonować w zupełnie nowych okolicznościach, często mierzą się z sytuacjami charakterystycznymi dla osób adaptujących się do zupełnie nowego miejsca pracy. Po pierwsze, dla wielu osób to pierwszy taki okres, w którym przez kilka tygodni z rzędu wykonują obowiązki z domu, często muszą się uczyć tego modelu „w biegu”. Po drugie, w związku z zamknięciem szkół i przedszkoli rodzice muszą przerywać pracę, by zająć się obecnymi w domu dziećmi. Po trzecie, praca nie pełni już roli odskoczni od życia rodzinnego, bo się z nim przenika w tym samym czasie. Wszystkie te czynniki mogą być źródłem napięć, w radzeniu z którymi powinni pomagać pracownikom pracodawcy.

Wyzwania rodziców pracujących zdalnie potwierdzają także dalsze wyniki badań. Ponad połowa respondentów z tej grupy ma problemy z oddzielaniem czasu prywatnego i zawodowego (57%). Tyle samo przyznaje, że w związku z tym częściej wykonują zadania zlecane w pracy w niestandardowych godzinach.

Tu się zgadza. Siadam rano do pracy, no, ale trzeba sprawdzić, co w specjalnej platformie przysłali chłopcom nauczyciele, potem – co nauczyciele napisali w e-dzienniku. Część nauczycieli ma osobliwy zwyczaj wysyłania w Librusie informacji, że dodali materiały na Padlet.com. Widać jest w tym jakiś – dla mnie głęboko ukryty – sens. Próbuję czytać, pisać, odpisywać na maile, ale co chwilę wchodzi któryś z chłopców: “Tato, nie rozumiem tego polecenia”, “Tato, potrzebuję gumkę”, “Tato, wydrukuj mi kartę pracy”. Co złapię rytm pracy, to któryś z chłopaków mnie wybija. Ale to przecież nie ich wina. Trzeba też sprawdzić, czy zrobili wszystkie zlecone zadania, czy zrobili je poprawnie i starannie, a na koniec, czy wysłali wszystko mailem do nauczycieli. Ileś razy nauczyciel domagał się wysłania ponownie, bo wiadomości gdzieś zgubił. Ciekawe, czy kiedy zgubi w szkole klasówkę, to każe uczniom pisać drugi raz? A przecież obiad sam się nie ugotuje, naczynia same się nie pozmywają, zakupy same się nie zrobią, mieszkanie samo nie posprząta. Najlepiej pisze mi się więc w nocy, bo wtedy nikt nie zawraca mi głowy – w domu jest cisza i spokój. Tylko umysł już nie tak sprawny… Spać idę koło trzeciej.

W badaniu pytano też, jakich usprawnień oczekują rodzice. W skali od 1-5 (gdzie 5 oznaczało najważniejsze usprawnienia), najwyższe oceny otrzymały bardziej elastyczny grafik pracy (średnia 4,43), większa otwartość przełożonych na branie dni wolnych i urlopów (4,08), a także wsparcie przy korzystaniu ze świadczeń rządowych (3,93). Badani rodzice nieco mniejsze znaczenie przypisywali wsparciu psychologicznemu dla osób mających trudności z łączeniem ról zawodowych i prywatnych (3,32) oraz dodatkowym aktywnościom online dla dzieci pracowników, organizowanym przez pracodawcę. Cóż, mnie to akurat nie dotyczy – uroki bycia samemu sobie szefem.

Badanie „Praca w dobie koronawirusa” zostało przeprowadzone przez dział badawczy Grupy Pracuj w dn. 23-28 kwietnia 2020 roku na grupie 1894 użytkowników portalu Pracuj.pl. Badanie zostało przeprowadzone metodą CAWI (ankieta przeprowadzana online). W sekcji dotyczącej pracy zdalnej rodziców niepełnoletnich dzieci omawiane są odpowiedzi 250 respondentów należących do tej grupy.
10 sprawdzonych sposobów, jak wspomóc dziecko w nauce programowania - pobierz darmowy ebook

POLECAMY