Pomóż nastolatkowi zwiększyć efektywność

Wpis reklamowyWiele wskazuje na to, że jeszcze przez dłuższy czas będziemy skazani na zdalną edukację. Minister oświaty nie wyklucza nawet tego, że potrwa to do końca roku szkolnego. Niezależnie od tego, jak oceniamy funkcjonowanie nauczania przez internet, oznacza ono dla naszych dzieci ogromną zmianę, w której trzeba im pomóc się odnaleźć.

Brak normalnego wsparcia na żywo od nauczycieli, takiego na bieżąco, bardzo utrudnia młodym ludziom naukę. W zwyczajnym trybie mają ją zorganizowaną dzięki planowi lekcji. Teraz z jego realizacją w wielu szkołach bywa bardzo różnie. Tylko niektóre placówki są w stanie realizować faktyczne nauczanie online, w większości nauczyciele przesyłają zadania, a to po stronie uczniów i rodziców zostaje zorganizowanie pracy w warunkach domowych.

Zresztą, nawet poza pandemią, organizacja czasu, wyznaczanie celów, ich sprawne realizowanie to zadania bardzo trudne – nie tylko dla naszych dzieci, ale i dla wielu dorosłych. Cóż, przyznam bez bicia, że ja należę do osób wyjątkowo niezorganizowanych. Bardzo często pracuję zrywami, o czymś zapominam. Ja się nawet staram i próbuję zapisywać sobie w kalendarzu ważne sprawy. Sęk w tym, że potem zapominam do tego kalendarza zajrzeć. Magda jest pod tym względem dużo lepsza ode mnie. Może dlatego, że uwielbia robić kolorowe notatki, wykorzystując przy tym wszystkie posiadane cienkopisy i flamastry, a ma ich – uwierzcie – sporo.

David Allen - źródło: Wikimedia Commons
David Allen – źródło: Wikimedia Commons

Jakiś czas temu w nasze ręce wpadła książka Davida Allena (w jej napisaniu pomogli Mike Williams i Mark Wallace). Allen to pochodzący z USA, ale znany na całym świecie autorytet w dziedzinie efektywności. Magazyn “Time” jego książkę “Getting Things Done” nazwał “najlepszym poradnikiem biznesowym dziesięciolecia”.

W moje ręce wpadła książka “Getting things dane dla nastolatków – Jak ogarnąć wiele spraw i zyskać mnóstwo czasu”. Zawarta w tytule obietnica, przyznacie, brzmi kusząco. W tej książce David Allen ze współpracownikami wyjaśnia swoją metodę zwiększania efektywności i zarządzania czasem w sposób skierowany do młodych ludzi. Mnie to skusiło, bo w moim wieku człowiek lubi się odmładzać.

Allen pokazuje różne techniki i narzędzia, które pomagają ograniczać stres, koncentrować się, planować i realizować założone cele. Robi to w sposób ciekawy i zabawny, z wieloma wskazówkami, rysunkami, listami kontrolnymi i ćwiczeniami.

Przyznam szczerze, że dla naszych chłopców, którzy mają 11 i 8 lat, poradnik wydaje się jeszcze za trudny, choć podejmujemy próbę wdrażania metody Allena. Za to dla mnie jest jak znalazł. Wiadomo przecież, że od pewnego wieku jako facet już tylko rosłem, a nie dorastałem. Mam nadzieję, że teraz, dzięki lepszemu zarządzaniu czasem, będę miał go jeszcze więcej na to, co lubię najbardziej – czyli na tworzenie mojego kato-techno. :)

Książkę Davida Allena kupisz tutaj

10 sprawdzonych sposobów, jak wspomóc dziecko w nauce programowania - pobierz darmowy ebook

POLECAMY