Kiedy dziecko może zostać samo w domu?

Zamknięto szkoły. W efekcie część rodziców ma problem z zapewnieniem opieki swoim dzieciom. Biorąc pod uwagę powód zamknięcia szkół, proszenie o pomoc dziadków wydaje się nierozsądne, więc nawet ci, którzy do tej pory problemów z zapewnieniem opieki nie mieli, teraz go mają, bo nie chcą narażać swoich rodziców. Na naszym Facebooku rozgorzała dyskusja: kiedy dziecko może zostać samo w domu?

Zacznijmy od aspektów prawnych. Dziecko poniżej siódmego roku życia musi pozostawać pod opieką osoby dorosłej. Po skończeniu siedmiu lat może już przebywać samo w domu. Mówi o tym Art. 106/ Ustawy Kodeks wykroczeń:

Kto, mając obowiązek opieki lub nadzoru nad małoletnim do lat 7 albo nad inną osobą niezdolną rozpoznać lub obronić się przed niebezpieczeństwem, dopuszcza do jej przebywania w okolicznościach niebezpiecznych dla zdrowia człowieka, podlega karze grzywny albo karze nagany.

W innych przypadkach, poza zagrożeniem zdrowia wymienionym w Art. 106. KW, nie ma żadnych regulacji prawnych wskazujących na granice wieku pozostawienia dziecka samego w domu bez opieki.

Możemy zatem dyskutować o dojrzałości siedmiolatka i jego gotowości na pozostanie samemu w domu, ale nie ma co ludzi straszyć konsekwencjami prawnymi i MOPSem. Skupmy się zatem na dojrzałości, a z tą, jak to najczęściej wśród dzieci, bywa różnie.

W dyskusji wielu rodziców napisało, że nawet dziesięciolatka nie zostawiliby samego na osiem godzin. Odnoszę jednak wrażenie, że przede wszystkim to rodzice tych dziesięciolatkow nie są na to gotowi, a nie iche dzieci. Z rozmów z wieloma rodzicami przez lata prowadzenia bloga wiem, że rodzice, którzy nie mają pomocy w postaci rodziny, szybciej i chętniej zostawiają dzieci bez opieki. Wynika to m.in z tego, że są do tego niejako zmuszeni. Życie wymusza na nich sytuacje, w których muszą zaufać dziecku, że sobie poradzi. Inna sprawa, że ci rodzice po prostu chcą, by dzieci jak najszybciej były w stanie zostać same.

My nie mamy żadnej pomocy z zewnątrz, dlatego nasi chłopcy szybko zaczęli zostawać sami i sami wychodzić bawić się na dworze.

Czytałam argumenty rodziców, dlaczego nie zostawią ośmiolatka samego w domu i wybaczcie, ale są dla mnie absurdalne. “Bo dziecko może się oparzyć”, dziecko na Twoich oczach może się przewrócić i złamać nogę, a siedząc z Tobą przy stole może oparzyć się herbatą. Ja się połamałam najpierw jako pięciolatka, a później dwunastolatka, gdy moi rodzice byli w domu. Za to nigdy nie złamałam sobie niczego pod ich nieobecność. Nieszczęście może wydarzyć się zawsze i wszędzie.

Żeby jednak zminimalizować ryzyko głupich pomysłów u dzieci, warto na czas nieobecności wymyślić dla dziecka coś atrakcyjnego, a przy tym niekoniecznie edukacyjnego i rozwijającego. U nas sprawa jest prosta: póki nas nie ma, chłopcy mogą grać na PlayStation. Ponieważ na co dzień mają dość radykalne zasady dotyczące grania, jest to dla nich na tyle atrakcyjne, że lubią gdy wychodzimy.

Ważne jest też, aby ustalić zasady bezpieczeństwa. Dla nas podstawą było nieotwieranie nikomu drzwi. Oparzenia się nie baliśmy, nasi synowie odkąd skończyli 6 lat, sami muszą sobie szykować śniadania i kolacje. Wyjaśniliśmy, że my klucze mamy i na pewno nie będziemy pukać, więc jeśli ktoś próbowałby podawać się za nas, to na pewno będzie to oszust. Odradzam zamykanie dzieci od zewnątrz, bo w razie tego nieszczęsnego wypadku dziecko nie będzie w stanie iść choćby do sąsiada poprosić o pomoc. Ostatni element to telefon komórkowy. Jeśli dziecko zostaje samo w domu, to jest moment, w którym musi mieć swój telefon.

Gdybym ja dziś musiała zostawić swojego ośmiolatka samego, to bym go zostawiła. Skoro na własne życzenie chodzi sam do szkoły i sam z niej wraca, to jest w stanie też zostać sam w domu.

Zatem, kiedy dziecko może zostać samo w domu?

Kiedy je na to przygotujemy. Jeden ośmiolatek będzie w stanie zostać sam w domu w czasie, gdy rodzice są w pracy, drugi – nie. Dlatego wstrzymajmy się z wyrokowaniem, że jakieś dziecko jest lub nie jest gotowe, tylko dlatego, że ma tyle bądź tyle lat, bo nie wiek jest tu wyznacznikiem.

10 sprawdzonych sposobów, jak wspomóc dziecko w nauce programowania - pobierz darmowy ebook

POLECAMY