• Kategoria: Żyjemy
  • Data:

Sprawdź, czy Twoje dziecko jest bezpieczne w samochodzie

Wpis reklamowyTroszczysz się o bezpieczeństwo dziecka w szkole, na wakacjach, a nawet podczas zabawy na podwórku. Czy jednak stosujesz wszelkie zasady bezpieczeństwa podczas podróży? Sprawdź aktualne przepisy i przekonaj się, co mówią na temat przewożenia dzieci w samochodzie.

Znowelizowana ustawa Prawo o Ruchu Drogowym wprowadziła kilka zmian w kwestii bezpiecznego przewożenia dzieci w samochodzie. Przede wszystkim, zniesiono granicę wiekową (12 lat), która nakazywała przewożenie dziecka w foteliku lub innym urządzeniu podtrzymującym. Obecnie, bez względu na wiek (nawet do osiągnięcia pełnoletności!) powinno ono korzystać z takiego zabezpieczenia, jeżeli jego wzrost nie przekracza 150 cm.

Co mówią przepisy o bezpiecznym przewożeniu dzieci?

Obowiązek przewożenia dziecka w foteliku lub innym urządzeniu podtrzymującym mają wszyscy właściciele samochodów osobowych oraz ciężarowych, kategorii M1 oraz N1, N2 i N3. Skrótem literowym M1 określane są samochody ciężarowe przystosowane do przewozu nie więcej niż 8 osób oraz posiadające cztery koła. Natomiast do pojazdów kategorii N1, N2 i N3 zaliczymy samochody do przewozu ładunków, których masa całkowita nie przekracza odpowiednio dla danej kategorii 3,5 tony, 12 ton oraz powyżej 12 ton.

Według aktualnych przepisów, bezpieczny fotelik lub inne urządzenie podtrzymujące to takie, które dostosowane jest do masy oraz wzrostu dziecka. Muszą być one wyprodukowane zgodnie z warunkami technicznymi określonymi w przepisach Unii Europejskiej lub w regulaminach EKG ONZ i instalowane zgodnie z zaleceniami producenta.

Wyjątki, czyli kiedy nie trzeba przewozić dziecka w foteliku

Ustawodawca uwzględnił kilka sytuacji, w których dziecko będzie mogło podróżować poza fotelikiem, m.in.:

  • w pojazdach specjalnego przeznaczenia, czyli np.: w karetce, radiowozie, pojeździe należącym do straży pożarnej, miejskiej czy granicznej oraz w taksówce;
  • gdy w samochodzie podróżuje troje dzieci, a na tylnym siedzeniu można zainstalować tylko dwa foteliki – wówczas na tylnym siedzeniu pomiędzy fotelikami możemy przewozić dziecko zapięte w pasy bezpieczeństwa. Uwaga! dziecko musi mieć ukończone trzy lata;
  • jeżeli dziecko posiada schorzenia, z powodu których nie jest możliwe  przewożenie go w foteliku lub innym urządzeniu podtrzymującym – powinno wówczas korzystać z pasów bezpieczeństwa, a kierowca/jego opiekun posiadać stosowne zaświadczenie lekarskie.

Pamiętaj! Wymień fotelik po kolizji!

Nie każdy rodzic wie, że nawet po niegroźnej kolizji należy wymienić fotelik samochodowy na nowy. Takie urządzenie może mieć niezauważalne dla oka uszkodzenia, które podczas wypadku będą zagrażać bezpieczeństwu dziecka.

Za nowe urządzenie nie trzeba płacić, jeśli wcześniej zadbamy o odpowiednie ubezpieczenie lub kupimy produkt od renomowanej firmy.

Zwrot kosztów zakupu nowego fotelika lub gwarancję wymiany na nowy otrzymamy:

  • jeżeli do kolizji doszło nie z naszej winy – można dochodzić odszkodowania z polisy OC sprawcy zdarzenia.
  • z polisy autocasco (AC) – większość ubezpieczycieli oferuje zwrot kosztów zakupu nowego fotelika w ramach dodatkowego ubezpieczenia. Polisę najlepiej kupić wraz z OC. Towarzystwa często oferują atrakcyjne pakiety OC plus AC (oferty sprawdzisz odwiedzając np. kalkulator-oc-ac.auto.pl).
  • od producenta fotelika – niektóre firmy umożliwiają swoim klientom wymianę urządzenia na nowe, jeśli uległo ono uszkodzeniu na skutek wypadku lub kolizji. Aby otrzymać zwrot, wystarczy przedstawić dokument zakupu oraz dowód, iż fotelik był zamontowany w pojeździe podczas wypadku (pomocna okaże się np. notatka policyjna).

Jeżeli często podróżujemy z dzieckiem, warto rozważyć również zakup dodatkowego ubezpieczenia assistance (ASS), które zapewnia natychmiastową pomoc po kolizji, w szczególności opiekę nad dziećmi, transport medyczny, pokrycie kosztów zakwaterowania czy dalszej podróży (oblicz cenę w kalkulatorze OC).

Uwaga!

Część rodziców, chcąc zaoszczędzić na zakupie fotelika, wybiera używane urządzenie. Odradzamy takie postępowanie, szczególnie jeśli fotelik jest niewiadomego pochodzenia. Może być wówczas powypadkowy lub z racji długiej eksploatacji, nie będzie już w pełni bezpieczny.

Prawo a zasady bezpieczeństwa

Nieprzestrzeganie przepisów dotyczących przewożenia dzieci w samochodzie grozi mandatem karnym w wysokości 150 zł oraz 6 punktami karnymi. Pamiętajmy jednak, że nie o kary tu chodzi, ale o ochronę życia i zdrowia naszego  podopiecznego. Jest to właściwie tylko minimum o jakie musimy zadbać, gdy chcemy przewozić nasze dzieci w sposób bezpieczny i komfortowy.

Podsumowując:

  • Obowiązek przewożenia dzieci w fotelikach bezpieczeństwa lub innych urządzeniach podtrzymujących dotyczy osób do ukończenia 18 lat, o wzroście nieprzekraczającym 150 centymetrów,
  • Obowiązek posiadania fotelika mają wszyscy właściciele samochodów osobowych oraz ciężarowych kategorii M1 oraz N1, N2 i N3.
  • Fotelik bezpieczeństwa lub inne urządzenie podtrzymujące powinno być wyprodukowane zgodnie z przepisami obowiązującymi w Unii Europejskiej lub określonymi w regulaminach EKG ONZ, dostosowane do wzrostu i wagi dziecka oraz używane zgodnie z zaleceniami producenta.
10 sprawdzonych sposobów, jak wspomóc dziecko w nauce programowania - pobierz darmowy ebook

POLECAMY