Artur Kurasiński - Róża, a co chcesz wiedzieć?

A gdyby tak stworzyć własną grę?

Wpis reklamowyWspółczesne dzieci spędzają sporo czasu przed komputerami, konsolami, wpatrzone w ekrany smartfonów i laptopów. Większą część tego czasu poświęcają na przeróżne gry mobilne, komputerowe i wideo. Niektórzy bardzo nad tym boleją. Ale czy na pewno słusznie?

Oczywiście, warto wprowadzać ograniczenia czasowe (u nas one obowiązują). Niewątpliwie trzeba pilnować oznaczeń PEGI w grach, by dzieci korzystały z takich, które są odpowiednie do ich wieku.

O oznaczeniach PEGI pisałem tutaj:

Co oznaczają symbole PEGI na opakowaniach gier?

Oprócz grania dzieci poświęcają czas na korzystanie z serwisów społecznościowych, często podejmując w nich zachowania ryzykowne i niepożądane. Niestety, coraz częściej stają się zarówno sprawcami, jak i ofiarami cyberprzemocy.

Od dawna uważam, że niezwykle ważne jest to, by jak najwcześniej zacząć pokazywać dziecku konstruktywne sposoby wykorzystania nowych technologii. Dzieci z natury są ciekawe świata i otwarte, o ile tylko to, co im zaproponujemy będzie atrakcyjne i sensownie podane.

Nasz Fabian uwielbia grać. Przyznam, że czasami mnie to mocno niepokoi, bo świat gier potrafi wciągnąć go tak, iż zapomina o tym realnym. Od dawna jednak powtarza nam, że jego marzeniem jest, by, kiedy dorośnie, zajmować się tworzeniem gier. I już dziś podejmuje swoje pierwsze próby – jeszcze “na sucho”. Wymyśla postaci, zasady, fabułę. Słucham tych jego pomysłów z ciekawością, bo naprawdę wykazuje się ogromną wyobraźnią i kreatywnością.

Jednym z pomysłów na to, by dzieci mądrze spędzały czas przed komputerem, jest zachęcenie ich do programowania. Nie, nie chodzi o to, by kilkulatek uczył się składni języków programowania i pisał długie linie kodu programistycznego – bardziej o to, by zrozumiał sam mechanizm, ideę i korzystał z narzędzi dostosowanych do jego wieku, a takie naprawdę istnieją.

I tu dochodzimy do książki, która niedawno wpadła mi w ręce. Zanim jednak będzie o książce, muszę opowiedzieć Wam o jej autorze, zwłaszcza że mam przyjemność go znać.

Artur KurasińskiArtur Kurasiński to człowiek-orkiestra. Jest blogerem, mówcą biznesowym, przedsiębiorcą, osobą niezwykle istotną dla środowiska polskich startupów. Sam stworzył, zarządzał i inwestował w wiele firm związanych z nowymi technologiami. Do tego jest wizjonerem, by nie powiedzieć: futurystą. Aha, zapomniałbym dodać: prowadzi akcję #angrykuras, w ramach której walczy z kierowcami łamiącymi przepisy związane z parkowaniem. To postać nietuzinkowa i naprawdę sam z siebie wart jest obserwowania w sieci, nawet jeśli się z nim nie będziemy zgadzać.

Róża, a co chcesz wiedzieć? Artur wspólnie z ilustratorką Nikolą Kucharską oraz ekipą szkoły programowania dla dzieci Giganci Programowania stworzyli dla dzieci komiks edukacyjny o technologiach pt. “Róża, a co chcesz wiedzieć?” Tytułowa Róża wzorowana jest na córce Artura.

Książka składa się z historyjek, w których Róża dowiaduje się różnych ciekawych rzeczy o nowych technologiach, np. jak działa email, jak korzystać z serwisów społecznościowych, jak funkcjonuje sieć GSM, itp.

Do każdej historyjki dołączony jest pomysł na grę, którą czytelnik może sam przygotować, korzystając z materiałów dostępnych na stronie wydawnictwa. Gry tworzy się w Scratchu, czyli narzędziu przygotowanym specjalnie z myślą o dzieciach.

Z jednej więc strony czytając książkę dziecko dowiaduje się ciekawych rzeczy, z drugiej – uczy podstaw programowania, robiąc coś samodzielnie. To może być naprawdę fascynująca przygoda – nie tylko grać, ale też stworzyć własną, choćby prostą, grę. Kto wie? Może z tej dziecięcej czytelniczej przygody wyjdzie świetna przygoda na całe życie? A może tylko zabawa? Tak czy siak – warto.

Książkę kupisz tutaj

10 sprawdzonych sposobów, jak wspomóc dziecko w nauce programowania - pobierz darmowy ebook

POLECAMY