Po starszym bracie, po starszej siostrze

Gdy masz więcej niż jedno dziecko, a dzieci są tej samej płci, pojawia się coś, co większość rodziców bardzo Wpis reklamowylubi: Gdy starsze urośnie i ubrania zrobią się za małe, może donosić je po nich młodsze dziecko. Jako że ja sam mam skłonność do ciągłego martwienia się o finanse, to taka okazja do oszczędności jawi się od razu jako bardzo atrakcyjna.

Wiadomo, pieniędzy przy dzieciach jest zawsze za mało. Dzieci to finansowy worek bez dna. Rosną i wymagają kupna nowych ubrań, nowych zabawek… Każdy rodzic wie, że ciągle pojawiają się jakieś wydatki, a pracodawcy jakoś nie chcą ciągle dawać nam podwyżek i jakoś trzeba sobie radzić. Stąd to donoszenie ciuchów po starszym rodzeństwie czy kuzynostwie, a nawet funkcjonujący rynek wymiany używanych ubrań.

Fabian jest starszy od Benia o trzy lata. Z tego odzieżowo-oszczędnościowego punktu widzenia to bardzo dobra różnica wieku, która pozwala na niemal płynne przejmowanie ubrań. I wszystko byłoby fajnie, ale… Tak, zawsze jest jakieś “ale”.

Sam wychowałem się jako starszy brat, w moim pokoleniu byłem pierwszym dzieckiem w rodzinie. Ominęło mnie więc donoszenie ubrań po starszym rodzeństwie czy kuzynach – nie miałem po kim. Nie do końca umiem postawić się więc w sytuacji tego młodszego. Obserwuję jednak uważnie naszych chłopców. Razem z moją Mądrzejszą i Piękniejszą Połową przegadujemy wiele nocy, analizując to, co dzieje się w naszej rodzinie, również między nimi – i sprawy niezwykle ważne i błahostki. Czasami w tych rozmowach uświadamiamy sobie, że te błahostki mogą mieć znacznie większe znaczenie niż by się to na pierwszy rzut oka mogło wydawać.

I tak właśnie było z przejmowaniem przez Młodszego Młodszego ubrań po Młodszym Starszym. Widzimy, jak różne są nasze dzieci – również pod względem gustów odzieżowych. Fabian od dawna preferuje ubrania stonowane, najchętniej szare lub czarne, poważne, bez bajkowych czy popkulturowych odniesień (np. do filmów, komiksów, itp.). Benio inaczej – uwielbia ciuchy kolorowe, intensywne, z obrazkami. Wzory na koszulkach dorastają razem z nim – coraz rzadziej na przykład sięga po odniesienia do bajek, choćby ulubionego do niedawna Psiego Patrolu. Ubrania po starszym bracie są więc zupełnie nie w jego guście.

Czapka Psi Patrol 19,99 zł*

Staramy się w miarę możliwości pozwalać dzieciom, by samodzielnie wybierały sobie ubrania. Ostatnio znów chłopcy mogli wybrać je dzięki uprzejmości 5.10.15. I znów Młodszy Starszy wybrał rzeczy stonowane – największym szaleństwem okazały się spodnie, które zobaczycie na poniższym zdjęciu, zaś Młodszy Młodszy wyszedł z wyboru pstrokaty niczym papuga na choince.

Bluzka 18 zł*
Spodnie 36 zł*

Bluzka 12 zł*

Różnica gustu to jedna sprawa. Jest jeszcze sprawa druga. Przejmowanie ciuchów po starszym rodzeństwie może sprawiać, że to młodsze poczuje się gorsze. Ono nie dostaje wszak w takim układzie rzeczy nowych – te rodzice kupują starszemu dziecku, młodsze dostaje używane.

Względy oszczędnościowe są, nie ukrywajmy, ważne. Jako rodzice mamy prawo, a czasem w duchu odpowiedzialności – nawet obowiązek, brać to pod uwagę. Warto zatem korzystać z wyprzedaży jakie właśnie oferują sklepy. Starajmy się jednak, na ile możliwości pozwolą, uwzględniać również potrzeby dzieci – potrzebę dostosowania ubrań do gustu dziecka, ale też po prostu potrzebę tego, by mieć coś nowego, coś dla siebie. Przecież sami lubimy sprawić sobie czasem frajdę, kupując nowy ciuch.

Bluzka Młodego Starszego 16,50 zł*
Bluzka Młodego Młodszego 10,50 zł*
Spodnie Młodego Młodszego 18 zł*

Bluzka 18 zł*
Spodnie 24 zł*

Kurtka zimowa 99,99 zł*
Bluza 59 zł*
Komin 9,99 zł*

Bluzka 18 zł*
Spodnie 21 zł*

 

Ciuchy noszone przez Młodego Starszego sprzedawane są w rozmiarach od 134 cm do 170 cm, natomiast ciuchy Młodego Młodszego sprzedawane są w rozmiarach od 92 cm do 128 cm.

*Podane ceny obowiązywały w dniu ich zakupu przez nas i mogą ulec zmianie.

 

Wpis powstał we współpracy z 5. 10. 15.

 

 

10 sprawdzonych sposobów, jak wspomóc dziecko w nauce programowania - pobierz darmowy ebook

POLECAMY