• Kategoria: Polecamy
  • Data:

Jak zmniejszyć wydatki na rodzinny samochód?

Samochód to duży komfort, ale też spore wydatki. Zwykle stanowią one dość znaczną kwotę budżetu rodzinnego. Jeśli mieszkasz za miastem, masz dzieci lub po prostu nie wyobrażasz sobie życia bez auta, nie masz innego wyjścia – musisz ponosić koszty jego posiadania.

Możesz je jednak zmniejszyć, a my podpowiemy Ci, jak to zrobić. Dowiedz się, jak wybrać auto rodzinne i jak dobrze ubezpieczyć samochód, który może być używany przez kilku członków rodziny.

Wybierz dobrze

Jeśli dopiero rozważasz zakup samochodu rodzinnego, zastanów się, jaki powinien on być. Bezpieczny na pewno – to podstawa. Duży? To zależy. Jeśli Twoja rodzina jest niewielka, takie też może być Twoje auto. Mniejszy samochód zużywa zwykle mniej paliwa. Łatwiej też znaleźć miejsce do parkowania, chociażby pod supermarketem czy w zatłoczonym centrum miasta.

Samochód z salonu? Czy powinieneś kupować auto nowe? To również sprawa do przemyślenia. Samochód z salonu to często pakiet gwarancyjny i ubezpieczenie w cenie, jednak pamiętaj, że auto takie szybko straci na wartości (średnio 30% tylko po pierwszym roku użytkowania). Czasem warto więc rozważyć kupno samochodu używanego, wybierając model jak najmniej awaryjny.

Oszczędzaj na paliwie

Ceny paliw wciąż przyprawiają kierowców o ból głowy. Poza niewielkimi różnicami w zależności od stacji, w zasadzie nie masz na nie wpływu. Możesz natomiast skorzystać z programów lojalnościowych, jakie stacje oferują i co jakiś czas zyskiwać upominki za wydane na paliwo pieniądze.

Kup tanie OC

Pamiętaj, że zakres tego ubezpieczenia reguluje ustawa i bez względu na to, w którym towarzystwie je wykupisz, zawsze będzie on taki sam. Nie przepłacaj i kup tanią polisę. Wykorzystaj w tym celu dostępne w sieci narzędzie o nazwie kalkulator OC – po wypełnieniu formularza otrzymasz co najmniej kilka, a najczęściej kilkanaście ofert polisy z różnych TU. Kup ubezpieczenie przez Internet – będzie nie tylko taniej, ale i wygodniej.

Zrób to sam

Choć wiele aut jest dziś skomputeryzowanych i większe naprawy musi przeprowadzić fachowiec, warto nauczyć się tych podstawowych. Nawet wymieniając samemu żarówkę czy czyszcząc klemy akumulatora, zaoszczędzić możesz sporo pieniędzy.

Nie podkręcaj

Z klimatyzacji i ogrzewania korzystaj z głową – nie włączaj ich z przyzwyczajenia. Często nie ma potrzeby, by chodziły one na najwyższych obrotach, a czasami wcale nie muszą działać.

Dbaj o swoje auto

“Pamiętaj o corocznych przeglądach, wymianie płynów eksploatacyjnych i innych czynnościach serwisowych, które zaleca producent. W ten sposób zmniejszysz prawdopodobieństwo awarii swojego samochodu. Jeśli w aucie coś działa nieprawidłowo, nie zwlekaj z wizytą w warsztacie. Naprawa problemu, który został wykryty wcześniej, kosztować Cię będzie zwykle o wiele mniej” – radzi doradca z serwisu o ubezpieczeniach komunikacyjnych https://ubsy.pl.

Jedź spokojnie

Spokojna jazda to nie tylko bezpieczeństwo Twoje i Twojej rodziny, ale również oszczędności. Stała prędkość i brak gwałtownych przyspieszeń to po prostu mniejsze zużycie paliwa. Z kolei jeżdżąc gwałtownie, szybciej doprowadzisz do problemów, m.in z układem hamulcowym, którego naprawa może Cię sporo kosztować.

Sprawdzaj ciśnienie w oponach

Utrzymując prawidłowe ciśnienie w oponach, również zmniejszysz wydatki. Zbyt niskie w dużym stopniu zwiększa spalanie, a zbyt wysokie może grozić pęknięciem opony i koniecznością jej wymiany na nową.

Wyłączaj silnik

Jeśli czekasz w aucie na pasażera, który tylko “na chwilę” wszedł do sklepu, stoisz przed przejazdem kolejowym czy na przejściu granicznym – wyłączaj silnik. Unikniesz w ten sposób niepotrzebnego zużywania paliwa.

10 sprawdzonych sposobów, jak wspomóc dziecko w nauce programowania - pobierz darmowy ebook

POLECAMY