“Bob” – najlepsza książka dla Twojego dziecka

Czy można napisać książkę dla dzieci, która trzyma w napięciu do ostatniej strony? Autorkom „Boba” udała się ta sztuka.

Historię poznajemy w dwóch narracjach: Liv – dziewczynki ze Stanów Zjednoczonych, która po pięciu latach nieobecności odwiedza swoją babcię w Australii oraz Boba – zielonego zombie w stroju kurczaka, mieszkającego w garderobie u babci Liv.

Liv i Bob znają się. Problem polega na tym, że Bob spędził 5 lat w garderobie czekając, aż jego przyjaciółka po niego wróci, a Liv nic nie pamięta z poprzedniej wizyty w Australii, w tym swojego zielonego przyjaciela. Tu zaczyna się nasza historia.

Dlaczego Liv niczego nie pamięta? Czy Bob to faktycznie zombie, któremu odpadła stopa? Z jakiego powodu jest w stroju kurczaka? Dlaczego w Australii panuje susza? I co z tym wszystkim ma wspólnego czarny pionek szachowy?

Trzymająca w napięciu fabuła odpowiada na te i wiele innych pytań. Całość układa się w spójną układankę. Nie mamy poczucia absurdu – tego wrażenia, że autor nie do końca przemyślał swój pomysł. Historia jest pełna, bez luk w fabule, dobrze przemyślana. Jednocześnie jest to wciąż książka dla dzieci, pełna magii i ciepła. Gdy zaczęłam czytać, nie mogłam się oderwać, chciałam jak najszybciej poznać odpowiedzi na nurtujące mnie pytania, które pojawiały się wraz z poznawaniem Liv, Boba i ich historii. Niejeden dorosły thriller mnie tak nie wciągnął. Czytając “Boba”, do samego końca nie wiedziałam, jak ta historia się potoczy.

Mimo wielu wątków dziecko bez problemu poradzi sobie ze zrozumieniem fabuły. Książka powinna spodobać się zarówno chłopcom, jak i dziewczynkom. Zdecydowanie nie jest to książka ukierunkowana na konkretną płeć. To samo z wiekiem. Młodszemu dziecku spokojnie można „Boba” czytać do snu, starsze, umiejące już czytać, samo sobie przeczyta. Dla młodszych nie będzie to lektura zbyt „dorosła”, dla starszych – zbyt dziecinna.

Dawno nie czytałam tak dobrej książki dla dzieci. Niedługo święta. Jeśli macie w domu małego mola książkowego, ta pozycja to obowiązkowy prezent świąteczny.

10 sprawdzonych sposobów, jak wspomóc dziecko w nauce programowania - pobierz darmowy ebook

POLECAMY