Konkurs dla dzieci to nie konkurs rodziców!

W przedszkolu Młodego Młodszego bardzo często organizowane są konkursy dla dzieci. Zazwyczaj są to konkursy plastyczne. Czasem narzucona jest technika wykonania, czasem dzieci same decydują jak wykonać pracę.

Szczególnie w pamięci zapadł mi konkurs z zeszłego roku. Dzieci miały za pomocą masy solnej wykonać wybraną postać z legend warszawskich. Mój syn zdecydował się ulepić Bazyliszka.

Pomogłam mu zrobić masę solną, później ulepionego Bazyliszka wysuszyć i na tym moja pomoc skończyła się. Mój – wtedy – pięciolatek spędził cały weekend nad swoją pracą. W poniedziałek rano zaniósł ją do przedszkola dumny jak paw.

Mina nam nieco zrzedła, gdy zobaczyliśmy resztę prac konkursowych. Syrenki z idealnie wymodelowanymi twarzami, z ogonami misternie ozdobionymi cyrkoniami. Złote kaczki wyglądające jak prosto ze sklepu.

Żadna z prac konkursowych nie była wykonana przez dziecko. Nawet najzdolniejszy pięciolatek nie był w stanie zrobić takiej pracy. Pokraczny Bazyliszek mojego syna musiał się jakoś odnaleźć wśród wymuskanych prac rodziców przedszkolaków.

Prawdę mówiąc nie pojmuję wykonywania prac konkursowych za dzieci. Czego w ten sposób uczymy dziecka? Dajemy mu jasne przesłanie – „zostaw, nie umiesz, ja zrobię lepiej, sam nie wygrasz”.

Przypominam sobie Młodego Młodszego w jakim skupieniu lepił swoją postać, jak ją później malował, ile sprawiało mu to radości i z jaką dumą później zaprezentował nam swoją pracę. Wykonując ją za niego pozbawiłabym go tej radości i poczucia dumy. Jego koledzy z przedszkola nie odczuli tych emocji, ich rodzice im na to nie pozwolili.

Było mi też zwyczajnie przykro. Mój syn brał udział w konkursie zorganizowanym dla pięciolatków, był przekonany, że zapadnie uczciwy werdykt, a tymczasem okazało się, że konkuruje z ludźmi dorosłymi. Bałam się jak zareaguje na widok innych prac, ale na szczęście ma w sobie wystarczająco dużo pewności siebie i wcale nie pomyślał, że jego praca jest w jakikolwiek sposób gorsza.

Drodzy rodzice, przestańcie brać udział w konkursach za dzieci! Pozwólcie dzieciom się bawić, rywalizować ze sobą i cieszyć z wygranej, ale także poczuć gorycz przegranej. Nauczmy je czym jest zdrowa rywalizacja. Wykonywanie prac za niego uczy oszukiwania, bo tak, to jest oszustwo, to nie był wasz konkurs.

10 sprawdzonych sposobów, jak wspomóc dziecko w nauce programowania - pobierz darmowy ebook

POLECAMY