• Kategoria: Archiwum
  • Data:

Nie zapominaj o dziecku w czasie przeprowadzki

Jednym z najbardziej traumatycznych przeżyć w życiu dziecka to przeprowadzka. Nie ma się tu co dziwić, bo to przeżycie również dla dorosłych. Często oznacza zmiany na lepsze, niekiedy na gorsze. Zawsze jest zmianą, a my, dorośli, tak jak dzieci, nie lubimy zmian.

Potrzebujemy stałych elementów  w życiu, dających nam poczucie stabilności i bezpieczeństwa. Przywiązujemy się do starego fotela, pamiątkowego serwisu, a tym bardziej do ulubionego sklepu osiedlowego, warzywniaka za rogiem i sąsiadki, z którą zawsze można wypić kawę. takie drobiazgi kotwiczą nas w życiu i rzeczywistości.

Przeprowadzka wywołuje w nas różne odczucia

Przeprowadzka wywołuje w nas różne odczucia, od tych negatywnych, związanych z bałaganem, sprzątaniem i brakiem kontroli nad rozwojem wypadków, po te pozytywne, dotyczące oczekiwanych pozytywów zmiany miejsca zamieszkania, ekscytacji remontem i możliwością jego urządzania. Cieszymy się z większego metrażu, zapominając, że niewłaściwie zaplanowane metry mogą bardziej stresować, niż cieszyć, a nasze stare, przytulne mieszkanie było miejscem znajomym, oswojonym, i dawało poczucie bezpieczeństwa, zapewniając każdemu wyjątkowe, znajome miejsce.

Mając w głowie głównie problemy związane z przeprowadzką, jej organizacją, remontem, wyposażeniem, pieniędzmi i wiecznym sprzątaniem, trudno nam skupić się z należytą uwagą na dziecku i jego potrzebach

Mając w głowie głównie problemy związane z przeprowadzką, jej organizacją, remontem, wyposażeniem, pieniędzmi i wiecznym sprzątaniem, trudno nam skupić się z należytą uwagą na dziecku i jego potrzebach. To oznacza, że nie zapewniamy dziecku odpowiedniej dawki poczucia bezpieczeństwa, a przecież dla malucha przeprowadzka to trzęsienie ziemi.. Nowe miejsce, nieznany pokój, obce dzieci i podwórko, znajomi sąsiedzi. Dlatego w natłoku przeprowadzkowych obowiązków nie wolno zapominać o dziecku, które zawsze powinno być dla nas priorytetem. To na dziecku należy się skupić najmocniej, poświęcając mu każdą możliwą chwilę, pomagając mu oswoić nowe miejsce, zaakceptować je i polubić. Pomocny tu może być udział dziecka w urządzaniu własnego pokoju. Jeśli pozwolimy mu wybrać najładniejszy dla niego kolor, meble, o których marzy, plakat na ścianie, który zawsze chciało mieć, szybciej zaakceptuje swoje nowe miejsce. Dziecko nie straci, tylko zyska swój wymarzony  pokój. Dlatego, jeśli chce mieć sufit niebieski jak niebo i chmurki na nim, niech ma, najwyżej później się przemaluje! A dzięki temu dziecko nie będzie odbierało opuszczania dawnego pokoju jak straty i osobistej ofiary.

Poproś o opiekę nad dzieckiem babcię lub ulubioną ciocię

Jeśli nie masz czasu, by należycie zająć się dzieckiem . Dziecko będzie mało kilka dni  wakacji od rodziców, należytą opiekę, a rodzice czas na ogarnięcie nowego domu, w którym dziecko nadal będzie miało swój rytm dnia, swoje rytuały i obowiązki, jak w starym domu. To zapobiegnie zdezorientowaniu malucha, a to z kolei będzie miało wpływ na nastawienie malucha do nowego domu. Nie będzie grymasić, narzekać i denerwować rodziców, co sklepie wpłynie pozytywnie na ich emocje i nie będzie powodowało narastania negatywnych emocji. W nowym miejscu można z powodzeniem utrzymać stare przyzwyczajenia, zasady, zwyczaje i rytuały, mające wpływ na bezpieczeństwo dziecka.

Dzieciom trudno zaakceptować przeprowadzkę. Tak samo jak dorośli potrzebują czasu aby odnaleźć się w nowym miejscu. Nie warto tu jednak hodować w sobie poczucia straty. Lepiej szybko wyjść do ludzi, znaleźć swój sklep, fajną kosmetyczkę, dobrego fryzjera. Park za rogiem i ławeczkę przy placu zabaw. Dzieci szybko poznają rówieśników na placu zabaw czy w parku. Będą miały nowych kolegów, a ty szybko poznasz sąsiadów. Zaczniesz rozpoznawać twarze, witać się na ulicy. Z czasem wszystko wróci do normy.

Autor artykułu:
Artykuł przygotowała firma Elektron Trans z Gdańska. Firma zajmuje się przeprowadzkami i transportem na terenie kraju i zagranicy.
10 sprawdzonych sposobów, jak wspomóc dziecko w nauce programowania - pobierz darmowy ebook

POLECAMY