Nie kupuj dziecku zwierzaka!

Większość rodziców to zna – błaganie dziecka o zwierzątko. Tylko wiesz co? Nigdy, przenigdy nie kupuj zwierzaka dla dziecka!

Gdy byłam dzieckiem, uwielbiałam zwierzątka i oczywiście wciąż jakieś chciałam: pieska, kotka, króliczka, myszkę, koszatniczkę, szynszyla i wiele wiele innych. Rodzice nie chcieli zgodzić się na żadne i dziś wiem, że postępowali słusznie, bo prędzej czy później zwierzątko mi się nudziło i o nim zapominałam. Wyjątkiem był tu chomik Bąbel, którego dostałam od babci na dziesiąte urodziny. Dwa lata z siostrą marudziłyśmy, że chcemy chomika, aż w końcu babcia bez zgody mojej mamy spełniła moje i mojej siostry bliźniaczki marzenie.

Wspominam o tym, bo dziś jestem rodzicem i moje dzieci chcą mieć zwierzątka, choć mamy już w domu wielkiego psa i dwa koty, a ja tak samo jak moi rodzice odmawiam. Dzieci zaś tak samo jak ja w ich wieku są tą odmową dotknięci i zasmuceni. Rozumiem ich, naprawdę, ale jednocześnie wiem, że mam rację i dziwię się wszystkim rodzicom, którzy szukają zwierzaka dla dziecka.

Mój starszy syn chciał już kilka różnych gatunków zwierząt, o wszystkich zdążył zapomnieć. Teraz wpadł na pomysł, że chciałby mieć małego psa, z którym mógłby wychodzić na spacery. Nasz pies to molos i nie nadaje się na kompana spacerów dla dziecka, bo syn nie jest w stanie go utrzymać na smyczy, gdy np. wyrywa się do kota albo psiego kumpla.

Kwestie drugiego psa postanowiłam rozważyć, ale tylko dlatego, że sama chciałam mieć jeszcze jednego czworonoga. Jeśli ostatecznie zdecydujemy się na kupno, to być może pozwolę synowi wybrać rasę, szczenię w hodowli, imię, kolor obroży i smyczy, miseczki, zabawki i wszystko, czego tylko pies będzie potrzebował, ale nie będzie to pies mojego syna. Będzie to w takim przypadku pies wybrany przez dziecko, ale nie dla dziecka.

Jeśli dziecko wierci nam dziurę w brzuchu o zwierzaka, a my w końcu ulegamy i kupujemy, to musimy liczyć się z tym, że wzięliśmy obowiązek na siebie. Musimy mieć świadomość, że dziecku zwierzak może się znudzić i to my zostaniemy wtedy z obowiązkiem. Nawet jeśli tak się nie stanie i nasze dziecko wzorowo będzie zajmowało się swoim pupilem, to może nagle zachorować, chcieć wyjechać na wakacje i wtedy to my musimy przejąć obowiązki np. codziennych spacerów. Ja uwielbiałam chomika Bąbla i bardzo dobrze się nim zajmowałam, ale życie pokazało, że przy sprzątaniu terrarium musiał pomagać mi tata. Było ogromne i sama nie dałabym rady. Jeśli nie jesteśmy na to gotowi jako rodzina, to nie powinniśmy jej powiększać o żadne żywe stworzenie.

Uległam synowi w kwestii psa tylko dlatego, że, jeśli nagle znudzą mu się te spacerki, to ja jestem gotowa przejąć te obowiązki.

Z dziećmi oczywiście trzeba rozmawiać o tym, że zwierzak to odpowiedzialność. Wyjaśnić dokładnie, jakie dodatkowe rzeczy codziennie będzie musiało robić, oszacować, ile czasu mniej więcej będzie musiał na to poświęcić. Trzeba wytłumaczyć, że zwierzę to także nieprzyjemne czynności takie jak sprzątanie kuwety albo klatki, czy kup podczas spaceru. Trzeba pamiętać, że nie tylko dziecko musi się na to wszystko zgodzić. Przede wszystkim to my, rodzice, musimy się liczyć z takim zajęciem.

Zwierzęta, które najczęściej lądują w schroniskach, na ulicy, przywiązane do drzew w lesie, to te kupione dla dziecka. Rodzice chcą być super, spełniają marzenie, dziecko po miesiącu ma dość, rodzic też ma dość, bo przecież to nie on chciał zwierzaka i pozbywa sięgo. Inny wariant – okazuje się, że zwierzak ma temperament odbiegający od wzorca, nieszczególnie chce się bawić, tulić, być pupilem małego człowieka, takie dziecko jest zawiedzione zwierzakiem i już go nie chce. Rodzice też nie chcą, a więc…

Możemy kupić zwierzę z udziałem dziecka, ale nie dla dziecka.

10 sprawdzonych sposobów, jak wspomóc dziecko w nauce programowania - pobierz darmowy ebook

POLECAMY