• Kategoria: Archiwum
  • Data:

Kalendarz ciąży

Ciąża to wyjątkowy okres w życiu każdej kobiety. To czas wielkiego oczekiwania na przyjście na świat dziecka. W tym czasie w ciele kobiety zachodzą bardzo duże zmiany, związane z rozwojem maluszka. Warto wiedzieć co dzieje się na poszczególnych etapach.

Ciąża tradycyjnie dzielona jest na 3 trymestry, w każdym z nich zachodzą ważne etapy rozwoju płodu, jakie są zatem cechy charakterystyczne każdego z nich?

Trymestr I

Trwa do końca 12 tygodnia ciąży. W pierwszych tygodniach występują charakterystyczne dla początków ciąży objawy: wymioty, mdłości głównie w godzinach porannych. Piersi stają się tkliwe, a nawet bolesne. Nagle przychodzi apetyt na dziwne rzeczy, które dotychczas nam nie smakowały lub na połączenia kulinarne, których nie będąc w ciąży nigdy byśmy nie zjadły. Kolejnym charakterystycznym objawem jest huśtawka nastroju – raz śmiech, raz płacz, co może być bardzo uciążliwe i niezrozumiałe dla osób z otoczenia.

Jak sobie pomóc w tych dolegliwościach? Przede wszystkim już od pierwszych chwil ciąży daj sobie więcej czasu na odpoczynek, słuchaj swojego organizmu, który wysyła sygnały i jeśli poczujesz zmęczenie – połóż się spać. Poranne mdłości może złagodzić plaster imbiru – weź kawałek i połóż pod język. To sprawdzony sposób zalecany ciężarnym, które w tym okresie nie powinny przyjmowac leków bez konsultacji z lekarzem.

W I trymestrze u płodu rozwijają się zaczątki układu nerwowego. Pojawiają się wypustki kończyn górnych i dolnych. Powstaje także zawiązek serca i naczyń krwionośnych.

Trymestr II

Trwa od 13 do 22 tygodnia ciąży. W tym trymestrze, ok. 14 tygodnia, możesz poczuć już pierwsze ruchy dziecka. Poranne mdłości stają się mniej dokuczliwe niż wcześniej. Rozrastająca się macica powoduje coraz większy ucisk na drogi moczowe, więc możesz poczuć częstszą potrzebę wizyt w toalecie. Może także poajwić się zgaga związana z coraz większym uciskiem rosnącego płodu na żołądek. Zmienia się środek ciężkości w Twoim ciele i Twoja postawa podczas chodu jest bardziej odchylona do tyłu. W ostatnich tygoniach tego trymestru mogą pojawić się obrzęki i żylaki na nogach.

U płody dochodzi do zróżnicowania się narządów wewnętrznych i wytworzeniu połączeń między nimi. Płód porusza nóżkami i rączkami, zgina paluszki. Oczy są zamknięte i zrośnięte powiekami. Serce płodu bije 120-160 razy na minutę i jest ok. 2 razy szybsze niż serce jego matki.

Trymestr III

Trwa od 27 do 40 tygodnia ciąży. Macica rozrasta się do coraz to większych rozmiarów, możesz mieć zadyszkę i problemy z wyjściem po schodach na wyższe piętro i z przejściem dłuższego dystansu. Obrzęki na nogach nasilają się, szczególnie podczas dnia spędzonego na długim chodzeniu. Pojawiają się tzw. skurcze przepowiadające, które nie rozpoczynają jeszcze akacji porodowej, ale dają znak, że coraz bardziej się ona zbliża. Pod koniec III trymestru dochodzi do rozwiązania ciąży, czyli do porodu.

Płód staje się już miniaturowym człowiekiem, od 7 miesiąca, płód jest w stanie utrzymać sie przy życiu z pomocą inkubatora i personelu medycznego jeśli urodzi się za wcześnie, ponieważ układ nerwowy jest w stanie kontrolować rytmiczne ruchy oddechowe, odruch połykania i regulować temperaturę ciała.

Zobacz również na sosrodzice.pl

10 sprawdzonych sposobów, jak wspomóc dziecko w nauce programowania - pobierz darmowy ebook

POLECAMY