• Kategoria: Archiwum
  • Data:

Jak zabawki interaktywne pomagają w rozwoju dziecka?

To, czy zabawki powinny mieć formę interaktywną, budzi czasem spore dyskusje. Faktem jest, że zbyt szybkie przyzwyczajanie dziecka do wszechobecnej elektroniki może tłumić jego samodzielność. Z drugiej strony dobrze przemyślane zabawki interaktywne potrafią bardzo mocno pobudzić ciekawość świata. Pozwól, że opowiemy Ci, dlaczego warto po nie sięgać i czemu uważamy, że gdy dobierze się je z głową, mogą przynieść sporo korzyści.

Zabawki mogą uczyć

Tak, to prawda. W przypadku zabawek interaktywnych często można mówić o tym, że pełnią one pewne funkcje edukacyjne. Jeżeli symulują różnego rodzaju przedmioty, mogą za pomocą dźwięków lub zaprogramowanych reakcji uczyć małe dziecko, w jaki sposób działają podobne „prawdziwe” rzeczy.

Na tym jednak nie koniec. Wiele tego rodzaju zabawek pozwala na kojarzenie przez maleństwo konkretnych dźwięków z obrazkami zwierząt, urządzeń itp. Przykładowo po naciśnięciu przycisku z narysowanym pieskiem, wbudowany głośnik może odtworzyć szczekanie, guzik z kotkiem spowoduje odtworzenie miauczenia itd.

Oczywiście interaktywne zabawki edukacyjne są dostosowywane do dzieci w różnym wieku, od niemowląt, przez te, które dopiero raczkują (w ich przypadku popularne są tak zwane maty edukacyjne), po maluchy w wieku przedszkolnym.

Zabawki interaktywne wspierają rozwój dziecka

Większość zabawek pozwala dzieciom na na próbowanie różnych zmysłów. Gryzaki można gryźć, pluszaki przytulać, grzechotki i pozytywki oddziałują na słuch, klocki pobudzają wyobraźnię przestrzenną. W przypadku zabawek interaktywnych idzie to jednak krok dalej. Dostarczanie większej liczby bodźców sprawia, ze zmysły dziecka pobudzone są mocniej, podobnie zresztą, jak i jego ciekawość.

Jednak to, ze zabawki interaktywne zachęcają do bardziej aktywnego poznawania świata naokoło to nie wszystko. Owszem, tradycyjne zabawki mogły kiedyś maluchom w pełni wystarczać. Problem w tym, ze wraz ze zmianami społecznymi i coraz większym zabieganiem i częstszym pracowaniem rodziców do późniejszych godzin, dzieci potrzebują czegoś, co zapełniałoby im czas wolny. I tu właśnie można docenić potencjał zabawek interaktywnych, które angażują uwagę dziecka na dłużej, niż większość ich „klasycznych” odpowiedników.

Nie tylko edukacja

Okazuje się, że zabawki interaktywne mogą zachęcać dzieci również do ćwiczeń ruchowych i doskonalenia umiejętności manualnych. Świetnym tego przykładem są chociażby układanki przestrzenne, które mogą uruchamiać podświetlane wzory po połączeniu wszystkich elementów. Ciekawe też są małe bramki, które po wrzuceniu do nich piłki odgrywają melodyjkę.

Z drugiej strony sama edukacja cały czas znajduje swoje miejsce wśród zabawek edukacyjnych, czego przykładem są interaktywne mapy, które uczą nieco większe maluchy – takie, które są już w wieku przedszkolnym – w jakich regionach świata można znaleźć poszczególne zwierzęta.

A co z najmłodszymi dziećmi?

Wśród zabawek interaktywnych można znaleźć także coś dla maluszków. Funkcje interaktywne można spotkać w wielu pluszowych maskotkach, które mogą rozweselać maluszka, co czyni je czymś ciekawszym, niż zwykły pluszak.

Materiał stworzony dzięki sklepowi Nodik.pl, w którym znajdziesz liczne zabawki interaktywne i edukacyjne czołowych i sprawdzonych marek.
10 sprawdzonych sposobów, jak wspomóc dziecko w nauce programowania - pobierz darmowy ebook

POLECAMY