• Kategoria: Archiwum
  • Data:

Co zawierają odżywki dla niemowląt i czy warto podawać je dziecku?

Żywienie niemowląt stanowi popularny temat do dyskusji, tym bardziej w ostatnich latach, kiedy to bardzo mocno propagowane jest wyłączne karmienie piersią przez pierwszych 6 miesięcy życia dziecka. Nie zawsze jednak taki sposób karmienia niemowlaka jest możliwy.

Zdarzają się przypadki, kiedy konieczne jest sięgnięcie po różnego rodzaju odżywki dla niemowląt i produkty zastępujące mleko matki. Stanowią one alternatywę żywieniową i sprawdzają się w momencie, kiedy dziecko faktycznie nie może być karmione piersią, wykazuje różnego rodzaju alergie pokarmowe lub jest niedożywione.

Odżywki dla niemowląt i ich rodzaje

Tego rodzaju odżywki zazwyczaj są modyfikacją mleka krowiego, mogą też być oparte na soi lub proteinach. W przypadku tego pierwszego mleka, zwykłe mleko krowie zostaje poddane odpowiedniej modyfikacji tak, aby:

  • posiadało skład, który będzie w stanie zaspokoić zapotrzebowanie na różnego rodzaju składniki odżywcze i witaminowe u dziecka w danym wieku,
  • było lekkostrawne i lepiej przyswajalne dla dziecka,
  • swoim składem było jak najbardziej zbliżone do składu mleka matki – producenci zawsze podkreślają, że formuła ich mleka modyfikowanego opiera się na wieloletnich badaniach nad składem mleka matki,
  • posiadało odpowiednią kaloryczność, która będzie w stanie zaspokoić zapotrzebowanie energetyczne malucha.

To bardzo ważne, aby u niemowląt korzystać z możliwości podawania mleka modyfikowanego, a nie podawać mleka krowiego. Badania pokazują, że mleko krowie posiada potrójną dawkę protein oraz sodu.

A co w przypadku, kiedy pojawiają się alergie pokarmowe?

U niektórych dzieci zdarza się, że nie tylko mają problem z trawieniem laktozy, ale też wykazują alergię na białko mleka krowiego. Wówczas lepszym rozwiązaniem jest wprowadzenie tak zwanego preparatu mlekozastępczego. W składzie preparatu nie ma nic, co mogłoby malucha uczulać. Bardzo często podawanie takiego mleka jest konsultowane z lekarzem pediatrom, który taką odżywkę rekomenduje, a nawet zleca jej podawanie na receptę z refundacją. Statystyki pokazują, że około 1 – 3 % dzieci faktycznie rodzi się bez zdolności normalnego przyswajania laktozy. Wówczas taki preparat mlekozastępczy jest bezsprzecznie najlepszym rozwiązaniem i pozwala pozbyć się uciążliwych bólów brzucha czy też kolek.

Mleko będące formułą proteinowo – hydrolizowaną, czyli takie, które otrzymuje się przez jeszcze mocniejszą modyfikację mleka krowiego jest bardziej rekomendowane od odżywek opartych na soi. Dzieje się tak dlatego, że spora część niemowląt posiadających alergię na mleko krowie będzie także uczulona na proteiny sojowe.

Odżywki dla niemowląt to specjalistyczne produkty, które są w odpowiedni sposób dostosowane do potrzeb tak małych dzieci. A ponieważ w okresie niemowlęcym po pierwszych 6 miesiącach życia skład takiego mleka powinien się zmienić, zwyczajowo przechodzi się z mleka o numerze 1 do mleka następnego o numerze 2. Mleko następne jest zazwyczaj odrobinę mniejszą modyfikacją mleka krowiego. Samo mleko krowie według schematu żywienia niemowląt może zostać wprowadzone gdy maluch ukończy pierwszy rok życia.

Artykuł powstał we współpracy z www.nowafarmacja.pl

Photo by amsw photography from Pexels

10 sprawdzonych sposobów, jak wspomóc dziecko w nauce programowania - pobierz darmowy ebook

POLECAMY