• Kategoria: Archiwum
  • Data:

Zdrowie i bezpieczeństwo dziecka na wakacjach

Zbliżają się wakacje, czas najbardziej oczekiwany przez dzieci. My, rodzice, planujemy wczasy i zabieramy nasze pociechy w przeróżne miejsca, starając się, aby dzieci wróciły z miłymi wspomnieniami. Czy potrafimy jednak dobrze się do tego przygotować – tak, aby nic nie pokrzyżowało naszych wakacyjnych planów?

Mieliśmy okazję uczestniczyć w konferencji organizowanej przez Akademię 5. 10. 15., której tematem przewodnim było bezpieczeństwo dzieci na wakacjach. Doktor Łukasz Durajski, pediatra, lekarz medycyny podróży, bloger, autor książki “Zdrowie Twojego Dziecka”, mówił o tym, jak powinniśmy się przygotować do wyjazdu z naszymi dziećmi, tak, aby nic nie popsuło naszego urlopu.

Istotną rzeczą jest, aby każdy rodzic miał dobrze wyposażoną apteczkę. Powinny się w niej znajdować leki przeciwzapalne i przeciwgorączkowe. Przed wyjazdem musimy upewnić się, że leki nie są przeterminowane. Bardzo ważne jest, aby zachowywać ulotki – zawarte w nich informacje mogą okazać się bardzo przydatne. Nie można również zapomnieć o sprawdzieniu, w jakiej temperaturze powinniśmy przechowywać leki, gdyż źle przechowywane mogą stracić swoje właściwości.

Nie można naturalnie zapomnieć o ochronie dziecka przed słońcem. Podstawą jest nakrycie głowy oraz kremy z filtrem. Jeżeli chodzi o kremy z filtrem, to jego numer nie ma nic wspólnego z siłą, z jaką działa, jak pewnie wielu z nas myśli, a – z czasem działania. Dlatego można kupić krem z filtrem 10 i smarować dziecko co pół godziny lub z filtrem 50 i powtarzać tę czynność co kilka godzin. Nie zapomnijmy jednak, aby smarować dziecko po każdej kąpieli, zwłaszcza po kąpieli w morzu.

Jeżeli dzieci posiadają znamiona, duże pieprzyki, czy tzw. myszki, należy zwrócić szczególną uwagę, aby te miejsca były chronione przed słońcem. W tym celu można użyć np. plastrów.

Rodzice dzieci przewlekle chorych zazwyczaj są w stałym kontakcie z lekarzem, ale zalecana jest profilaktyczna wizyta u lekarza przed każdym wyjazdem, szczególnie jeżeli zaplanowaliśmy urlop w krajach egzotycznych.

Pamiętajcie więc o swoich pociechach i nie pozwólcie, aby coś popsuło Wasz urlop. Niech Wasze dzieci miały same dobre wspomnienia i z niecierpliwością czekały na następne wakacje.

10 sprawdzonych sposobów, jak wspomóc dziecko w nauce programowania - pobierz darmowy ebook

POLECAMY