• Kategoria: Archiwum
  • Data:

Jak uchronić osobę starszą przed oszustami?

Wraz z rozwijająca się technologią oraz postępem cyfryzacji zmienia się oblicze popełnianych przestępstw i wykroczeń. W dzisiejszych czasach łupem oszustów stają się najczęściej osoby starsze, samotne i chore.

Są one łatwym obiektem dla wszelkiego rodzaju naciągaczy, złodziei czy wymuszaczy. Coraz częściej słyszy się o kolejnych ofiarach tzw. metody na wnuczka czy policjanta. Bez wątpienia przestępcy wykorzystują nie tylko naiwność, ale także nieporadność oraz niezorientowanie we współczesnym świecie osób starszych. Jak temu zapobiec? Jak uchronić naszych dziadków przed atakiem oszustów? Czy można zapewnić osobom starszym bezpieczeństwo oraz ochronę przed tego typu przestępstwami?

Pamiętajmy, że oszuści bardzo często wyłudzają pieniądze od osób starszych powołując się na to, że krewny: syn, wnuczek czy brat znajdują się w nagłej i pilnej potrzebie finansowej. Tym samym proszą o pieniądze, które mają trafić do najbliższej tym ludziom osoby. Porozmawiajmy, więc z naszymi dziadkami czy innymi znanymi nam osobami starszymi, upewnijmy ich, że nikt w naszej rodzinie nie znajduje się w takiej sytuacji, a nawet, jeśli tak by się stało, to po pożyczkę pieniężna przyszedłby osobiście oraz, że nie wysłałby po pieniądze żadnego znajomego.

Ponadto przestrzeżmy ich przed otrzymywanymi od nieznanych numerów wiadomościami tekstowymi- SMS. Zwróćmy uwagę, że mogą być to potencjalne wiadomości pułapki, które mają prowadzić do wyłudzenia pieniędzy od odbiorcy.

Koniecznie powiedzmy także osobom starszym żeby nie odbierały żadnych połączeń przychodzących z zagranicy, jeśli nie spodziewają się tego typu połączenia od żadnego bliskiego. Mogą być to, bowiem telefony, po których odebraniu nasz rachunek zostanie obciążonymi dużymi kwotami opiewającymi czasem na kilka tysięcy złotych.  Jeśli osoba starsza w ogóle nie kontaktuje się z zagranicą oraz nie ma tego w planach to możemy za jej wcześniejszą zgodą zablokować połączenia przychodzące międzynarodowe, dzięki czemu żaden oszust nie będzie w stanie połączyć się z tym numerem.

Coraz częściej wyłudzeń pieniężnych dokonują osoby podające się za funkcjonariusza policji lub przedstawiciela innej służby państwowej, poinformujmy starsze osoby, że w takim przypadku powinny natychmiast zadzwonić na policję, gdyż żaden funkcjonariusz nie może i nie ma prawa nagabywać o pieniądze.

Ważnym elementem ochrony osób starszych przed oszustwami oraz wyłudzeniami pieniężnymi jest zakupienie i zainstalowanie im odpowiedniej ochrony antywirusowej w komputerze. Jest to szczególnie istotne w przypadku seniorów aktywnie i często korzystających z zasobów internetu. Odpowiedni program zabezpieczy ich przed otrzymywaniem spamu, w którym bardzo często pełno jest próśb o dokonanie wpłaty np. na nieistniejącą organizację charytatywną lub inna osobę potrzebującą. Należy także przestrzec takie osoby przed oszustami internetowymi, którzy grasują na portalach społecznościowych. Powiedzmy także naszym bliskim żeby nigdy nie podawali żadnych danych osobom, które dopiero, co zostały przez nich poznane za pomocą internetu.

Artykuł powstał przy współpracy z zycieseniora.com
10 sprawdzonych sposobów, jak wspomóc dziecko w nauce programowania - pobierz darmowy ebook

POLECAMY