• Kategoria: Archiwum
  • Data:

Jak urządzić pokój dziecięcy?

Gdy stajemy się rodzicami, musimy pomyśleć o wielu sprawach, w tym o urządzeniu pokoju dziecięcego. Przy aranżacji takiego wnętrza warto zwrócić uwagę na kilka bardzo istotnych kwestii.

Kolorystyka

W pokoju dziecięcym przede wszystkim nie może zabraknąć urozmaiconej kolorystyki. Warto zdawać sobie sprawę z tego, że dzieci do lat trzech nie widzą jeszcze pastelowych kolorów. Dlatego też ważne jest pomalowanie pokoju na zdecydowane, mocno nasycone i najlepiej kontrastowe kolory. Wtedy dziecko będzie w stanie odróżnić je od siebie, a to z kolei może wpłynąć na jego odpowiedni rozwój. W przypadku dzieci starszy warto już je zapytać, jakie kolory będą dla nich najbardziej atrakcyjne. Jeżeli pokój dziecięcy będzie zaplanowany i urządzony z uwzględnieniem pomysłów dziecka, które będzie w nim mieszkać, to z pewnością będzie dla niego wyjątkowym, bezpiecznym miejscem.

Meble

W przypadku doboru mebli do pokoju dziecięcego należy przede wszystkim zwrócić uwagę na to, aby nie posiadały one żadnych ostrych krawędzi. Małe dziecko interesuje się wszystkim i nie zwraca też uwagi na to, co ma przed sobą. Ostatecznie więc, jeżeli z mebli będą wystawały jakieś ostre elementy, albo ich krańce będą ostre, to dziecko może sobie zrobić krzywdę. Tym bardziej jest to możliwe, że dzieci bardzo często się przewracają i nie byłoby dobrze, gdyby upadło właśnie na taki ostry kant jakiejś szafki. Warto ogólnie szukać producentów, którzy tworzą meble specjalnie dla dzieci. Wtedy gwarantują one to, że są one w pełni bezpieczne dla najmłodszych.

Zabawki

Pokój dziecięcy nie będzie z pewnością atrakcyjny, jeżeli nie będą się w  nim znajdowały odpowiednie zabawki. Należy je dopasowywać do wieku małego dziecka. Ważne jest jednak, aby były one dostępne dla dziecka i różniły się kolorystyką i wykonywanymi funkcjami. Jeżeli położy się zabawkę na wyższą półkę, a dziecko będzie chciało za wszelką cenę ją sięgnąć, to może sobie przy tym zrobić krzywdę. Dlatego też zabawki powinny być albo pochowane w taki sposób, aby dziecko ich nie widziało, albo ustawione na podłodze, w jakimś koszyczku, aby dziecko mogło w każdym momencie dnia się nimi bawić. Oczywiście mowa tutaj o najmłodszych dzieciach.

Dywan

Ponadto w pokoju dziecięcym na podłodze powinien znajdować się ciepły dywan. Dziecko z pewnością większość czasu  będzie się bawiło na podłodze. Dlatego też bardzo ważne jest, aby było na niej ciepło. Ponadto miękkie dywany gwarantują, że jeżeli dziecko się przewróci, to nie zrobi sobie krzywdy. Upadnie ono na taki dywan i on właśnie zamortyzuje wypadek. Dobrze jest umieszczać jednak dywany, które przedstawiają jakieś postacie z bajek. Dla małych chłopców dobrym pomysłem jest kupienie dywanu, który przedstawia tor wyścigowy. Jeżeli chodzi o starsze dzieci, to powinny one same zdecydować o tym, jakie dywany będą znajdować się u nich w pokoju. Jeżeli dziecko samo wybierze taki element, to z pewnością będzie z niego zadowolone, a to jest również bardzo ważne.

Artykuł powstał we współpracy z lozka.net.pl
10 sprawdzonych sposobów, jak wspomóc dziecko w nauce programowania - pobierz darmowy ebook

POLECAMY