jak dbać o zęby mleczne
  • Kategoria: Archiwum
  • Data:

Jak dbać o zęby mleczne?

Jednym z najczęściej popełnianych przez rodziców błędów jest przekonanie, że zęby mleczne dziecka nie wymagają zbyt dużej uwagi, higieny i pielęgnacji. W razie pojawienia się ubytku bywa on bagatelizowany – po co leczyć, skoro przecież niedługo i tak wypadną? Nic bardziej mylnego – o zęby mleczne trzeba dbać! Jeśli zostaną zaatakowane przez próchnicę, w krótkim czasie przeniesie się ona na zęby stałe, wywoła skutki uboczne, a ewentualna ekstrakcja może u kilkulatka spowodować wadę zgryzu i nieprawidłowy rozwój mowy.

Higienę jamy ustnej dziecka należy rozpocząć niemal od pierwszych tygodni po narodzinach. Gdy niemowlę zje, warto wycierać jego dziąsła kawałkiem materiału z wodą. W chwili, gdy maluchowi wyrosną pierwsze zęby, trzeba zakupić miękką szczoteczkę, przeznaczoną dla kilkumiesięcznych dzieci. Mycie musi odbywać się regularnie, jak u każdego innego człowieka, czyli przynajmniej 2 razy dziennie (rano i przed snem). Najpierw wystarczy do tego sama szczoteczka i woda, a w okolicach 12. miesiąca życia można powoli przejść na pastę do zębów, oczywiście bez fluoru.

U nieco starszych niemowląt ważna jest też zasada, by unikać podawania w nocy napojów, które zawierają cukier. Zamiast soczków czy słodzonych herbatek lepiej przygotować na noc butelkę z wodą. Cukier, który dziecko pije w przerwie snu jest jedną z najczęstszych przyczyn pojawienia się próchnicy. W ciągu dnia również warto ograniczyć ten składnik i nie dodawać go zbyt wiele do potraw, które je dziecko. Im rzadziej maluch ma kontakt ze słodyczami, tym lepiej, nie tylko ze względu na stan uzębienia. Trzeba także od najmłodszych lat uczyć dziecko, by po tego typu przekąskach zawsze myło zęby.

Kolejna kwestia to regularne wizyty u dentysty. Nawet, gdy rodzicom wydaje się, że wszystko jest w porządku, zdarza się, że dopiero specjalista potrafi zauważyć mały ubytek. Zęby mleczne warto także lakierować, co pomoże uchronić je przed chorobą. Kontrola stomatologiczna przynajmniej raz na pół roku to konieczność. Im wcześniej nieprawidłowość zostanie wychwycona, tym lepiej – nieleczona próchnica jedynie pogłębi się, powodując coraz większy ból i prowadząc do przedwczesnej utraty zęba. Pierwsza wizyta w gabinecie powinna mieć miejsce, gdy niemowlę skończy kilka miesięcy. Lekarz doradzi wówczas, jak dbać o zęby mleczne, czego unikać i jakie preparaty są wskazane do użytku dla tak małego dziecka.

Gdy dziecko skończy ok. 5-6 lat, jego zęby mleczne zaczną stopniowo wypadać, zwykle najpierw te, które pojawiły się jako pierwsze. Do mniej więcej 13. roku życia dziecko posiada zarówno zęby mleczne, jak i stałe. Wówczas wypada ostatni „mleczak” (trzonowy) i etap wymiany uzębienia kończy się. Dziecko posiada wówczas 28 zębów. Po kilku lub kilkunastu latach mogą mu jeszcze wyrosnąć tzw. zęby mądrości, czyli ósemki.

Wypadające zęby mleczne warto stale kontrolować z dwóch powodów. Pierwszym z nich jest fakt, że szczególnie łatwo na tym etapie o próchnicę. Druga sprawa to jednoczesne wyrastanie stałego uzębienia. Zdarza się, że pojawiają się ono zanim mleczne zdążą wypaść, wyrzynają się krzywo lub ulegają przebarwieniom.

Artykuł powstał przy współpracy z Hippolit
10 sprawdzonych sposobów, jak wspomóc dziecko w nauce programowania - pobierz darmowy ebook

POLECAMY