• Kategoria: Archiwum
  • Data:

Intercyza w świetle prawa – fakty i mity

Kiedy bierze się ślub, nie myśli się o rozwodzie. Niestety jednak wiele małżeństw kończy się rozwodami. Aby uniknąć batalii o to, kto i ile powinien dostać ze wspólnego majątku, warto sporządzić umowę majątkową małżeńską, zwaną intercyzą, która w jasny sposób to wszystko określa.

Na początku ślub

Uroczystość zawarcia małżeństwa określa się mianem ślubu. Ślub zawrzeć mogą ze sobą jedna kobieta i jeden mężczyzna [we wszystkich krajach świata] oraz dwóch mężczyzn lub dwie kobiety [w niektórych krajach świata].  To typowe małżeństwa, monogamiczne, ale istnieją się poligamiczne – występują one jednak tylko w nielicznych regionach.

Niekiedy zdarza się rozwód

Rozwiązanie ważnego związku małżeńskiego określa się mianem rozwodu. W przypadku nieważnego związku małżeńskiego stwierdza się z kolei nieważność. W przypadku rozwodu orzeka się dodatkowo czy rozwód następuje za porozumieniem stron, czyli bez orzekania o winie, czy bez porozumienia stron, czyli z orzekaniem o winie za rozpad małżeństwa jednego z dwóch współmałżonków.

Intercyza na wszelki wypadek

Umowę, która określa jaki przydział majątku przysługuje konkretnym małżonkom pozostającym ze sobą w związku małżeńskim, a także w razie rozwiązania tego związku małżeńskiego, określa się mianem intercyzy. Intercyzę w języku prawnym nazywa się umową majątkową małżeńską. Określa ona ile wnosi się do posagu małżeńskiego i ile można z niego wynieść, niezależnie od przepisów prawnych regulujących wspólność majątkową. Rozdzielność majątkową można poprzez intercyzę wprowadzić, rozszerzyć oraz zawęzić oraz znieść,

Wspólność majątkowa w świetle prawa

Wspólność majątkowa w świetle prawa to majątek małżonków, który niezależnie od tego kto ile do niego wnosi, przypada po równo dla każdego. W przypadku rozstania również dzieli się go na pół, chyba że ktoś zostanie obarczony za rozpad małżeństwa, to dodatkowo na tym traci.

Intercyza wyłączająca wspólność majątkową

Umowa majątkowa małżeńska wyłączająca wspólność majątkową wprowadza rozdzielność majątkową między małżonkami.

Intercyza ograniczająca wspólność majątkową

Umowa majątkowa małżeńska ograniczająca wspólność majątkową powiększa rozdzielność majątkową między małżonkami.

Intercyza rozszerzająca wspólność majątkową

Umowa majątkowa małżeńska rozszerzająca wspólność majątkową pomniejsza rozdzielność majątkową między małżonkami.

Intercyza włączająca/przywracająca wspólność majątkową

Umowa majątkowa małżeńska włączająca/przywracająca wspólność majątkową znosi rozdzielność majątkową po tym, jak została ona wcześniej wprowadzona.

Zawieranie intercyzy

Intercyzę zawiera się zawsze w kancelarii notarialnej. Sporządza się ją w formie aktu notarialnego, a więc dokumentu prawnego. Można ją stworzyć przed ślubem lub po ślubie, a także określić dowolnie zasady podziału majątku. Sprawdza się ona zwłaszcza podczas rozwodu, gdy dodatkowo nie trzeba walczyć o majątek, bo wszystko zostało określone właśnie w niej.

MS
Artykuł został przygotowany we współpracy z kancelariaea.pl.
10 sprawdzonych sposobów, jak wspomóc dziecko w nauce programowania - pobierz darmowy ebook

POLECAMY