8 faktów o kosmetykach dla dzieci

Część z rodziców uważa, że kosmetyki tylko zaszkodzą ich dziecku. Nie używają ich wcale lub tworzą je sami z produktów spożywczych. Wbrew temu, co może się wydawać, nie jest to wcale rozwiązanie najlepsze, a często wręcz szkodzące.

Wybór produktów do pielęgnacji skóry moich dzieci był dla mnie logiczny. Gdy stałam w sklepie przed półką pełną kosmetyków różnych marek, mój wzrok od razu odnalazł Johnson’s baby i to po kosmetyki tej firmy sięgnęłam.

Dlaczego oni? Bo ich znam i pamiętam z własnego dzieciństwa. Pamiętam na przykład, że ich szampon nie szczypał mnie w oczy, a ich oliwka dbała o moją skórę nawet w latach nastoletnich, ufam więc linii tych produktów. Ufam, że skoro nie tylko mi nie zaszkodziły, a wręcz pomogły, to nie zaszkodzą również moim dzieciom.

Wiem jednak, że dla współczesnych rodziców sam sentyment do kosmetyków do za mało. Po pierwsze jesteśmy bardziej świadomi niż nasi rodzice, a po drugie mamy znacznie większy wybór kosmetyków niż oni. Dlatego przy wyborze kosmetyków dla dzieci nie sugerujemy się już tylko łatwą dostępnością czy opakowaniem, ale także składem.

1. Czy dziecko potrzebuje kosmetyków od pierwszych dni życia?

Tak! Skóra dziecka potrzebuje przede wszystkim ochrony, gdyż nie wydziela ona wystarczająco dużo łoju, który w naturalny sposób chroni skórę np. przed utratą wody. Stosowanie łagodnych produktów myjących o neutralnym dla skóry pH – lekko kwaśnym, które chroni przed infekcjami, a także odpowiednie natłuszczanie stanowią podstawowe elementy codziennej pielęgnacji.

2. Czy sama woda wystarczy do mycia dziecka?

Tłuszcz i brud nie rozpuszczają się w wodzie, dlatego sama woda nie wystarczy do kąpieli dziecka. Dodatkowo w większości domów woda jest twarda, co może przyczyniać się do naruszenia bariery ochronnej skóry.

3. W czym tkwi sekret łagodnego mycia?

W produktach myjących, zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci, składniki myjące w połączeniu z wodą tworzą micele. Im większe tworzą się micele, tym produkt jest łagodniejszy dla skóry. W produktach Johnson’s micele są większe i bardziej stabilne.

4. Jaka jest różnica między kosmetykiem, a dermokosmetykiem?

Przepisy prawa nie definiują żadnej kategorii kosmetyków. Jest to wyłącznie strategia producentów, którzy nazywają dermokosmetykami te o szczególnie efektywnym działaniu i dużej zawartości substancji aktywnych. Zgodnie z ustawą każdy kosmetyk charakteryzuje taki sam stopień bezpieczeństwa bez względu na to, czy sprzedawany jest w aptece, czy w hipermarkecie.

5. Czy istnieją kosmetyki wolne od składników chemicznych?

Każda substancja na Ziemi jest substancją chemiczną (np. woda) albo połączeniem substancji chemicznych (np. drewno). W potocznym rozumieniu substancje chemiczne są wytwarzane wyłącznie syntetycznie w laboratorium i są szkodliwe dla człowieka. W rzeczywistości mogą być bezpieczniejsze dla zdrowia niż te pochodzenia naturalnego.

6. Czy oliwa z oliwek lub olej kokosowy mogą skutecznie zastąpić krem?

Oliwa z oliwek i olej kokosowy to produkty spożywcze w związku z tym nie przechodzą szczegółowych i restrykcyjnych badań oraz oceny bezpieczeństwa, którym poddawane są kosmetyki. Oba produkty źle wpływają na kondycję skóry, a ich dłuższe stosowanie może prowadzić do nadmiernego przesuszenia skóry ze względu na dużą zawartość kwasu oleinowego.

7. Czy obawa przed chemią w kosmetykach jest uzasadniona?

Nie! Każdy kosmetyk – zarówno ten, który producent nazywa naturalnym, jak i ten tworzony na bazie składników syntetycznych – musi być produkowany z wykorzystaniem surowców o potwierdzonym bezpieczeństwie. Pamietajmy, że surowce naturalne także mogą uczulać i podrażniać np. niektóre olejki eteryczne.

8. Czy w każdym kosmetyku musi znajdować się konserwant?

Konserwanty są niezbędne w każdym kosmetyku, który ma w swowim składzie wodę, która jest głównym środowiskiem rozwoju drobnoustrojów. Odpowiednia ilość konserwantu zapewnia bezpieczeństwo i czystość mikrobiologiczną kosmetyku nie wpływając na jego łagodność.

 

Na warsztatach #sprawdzoneudowodnione organizowanych przez firmę #johnsonsbaby wiedzą na temat kosmetyków dziecięcych podzieliły się z nami dr. inż. Magdalena Sikora, Katarzyna Bosacka i  Agnieszka Machnio.

10 sprawdzonych sposobów, jak wspomóc dziecko w nauce programowania - pobierz darmowy ebook

POLECAMY