5 najlepszych prezentów na I Komunię

Pierwsza Komunia coraz bardziej kojarzy się z wystawnymi przyjęciami i kosztownymi prezentami, które dzieci dostają od rodziny. Smartfony, tablety, laptopy, drony, quady i inne cuda – dorośli przechodzą samych siebie. Przygotowałem dla Was listę 5 najlepszych prezentów komunijnych.

Prawdę mówiąc, nie mam pojęcia, skąd wziął się zwyczaj obdarowywania dzieci z okazji Pierwszej Komunii Świętej, ale funkcjonował już w czasach, nie ukrywajmy – dość zamierzchłych, gdy ja przystępowałem do sakramentu. Do dziś pamiętam, że otrzymałem wówczas radziecki zegarek marki Raketa oraz prezent niepowtarzalny – książkę o modlitwie “Ojcze nasz”, którą specjalnie dla mnie napisała moja Babcia, Anna Kamieńska. Niektórzy koledzy dostawali rowery, na ogół popularne “składaki”.

Prezenty komunijne ewoluowały, stawały się z biegiem lat coraz droższe i coraz bardziej wyszukane. W efekcie dzieci więcej uwagi poświęcały temu, czym zostały obdarowane przez krewnych niż wydarzeniu, które celebrowały.

Najlepsze prezenty na I Komunię

Nie jest tajemnicą, że jestem osobą wierzącą i religijną. Nieustannie przypominam, że Pierwsza Komunia ma sens wtedy, gdy w centrum uwagi jest sakrament, gdy stoi za tym motywacja religijna. Inaczej zamienia się ważne wydarzenie w szopkę – z imprezą dla rodziny, ciuchowym szaleństwem i wyścigiem, kto kupi droższy prezent. Ta szopka krzywdzi dziecko. Nie da się powtórzyć Pierwszej Komunii, by przeżyć ją świadomie. Coraz częściej zaś, jak obrazuje to mem, dzieci nie rozumieją, w czym uczestniczą. I to jest wina dorosłych.

Właśnie dlatego przygotowałem dla Was listę 5 dobrych prezentów z okazji I Komunii Świętej. Nie zamieszczam w niej Pisma Świętego, medalika czy krzyżyka, ani różańca, bo na ogół dzieci dostają je w trakcie przygotowań do sakramentu. Jeśli w Twojej parafii dziecko ich nie dostało, to oczywiście warto dopisać do listy. Jeśli chodzi o Pismo Święte, to zachęcam do wyboru wydania przeznaczonego dla dzieci, tak, by tekst był zrozumiały.

A oto moja lista:


1. Najlepsze prezenty na I KomunięDzieci piszą listy, Papież Franciszek odpowiada

Co Bóg robił przed stworzeniem świata? Czy źli ludzie też mają swojego Anioła Stróża? Dlaczego nie ma teraz tak wielu cudów jak dawniej?
Dzieci, tak jak dorośli, mają pytania i wątpliwości, ale często chowają je głęboko w sercu. Niektóre z tych pytań są śmieszne, inne poważne, jeszcze inne – głęboko poruszające.W tej książce znajdziecie prawdziwe listy dzieci z całego świata (w tym z Polski) oraz odpowiedzi samego papieża Franciszka, który chce pokazać wszystkim dzieciom, jak bardzo Bóg je kocha.


Najlepsze prezenty na I Komunię

2. Papież Franciszek uczy dzieci modlitwy pięciu palców

Czy wiesz, że Twoja modlitwa naprawdę może komuś pomóc, chociaż jesteś jeszcze dzieckiem? Papież Franciszek jest o tym przekonany i dlatego ułożył specjalną modlitwę. Nazwał ją ‘Modlitwą pięciu palców’, ponieważ do jej odmówienia potrzebnych jest tylko… 5 palców jednej ręki! Ilekroć spojrzysz na swoją dłoń, możesz poprosić Pana Boga o łaski dla mamy i taty, babci i dziadka, nauczycieli, lekarzy, chorych i innych osób, które ich bardzo potrzebują.


3. Najlepsze prezenty na I KomunięBóg jest miłością

Kim była siostra Faustyna?
Co powiedział jej Pan Jezus?
Co to jest Dzienniczek siostry Faustyny?
Jak odmawiać koronkę do Miłosierdzia Bożego?
Odpowiedź na te i inne ważne pytania znajdziecie właśnie w tej książeczce. Ta kieszonkowa książeczka została przygotowana specjalnie dla dzieci. O miłosierdziu Bożym mówi się dużo, ale bardzo zawile, a w niej wszystko wyjaśnione jest sposób prosty i przystępny.


Najlepsze prezenty na I Komunię4. Opowieści z Narni – C. S. Lewis

Autorem Opowieści z Narnii – siedmioczęściowego zbioru opowieści o krainie Narnii, jest Claves Staples Lewis, angielski wykładowca literatury na uniwersytecie w Oksfordzie, teolog, bliski przyjaciel J.R.R Tolkiena, kolegi po fachu. Książka powstała w latach pięćdziesiątych i odniosła wielki sukces na całym świecie. Przetłumaczono je na 29 języków, sprzedano ponad 85 milionów egzemplarzy. Są od lat doskonale znane w Polsce, także dzięki znakomitemu tłumaczeniu Andrzeja Polkowskiego i wydawnictwu Media Rodzina. Tu siedmiotowe wydanie zawierające wszystkie części tej niezwykłej opowieści, w której Lewis ukrył wiele wątków i alegorii biblijnych.


Najlepsze prezenty na I Komunię5. Pamiątka Pierwszej Komunii Świętej

Eleganckie albumy Pamiątka I Komunii Świętej z modlitwami, cytatami z Biblii i cudownymi wierszami księdza Jana Twardowskiego.

W środku dużo miejsca na wpisy, dedykacje, życzenia od rodziców i gości oraz na wklejenie pamiątkowych zdjęć.


A jakie prezenty Wy wybraliście?

zdjęcie główne: Wikimedia Commons
10 sprawdzonych sposobów, jak wspomóc dziecko w nauce programowania - pobierz darmowy ebook

POLECAMY