• Kategoria: Żyjemy
  • Data:

Zdjęcia Twoich dzieci – jak wybrać fotografa?

Fotografia pomaga nam zapisać ważne chwile, byśmy mogli wrócić do nich we wspomnieniach. Pewnie właśnie dlatego tak lubimy zdjęcia naszych dzieci i często korzystamy z usług profesjonalnych fotografów. Na co zwrócić uwagę przy ich wyborze?

Jakość

Skoro uznaliśmy, że chcemy zlecić wykonanie fotografii naszego dopiero co narodzonego dziecka, kilkumiesięcznego malucha, przedszkolaka, czy dziecka w wieku szkolnym, np. przystępującego do I Komunii Świętej, to znaczy, że chcemy czegoś więcej niż zwykła fotka wykonana smartfonem. Oczywistością jest więc to, że zwracamy uwagę na jakość, bo za nią przecież między innymi płacimy.

Przejrzyjmy portfolio fotografa i sprawdźmy, czy jakość jego zdjęć, ale i styl, w jakim fotografuje, nam odpowiadają. Raz, że – jak w każdej branży – tak i wśród fotografów zdarzają się osoby niekoniecznie kompetentne. Dwa, że fotografowie mają swoje nawyki, swój styl pracy, zwłaszcza że często sami uważają się za artystów. Jeden czuje się najlepiej w tonacji czarno-białej, drugi lubi styl minimalistyczny, a trzeci ma niestety kłopoty z techniką… Może się okazać, że charakter, czy estetyka zdjęć, nawet bardzo docenianych na polu artystycznym, po prostu nie będą tym, o co nam chodzi.

Doświadczenie

Na rynku funkcjonuje wielu tzw. fotografów weekendowych, osób bez doświadczenia, które często oferują swoje usługi w bardzo niskich cenach. Aż kusi, by skorzystać z okazji, zwłaszcza że niektóre z tych osób robią naprawdę ładne zdjęcia.

Oczywiście, każdy kiedyś zaczynał i jakoś zdobywał doświadczenie. Nie każdy z nas może też sobie pozwolić na wyższe wydatki, a nie każdy po prostu chce.

Warto jednak pamiętać, że ten brak doświadczenia może oznaczać również brak wiedzy o sprawach związanych z bezpieczeństwem i higieną w trakcie sesji, o których piszemy dalej, a które w przypadku fotografii dziecięcej są szczególnie istotne. A jeśli np. zamawiasz fotografa np. na chrzest, to zastanów się, czy chcesz ryzykować, że w wyniku braku doświadczenia nie wyjdzie akurat to ujęcie z momentu polewania główki dziecka wodą święconą?

WymarzoneZdjecia.pl - fotografia ciążowa, fotografia noworodkowa, fotografia rodzinna, chrzty, komunie, inne uroczystości

Cena

Nie oszukujmy się, pieniądze mają znaczenie – i dla rodziców, i dla fotografa. Stawki są bardzo zróżnicowane. Podobne usługi fotografowie potrafią wyceniać bardzo różnie. Wpływ ma na to wiele czynników.

Warto ustalić dokładnie z fotografem, ile i za co konkretnie mamy zapłacić.

  • Ile otrzymamy zdjęć?
  • W jakiej formie je otrzymamy? Odbitki – jaki format? Czy dostaniemy zdjęcia w wersji elektronicznej?
  • Czy zdjęcia w formie elektronicznej będą opatrzone logo lub podpisem fotografa? (Nie zgadzajmy się na to)
  • Co wolno nam zrobić ze zdjęciami? (O tym za chwilę.)

Przy rozmowie o cenie warto pamiętać, że wielu fotografów wymaga wpłacenia zaliczki lub zadatku. Jeśli umowa nie określa jednoznacznie, że wpłacona na poczet usługi kwota stanowi zadatek, to zgodnie z prawem przedpłata taka jest uznawana za zaliczkę. Zaliczka co do zasady podlega zwrotowi, jeśli umowa nie została zrealizowana. W przypadku zadatku natomiast – jeśli to my rezygnujemy, wpłacone środki przepadają. Jeśli zaś rezygnuje fotograf, ma obowiązek zwrócić nam dwukrotność zadatku.

Licencja

Fotografia zgodnie z prawem jest dziełem autorskim i podlega ochronie prawnej wynikającej z Ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Fotograf, przynajmniej ten, który zna się na swojej pracy, udostępniając nam zdjęcia, powinien poinformować nas, na jakich warunkach to robi.

Licencja wskazuje nam, co wolno nam zrobić z otrzymanym materiałem. Czy możemy go przerabiać? Może się okazać, że przycięcie zdjęcia, użycie filtrów (np. z Instagrama) naruszą warunki licencji. Czy wolno nam te zdjęcia publikować? Jeśli tak, to gdzie i na jakich zasadach. Czy mamy obowiązek przy każdej publikacji oznaczyć fotografa jako autora zdjęć?

Stara zasada głosi, że nieznajomość prawa szkodzi. Dlatego warto ustalić takie sprawy, by potem nie okazało się na przykład, że fotograf miał na stronie www regulamin, który nas dotyczy, my go złamaliśmy, a fotograf na podstawie tego regulaminu może dochodzić od nas odszkodowania.

Monika Lisiewicz - WymarzoneZdjecia.pl
Monika Lisiewicz – WymarzoneZdjecia.pl

Podejście do dzieci

Dzieci bywają trudnymi modelami, choć oczywiście trudności te zmieniają się z wiekiem. Nie oszukujmy się – nie każdy umie z nimi pracować.

O to, jakie cechy powinien mieć fotograf dziecięcy, spytałem fotografkę Monikę Lisiewicz, która wykonuje fotografie noworodkowe, niemowlęce, chrzcielne, komunijne, z imprez dla dzieci, czyli ma doświadczenie z dzieciakami w różnym wieku:

Fotograf dziecięcy powinien być osobą dobrze zorganizowaną i sprawnie pracującą. To szczególnie ważne przy najmniejszych dzieciach, dla których, podobnie jak np. dla mamy w połogu, długa sesja jest męcząca i obciążająca. Równocześnie musi być cierpliwy – często zdarza się, zwłaszcza przy dzieciach w wieku przedszkolnym, że trzeba po prostu poczekać na odpowiedni moment. Dziecko może potrzebować chwili na oswojenie się z obecnością obcej osoby i aparatem, może po prostu w danej chwili mieć gorszy nastrój. Powinien umieć nawiązać kontakt z dzieckiem, być otwarty, pogodny i uśmiechnięty oraz umieć się bawić. Te cechy bardzo pomagają w tej pracy.

Bezpieczeństwo i higiena

Sytuacją idealną jest, jeśli przy fotografowaniu noworodków i niemowlaków można korzystać ze światła dziennego. Nie zawsze jest to jednak możliwe – aura za oknem może nam nie sprzyjać, światło może padać pod niekorzystnym kątem, itd. Wtedy konieczne jest wspomaganie w postaci lamp – mogą to być tzw. lampy światła stałego lub błyskowe. Wbrew pozorom nie każdy fotograf umie się z tego dobrze korzystać.

Nawet jeśli umie od strony warsztatowej, to ważne, by wiedział też, jak korzystać z lamp w sposób bezpieczny dla malucha. Lampy światła stałego ze względu na swoją moc wytwarzają bardzo dużo ciepła. Gdy są włączone, w pomieszczeniu dość szybko podnosi się temperatura. Może to być dokuczliwe dla malucha. Z kolei lampy błyskowe dają krótkie, ostre światło i trzeba korzystać z nich tak, by nie oślepiać i nie straszyć dziecka, odpowiednio kierując lampę, czy używając rozmaitych dodatków rozpraszających światło.

Wielu fotografów, nawet tych doświadczonych, po prostu przychodzi i robi swoje. Tymczasem, zwłaszcza przy noworodkach i niemowlakach trzeba zwracać szczególną uwagę na kwestie higieny i zdrowia dziecka.

Monika Lisiewicz opowiada o tym, jak jej agencja dba o higienę i zdrowie swoich dziecięcych modeli:

Nasza podstawowa zasada jest taka, że na sesję z dzieckiem nie może pojechać fotograf, który jest chory. W przypadku fotografii noworodków stosujemy jednorazowe nakrycia głowy, fartuchy, maseczki i rękawiczki, jak w szpitalu. Sprzęt fotograficzny czyścimy specjalnym płynem i chusteczkami służącymi na co dzień do dezynfekowania elektronicznego sprzętu medycznego w przychodniach. Niektórzy uważają, że przesadzamy, ale my uznaliśmy, że troska o zdrowie i bezpieczeństwo dzieci jest najważniejsza, dlatego poprosiliśmy o konsultację lekarzy pediatrów i stosujemy się do ich zaleceń. W fotografii noworodkowej i dziecięcej wykorzystuje się często rozmaite rekwizyty – koszyczki, poduszki, kocyki, zabawki. Trzeba je regularnie czyścić i prać. Przecież nie wiemy, czy dziecko, które fotografujemy nie ma jakiejś choroby zakaźnej.

I fotografowie, i rodzice miewają często różne pomysły na to, jak pokazać dziecko na zdjęciu. Warto przy tym pamiętać, że dziecko jest istotą dość ruchliwą. To, jak ustawimy wszystko do zdjęcia, wykorzystywane rekwizyty – wszystko to musi być przemyślane pod kątem bezpieczeństwa malucha – żeby nam nagle nie spadł, nie zsunął się, itp.

Chemia

Nie chodzi oczywiście o chemię wykorzystywaną dawniej w fotografii, bo dziś żyjemy w dobie fotografii cyfrowej, nie chodzi też o środki higieniczne. Chodzi o to, co umownie nazywamy chemią między ludźmi.

Chcemy mieć piękną pamiątkę, odpowiadającą naszym gustom. Uda się to, gdy między rodzicami i fotografem jest nić porozumienia, gdy właśnie “jest chemia”. Jeśli fotograf służy pomocą, podpowiedzią i inspiracją, gdy tego potrzebujemy, ale równocześnie nie narzuca nam swojej wizji i jest otwarty na nasze pomysły.

10 sprawdzonych sposobów, jak wspomóc dziecko w nauce programowania - pobierz darmowy ebook

POLECAMY