• Kategoria: Archiwum
  • Data:

Edukacja w miłości od narodzin do 3. roku życia

Profesor Makoto Shichida udowodnił, że ludzie używają tylko 3% swoich zdolności umysłowych. Założył w Japonii ponad 200 szkół i przedszkoli, w których wykorzystuje się jego metodę. To właśnie on wprowadził pojęcie EDUKACJI MIŁOŚCI. Edukacja ta łączy się z ogromnymi możliwościami i potencjałem, jaki posiada prawa półkula mózgu każdego dziecka. To tutaj mają swoje miejsce: wrażliwość, kreatywność, delikatność, wyobraźnia.

prof. Makoto Shichida
prof. Makoto Shichida

Dziecko kochane i zrelaksowane posiada umysł, który pracuje na najwyższych obrotach. Jak to wytłumaczyć?

Otóż, wzgórze będące częścią mózgu zamyka umysł w momencie, gdy do dziecka docierają negatywne słowa krytyki lub gdy czuje negatywne myśli. Teraz przychodzi kolej na śródmózgowie, które zatrzymuje uzewnętrznienie umiejętności, jakimi dysponuje dziecko.

Gdy jednak z Twoich ust wypływają tylko pozytywne słowa a płynące myśli na temat dziecka są budujące, dochodzi do otwarcia się wzgórza i śródmózgowia w mózgu. Dostrzeż, jak duże spustoszenia może powodować ciągłe krytykowanie czy pouczanie.

Gdy na świat przychodzi nasze wyczekane maleństwo, chcemy dla niego jak najlepiej. Karmimy, tulimy, przewijamy, spacerujemy, a może od czasu do czasu czytamy lub śpiewamy. Ale czy to jest wszystko co możemy dla naszego dziecka zrobić w tych pierwszych, jakże ważnych, latach jego życia? Otóż możemy zdziałać znacznie więcej.

Maria Montessori
Maria Montessori

Ponad 100 lat temu wiedziała już o tym Maria Montessori, która również na pierwszym miejscu stawiała MIŁOŚĆ. Udowodniła, że każde dziecko do 3 roku życia posiada chłonny umysł, który można porównać do gąbki, która wszystko pochłania. Już nigdy potem dziecko z taka łatwością nie będzie się uczyć i przyswajać sobie wszystkiego, co go otacza.

Kolejnym ważnym elementem metody Montessori jest wolność, ale odpowiednio pojęta. Wolność poruszania się, wyboru, wolność od stresu i przymusu oraz od konkurencji.

Nie masz pomysłu na to, jak rozwijać mózgowy potencjał swojego dziecka? Ciągle zadajesz sobie pytanie: “Co mogę zrobić jeszcze, aby moje dziecko rozwijało się prawidłowo?” Jak przygotować jego otoczenie? W co się bawić z 6 lub 12 miesięcznym szkrabem? Jak stymulować zmysły od pierwszych chwil życia?

Jako młoda mama kilka lat temu zadawałam sobie te same pytania, które teraz nurtują również ciebie. Z 12 lat moich matczynych i nauczycielskich doświadczeń powstał kurs w przystępnej formie ebooka “Rozwiń potencjał swojego dziecka od urodzenia do trzeciego roku życia”. To tutaj odnajdziesz odpowiedzi na nurtujące Cię pytania. Tutaj masz gotowe pomysły na zabawy i pomoce, które można wykonać samodzielnie w domu. Czasami wystarczy kilka rzeczy, aby wyczarować pomoc, która zajmie twoje dziecko na długi czas.

Jeśli jeszcze się nie zdecydowałaś, zapraszam na moją stronę.

Elżbieta Juchno
Mali Kreatorzy Jutra
Mądre Dziecko
Grupa na FB o metodzie Montessori

Dowiedz się więcej o ebooku

Odkryj potencjał swojego dziecka - dowiedz się więcej o ebooku

10 sprawdzonych sposobów, jak wspomóc dziecko w nauce programowania - pobierz darmowy ebook

POLECAMY