• Kategoria: Archiwum
  • Data:

Wybieramy kosmetyki dla dzieci i dorosłych

Produktów kosmetycznych na rynku, mamy mówiąc kolokwialnie, do wyboru, do koloru. Możemy zakupić kosmetyk niezależnie od rodzaju cery czy problemy skórnego, z jakim się zmagamy. Pachnący, w kolorowym opakowaniu i obiecujący, że odmłodniejemy, twarz stanie się rozświetloną i odżywioną, a skóra bardziej elastyczną. Co więcej, produkty kosmetyczne nabywamy w marketach, drogeriach i aptekach. Jak jednak znaleźć te, które spełnią wszystkie nasze oczekiwania i które naprawdę będą działały? Nie chcemy przecież kupować pustych obietnic.

Eko, naturalny czy „jakikolwiek”?

Co najmniej od kilku lat obserwujemy modę na kosmetyki naturalne, bio, eko, organiczne. Chętnie po nie sięgamy, bo wierzymy, że nie uraczą nas samą chemią, nie będą szkodliwe, a ich ceny staną się odzwierciedleniem proponowanej jakości i właściwości. Oczywiście – znaleźć możemy bez problemu naturalne produkty, które pozbawione są zbędnych barwników, substancji zapachowych, parabenów, silikonów czy SLS-u. Niestety brak regulacji prawnych w kwestii akurat tego typu nazewnictwa powoduje, że nie czytamy składów i informacji zawartych na etykietach, ufając pierwszemu wrażeniu. To ostatnie bardzo często bywa mylne.

W naturalnych kosmetykach powinniśmy znajdować substancje pozyskiwane w sposób naturalny, bez udziału zbędnej chemii. Przynajmniej większa część składu powinna takową być. Z kolei organiczne produkty kosmetyczne zapewniają, że nie ma w nich substancji pochodzących z organizmów genetycznie modyfikowanych. Przeciętnemu konsumentowi nie pozostaje jednak nic innego, jak zapoznanie się z listą INCI, która informuje, jakiego rodzaju substancje znajdują się w produktach kosmetycznych. Nie jesteśmy w stanie robić zakupów w listą w ręku, jednak istnieje kilka grup składników, które warto znać.

Możemy również wyszukać w sieci specjalnie tworzone listy, pośród których swoje miejsce zajmują najbardziej szkodliwe bądź niebezpieczne w zastosowaniu substancje. Wystarczy zapamiętać kilka z nich, by móc świadomie dokonywać wyborów i cieszyć się kosmetykami, które nie tylko przyniosą pożądane efekty, ale i nie uraczą nas skutkami ubocznymi stosowania.

Substancje goszczące w kosmetykach

W produktach kosmetycznych znajdujemy głównie wodę. Poza tym wyróżnimy kilka grup substancji, które znajdą swoje miejsce w składzie większości produktów kosmetycznych. Są to chociażby oleje – naturalne, spotykane w kosmetykach naturalnych. Tutaj możemy liczyć na ekstrakty z roślin i wody roślinne, które zwykle pochodzą z upraw organicznych. Z powodzeniem można sięgnąć po taki produkt.

W kosmetykach konwencjonalnych niestety znajdujemy przede wszystkim oleje syntetyczne. To dzięki nim skóra pokrywa się cienkim filmem, sprawia wrażenie nawilżonej i aksamitnie gładkiej. Niestety realny efekt to zaburzone mechanizmy funkcjonowania warstw skóry, które kończą się powstawaniem zaskórników, a te mogą przekształcić się w trądzik.

Druga grupa, która będzie nas interesować, to emulgatory. Pochodzenia roślinnego – w kosmetykach naturalnych. W konwencjonalnych są to surowce syntetyczne powodujące, że skóra staje się podatna na toksyny pochodzące z otoczenia, raczy nas alergiami, a kosmetyk sam w sobie będzie niekorzystnie oddziałującym na środowisko naturalne.

Nie inaczej rzecz się ma w przypadku konserwantów. To dzięki nim nasze kremy, mleczka, balsamy i cała gama innych kosmetyków, mogą przez określony czas stać na półce w łazience, bez ryzyka rozwoju grzybów i bakterii. W naturalnych kosmetykach goszczą łagodne konserwanty. W konwencjonalnych są to kolejny raz substancje syntetyczne, które niegdyś uznawane za bezpieczne, dziś wzbudzają coraz więcej wątpliwości.

Kosmetyki dla małych i dużych

Zdecydowanie większą uwagę musimy przyłożyć do wyboru produktów kosmetycznych, które będą stosowane u dzieci. Skóra maluchów jest wrażliwsza niż dorosłych, bo nie w pełni wykształcona. Kosmetyki dla dzieci powinny być zatem pozbawione konserwantów, substancji zapachowych i innych, które mogą działać drażniąco.

Rodzice mogą pokusić się o szerszą paletę kosmetyczną, jednak mając na uwadze, że nawet produkt kosmetyczny dopuszczony do obrotu, przebadany pod kątem ewentualnych działań niepożądanych, u pewnej grupy osób może wywoływać reakcje alergiczne. Nie jest możliwym zbadanie w 100% wszystkich zależności.

Decydując się na kolejny balsam, szampon, krem, pomadkę, odżywkę i inne kosmetyki, poświęćmy chwilę na zapoznanie się ze składem i informacjami zawartymi na etykiecie. To nie da nam gwarancji, że kosmetyk nie zaowocuje uczuleniem, alergią, wysypką czy innymi działaniami niepożądanymi, ale pozwoli maksymalnie wyeliminować ryzyko takich efektów.

Więcej informacji o produktach kosmetycznych znajdziemy pod adresem http://investmentareas.pl
10 sprawdzonych sposobów, jak wspomóc dziecko w nauce programowania - pobierz darmowy ebook

POLECAMY