Dlaczego ryby nie toną?

Mój starszy syn nie lubi czytać. Moja dusza intelektualisty cierpi z tego powodu, ale mam wciąż nadzieję, graniczącą skądinąd z pewnością, że jeszcze to mu się zmieni. Jakież było więc moje zdziwienie, gdy nagle zobaczyłem swoje dziecko, które czyta i co chwilę przybiega podzielić się ze mną świeżo zdobytą wiedzą!

Najciekawsze, że ani ja, ani Żona Admina, nie podsuwaliśmy dzieciom książki. Leżała na wierzchu, bo zamierzałem zrobić jej zdjęcie i nagle zniknęła z oczu. Ba! On z tą książką nawet poszedł do toalety – brzydki zwyczaj podpatrzony u taty.

Największe zainteresowanie wzbudził rozdział o dinozaurach. Dinozaury w ogóle są u nas ostatnio na topie. Ale na tym się nie skończyło.

Moje starsze dziecię przeczytało na głos (a przecież nie znosi czytać i czytanie wciąż sprawia mu kłopot) całą książkę młodszemu bratu. Co chwilę wybiegali z pokoju i zadawali mi “przedziwne” pytania, sprawdzając, czy znam odpowiedź. Przyznaję bez bicia – na sporą część nie znałem.

Dlaczego ryby nie toną? Dlaczego ptaki mogą latać, a ja nie? Dlaczego zwierzęta nie noszą ubrań? Jak latają nietoperze? I tak co chwilę.

Cała książka to odpowiedzi na różne pytania dotyczące świata zwierząt. Pytania są mocno zróżnicowane, a odpowiedzi napisane atrakcyjnie, ale też tak, żeby naprawdę dzieciom o tym świecie zwierząt opowiedzieć i wyjaśnić wyczerpująco poruszane zagadnienia.

Oczywiście samo to, że książka pochłonęła moich chłopaków i zajęła ich w ciszy, jest już wartością trudną do przecenienia. (Każdy rodzic to zrozumie…) Biorąc pod uwagę trudności mojego dziecka z czytaniem i wynikającą z nich jego niechęć do tego, fakt, że znalazła się książka, którą chciał przeczytać i w dodatku nieprzymuszony czytał ją na głos, też mnie zachwyca.

Ale tak naprawdę najbardziej zachwyca mnie, że ta książka moich chłopców faktycznie wciągnęła, rozbudziła ich ciekawość, sprawiła, że chcieli dzielić się ze mną świeżo zdobytą wiedzą. I to jest powód, dla którego gorąco Wam tę książkę polecam. (Ej, sami też się douczycie – ja dowiedziałem się rzeczy, których nie wiedziałem.)

Książka Anny Claybourne “Dlaczego ryby nie toną i inne ważne pytania” ukazała się nakładem Wydawnictwa Naukowego PWN.

(Dziękujemy za przekazanie książki do recenzji)

10 sprawdzonych sposobów, jak wspomóc dziecko w nauce programowania - pobierz darmowy ebook

POLECAMY