• Kategoria: Archiwum
  • Data:

5 ciekawych metod wychowawczych

Kiedyś wychowanie dziecka kojarzyło nam się z systemem kar i nagród – klapsów i pochwał. Bardzo szybko odeszliśmy od fizycznego karania dzieci. Mimo to każdy z nas pamięta słowa mamy, że “jak będziesz grzeczny, to pójdziemy do jakiegoś fajnego miejsca, albo pobawimy się ulubioną zabawką”. Jak wyglądają teraz trendy wychowawcze? Oto lista 5 ciekawych metod wychowawczych.

Nagradzanie

Obecnie stawiamy przede wszystkim na nagradzanie dzieci. Kiedy wykonają jakąś czynność dobrze – zjedzą ładnie obiad, zasznurują but, posprzątają pokój – są chwalone. Coraz rzadziej stosuje się kary w myśl zasady, że dobre zachowanie będzie powtarzane z racji otrzymania nagrody. Zachowania negatywne po prostu się ignoruje, tym samym  pokazując dziecku, które jego działania bardziej się „opłacają”. Oczywiście jak we wszystkim należy zachować umiar – maluch nie może przejąć kontroli nad otoczeniem, a kiedy przesadza zawsze należy interweniować.

Modelowanie

Od momentu narodzin jesteśmy dla swojego dziecka najważniejszym przykładem. To na podstawie obserwacji naszych działań będzie uczyło się chodzić, mówić, jeść i funkcjonować w społeczeństwie. Rodzice skupiający się na modelowaniu starają się pokazać dziecku jak najlepszy obraz samych siebie. Są skrupulatni i uważni w wykonywaniu wszystkich czynności, powoli i dokładnie pokazują swoim pociechom świat. Dla dzieci w początkowej fazie życia taki chodzący przykład to autorytet, na którym pragną się wzorować.

Mimamoru

To dziwne słowo pochodzi z języka japońskiego i w dosłownym tłumaczeniu oznacza „aby czuwać”. To metoda wychowawcza stosowana w domach, gdzie jest więcej niż jedno dziecko. Niejednokrotnie zdarzają się tam sprzeczki o zabawki, ubrania czy inne małe problemy. Kiedy następuje konflikt mama nie powinna reagować. Może jedynie biernie obserwować jego przebieg, a po zakończeniu porozmawiać z dziećmi o ich odczuciach. Ma to na celu nauczenie dzieci mierzenia się z konsekwencjami własnych czynów.

Perswazja

Ta technika szczególnie dobrze wychodzi mamom, kobiety lubią mówić i tłumaczyć swoim pociechom zawiłości świata. Jednak jak każda inna, musi być dobrze przeprowadzona, żeby była skuteczna. Jeśli chcemy spowodować jakieś działanie, musimy przygotować adekwatne, zrozumiałe, trafiające do naszego dziecka argumenty. Tłumaczenie mu, co zrobiło nie tak, gdy wybiegło samo na ruchliwą ulicę, będzie miło zupełnie inny wydźwięk, niż poproszenie, aby nie zjadało deseru przed obiadem. W obu sytuacjach należy zadbać o odpowiedni ładunek emocjonalny adekwatny do sytuacji.

Zasypianie

We wszystkich programach rozrywkowych dotyczących wychowania dzieci mogliśmy niejednokrotnie zaobserwować maluchy, które były zamykane w pokoiku pomimo płaczu i próśb, że nie chcą iść spać. Z naszej perspektywy wygląda to na kompletny brak czułości, a w Ameryce jest to powszechnie stosowana metoda. Tamte dzieci po prostu nie mają wyboru – nikt nie reaguje na ich płacz. Odmiennie ma się sprawa w Australii – tam rodzice niemowląt są wysyłani na specjalny kurs usypiania dzieci. Wiele zasad wychowania zależy więc od pochodzenia rodziców i kraju, w jakim maluch jest wychowywany.

MK
Materiał został przygotowany we współpracy z TaTenTo.pl.
10 sprawdzonych sposobów, jak wspomóc dziecko w nauce programowania - pobierz darmowy ebook

POLECAMY